Windows 8.1 Önizleme Sürümünü Kaldırmak

Windows8.1-masaustuWindows 8.1’i merak eden birçok kişi, Windows 8.1 önizleme sürümünü bilgisayarına kurmuştur. Ben de yeni sürümü merak ettiğim için uzun bir süredir önizleme sürümünü kullanıyorum.

Fakat Windows 8.1 önizleme sürümünü kaldırma imkanımız yok. Çünkü Windows 8.1 önizleme sürümünü kaldırmayı desteklenmemektedir. Yine de, sisteminizin tamamını fabrika ayarlarına dönecek biçimde geri yüklemek mümkündür.

Bilgisayarınıza Windows 8 kurulu olarak gelmişse, bilgisayar yenileme özelliğini kullanarak cihazınızda Windows 8 işletim sistemini geri yükleme imkanınız olabilir. Tabi ki birçok kişide maalesef ki bu şekilde değildir. Çünkü yeni bilgisayarlarda Windows 8 işletim sistemi yüklü olarak geliyor.

Kişisel dosyalarınız bu durumdan etkilenmez ancak bilgisayarınızda kurulu olarak gelmeyen uygulamaların yeniden yüklenmesi gerekir ve önizlemeyi kullandığınız sırada yüklenen uygulamalar Windows 8 Mağazası aracılığıyla sunulmayabilir. Bilgisayarınızı Windows 8 sürümü ile birlikte aldıysanız, geri yükleme medyalarından sistemi ilk kurulu haline getirebilirsiniz. Bu noktada da bazı geri yüklemelerin kişisel dosyalarınızı ve sonradan yüklenen programları silebileceğini söylemek zorundayım!

Windows XP, Windows Vista veya Windows 7 çalıştırıyorsanız önizlemeyi kaldıramazsınız. Önceki işletim sisteminize dönebilmeniz için bilgisayarınızla gelen kurtarma veya yükleme medyasından (genellikle DVD medyası) yeniden yüklemeniz gerekir. Yeniden yükledikten sonra eski işletim sistemine ulaşırsınız ve tüm dosyalarınız silinecektir.

Kurtarma medyanız yani kurulum DVD’leriniz yoksa güncellemeden önce bilgisayarınızın üreticisi tarafından sağlanan yazılımı kullanan bilgisayarınızdaki kurtarma bölümünden oluşturabilirsiniz. Birçok bilgisayar üreticisi disk alanına sistem ayarlarınızı fabrika ayarlarına çevirmek için bölüm atamıştır.

Daha fazla bilgi için bilgisayarınızın üreticisine başvurmanız gerekiyor.

Şu an Windows RT kullanıyorsanız Windows RT 8.1 Önizlemesi’ni de kaldırmanız mümkün olmayacaktır. Kullanımınıza sunulduğunda Windows RT 8.1’in son sürümüne bilgisayarınızı tekrar yükseltebilirsiniz. Fakat bu sürümde de eskiye dönüş olmadığının altını çizmek istiyorum.

Windows 8 çalıştırıyorsanız ve önizlemeyi ISO dosyasını kullanarak yüklerseniz eskiye dönüş yok! Yani kaldıramazsınız. Windows 8 işletim sistemini, bilgisayarınızla birlikte verilen kurtarma veya yükleme medyasını kullanarak yeniden yüklemeniz gerekir. Bu durumda da bilgisayarınızdaki tüm bilgiler gidecek ve sıfır bir Windows kurulumu yapılacaktır.

Kısacası her halükarda Windows 8.1 önizleme sürümüne sahip tüm arkadaşlar, sistemlerini tekrar eski haline çevirmek için kurtarma DVD’lerine veya işletim sistemi DVD’lerine ihtiyaç duyacak! Kısacası tüm bilgilerimizi bir diske yedekleyerek yeniden eski işletim sisteminizi kurmak zorundasınız!

Yorum yapın