Vista Casus mu ?

Microsoft dünyanın en büyük yazılım şirketi. Öyle olsada olmasada ortada bir gerçek var 10 kişiden 9 tanesi Windows yani Microsoft ‘un yazılımını veya yazılımlarını kullanıyor. Bu gece sizlerle Microsoft’u konuşmayacağım merak ettiğim ve kafamda takılı kalan bir soru Microsoft Windows Vista acaba casusluk yapıyor mu ? Yani bilgisayarınızdan bilgi kaçırıyor mu ?

Windows XP yi hemen hemen herkes biliyordur bilmiyorum diyen zaten bilgisayar kullanmayıda bilmiyordur 🙂 Bir ara XP hakkında da internette yazılar dolaştı.. Bilgi topluyor sizden habersiz Microsoft’ a bilgi gönderiyor.. Ne yapacak bunları ? Adınız, Soyadınız, Adresiniz, ve ipniz ve beraberinde adresiniz şu şu şu dosya ile internetten Microsoft’a gidiyor…

Gerçi ben biraz ağır bir tabir mi oldu ne Casus dedim ama Microsoft buna BİLGİ TOPLAMA diyor.. Bu bilgilerinin kesinlikle kullanılmayacağından kötü bir amaç güdülmediğini 2. ve 3. şahıslara verilmeyeceğini felan söylüyorlar.. Fakat madem bu bilgileri kullanmayacaklar 2. ve 3. şahıslara vermeyecekler o zaman neden bu bilgileri topluyorlar ? Birkaç yüz Terabayte lik arşiv oluşturup …

Bill bak bu bizim Türkiye’deki kullanıcılarımızın özel bilgileri bunların hepsini 300 TB lik. Ana bilgisayar veri tabanında arşiv yaptık yanına Noel ağacı dikip yılbaşında Ana bilgisayara yaslanıp kutlama yapacağız… Bu arada yeni bir yedekleme ünitesi almamız lazım yetmiyor bu 🙂

Yok canım olur mu öyle şey ..

Peki ne yapacaklar ?

Bu soruyu bilemiyorum bir Microsoft çalışanı değilim malesef. Fakat bir Microsoft çalışanı da olsam bana söyleyecek halleride olmazdı heralde..

Bir Microsoft ürünü aldığınızda Lisans antlaşmasında..

EULA :

“By using these features, you consent to the transmission of this information. Microsoft does not use the information to identify or contact you.”

Ne mi diyor diyor ki biz bu bilgileri kullanarak sizinle iletişime geçmeyeceğiz ve kimlik bilgisi olarak kullanmayacağız..

İyide benimle iletişime geçmeyeceksen ne yapacaksın ? İnsan durup tekrar tekrar düşünesi geliyor.. biz aklımıza kötü şeyler getirmeyelim..

Sanırım bu bilgileri iyi şeyler yapmak için kullanıyorlar.. Yada yukarıda söylediğim gibi sadece Arşiv yapıyorlar 🙂

Eğer bir Windows Vista aldıysanız ve internete bağlantıysanız…

Bilgisayarda kullandığınız isim, soyad, şirket bilgileri, telefon, adres, özel bilgiler, mail adresleriniz.. yani ürüne ne yazdıysanız hepsini Lisans Anlaşmasında da yazdıkları gibi topluyorlar ve kullanıyorlar.. Windows XP serisinde de birçok servis internete çıkıyordu..

PC nizi internete bağladığınız andan itibaren Explorer, Services.exe, help, gibi birçok EXE dosyası internete çıkar.. Anında bağlantınızı görür ve veri akşı başlar…

Bir Firewall kullanıyorsanız kullandığınız Firewall yani Güvenlik duvarı internete çıkmak isteyen tüm programları size tek tek sayar ve sizden izin ister eğer ki izin verirseniz internete bağlanabilirler..

Yok ben izin vermeyeceğim derseniz birçok servis çalışmayacaktır. Mesela Explorer e izin vereceksiniz ki internete bağlanasınız Services.Exe ye izin vereceksiniz ki Explorer ile internette surf yapamazsınız..

Softpedia haberler sayfasında okuduğum şu yazıya göre Windows Vista ‘da 20 servis bilgilerinizi internet üzerinden Microsoft’a gönderiyor muş. İyi toplasınlar zaten Lisans alarak buna izin vermiş oluyoruz.. Lisans aldıktan sonra yapacak bişi yok.. Eğer lisan almıyorsanız zaten Microsoft’ününlerini kaçak kullanıyorsunuz demektir. Bu da ayrı bişi 🙂

Bunun dışında 47 servis ise bilgi toplamak için görevli olduğunu biliyor muydunuz ?

Ben yinede lisans alırken

Windows Vista Privacy Statement

‘i okumanızı dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

Tabi bunları yazdıktan sonra Microsoft Windows Vista’ya CASUS diyemeyiz.. Çünkü Casuslar sizden izinsiz iş yaparlar haberiniz olmaz dikkatinizi çekmez alacaklarını alır ve giderler sizden habersiz..

Fakat Microsoft bu bilgileri almadan önce siz Microsoft ürününü alırken Lisans sözleşmesindeki maddelere göre Bu bilgileri Microsoft’un YASAL olarak almasını ve kullanmasını kabul etmiş sayılıyorsunuz.

Chip ‘ de farklı birbakış açısıyla anlatmış

XP & Vista’nın Gizli Güncellemeleri

1 Microsoft’tan böyle korunursunuz
2 Test: Büyülü güncelleştirmeler
3 Kaçınılmaz: Radikal çözüm reçetesi

yazısını okursanız sizden izinsiz Windows’un neler yapabileceğini görebilirsiniz.

  • Yorum yapın