Windows 8.1’e Terfi Etmeli miyim?

Windows 8.1 installWindows 8.1 ile sonunda tanıştık. Birkaç gündür kullandığım Windows 8.1’den memnun kaldığımı itiraf etmeliyim. Önümüzdeki günlerde de sizlere Windows 8.1’in yeniliklerinden bahsetmeye çalışacağım.

Windows 8.1 çıktı da, acaba Windows 8.1’e terfi etmeli miyim? Sorusu aklınızın bir köşesinde kalacaktır. Şuan piyasaya sürülen Windows 8.1 sürümü önizleme olarak karşımıza geliyor. Kısacası tam anlamıyla kullanılabilir demek doğru olmayacaktır. Microsoft, Windows 8.1 önizleme sürümünü yalnızca deneyimli bilgisayar kullancılarına öneriyor.

Kurulum sırasında karşınıza çıkacak olan “Beta balığı” zaten bunun bir nevi uyarısı gibi görülebilir.

Kısacası teknik bilgiye sahip olmayan bir Windows kullanıcısıysanız yükseltme sonunda karşınıza büyük sıkıntılar çıkartabilir. Ben 2 gün boyunca bu tarz kurulum sıkıntıları ile boğuştum. Bu yüzden son kullanıcılar için tavsiye etmediğimi söylemek isterim. En azından sorun çözebilecek kadar bir bilgiye sahip kişilerin Windows 8.1’e terfi etmesi gerekiyor.

Önizleme sürümünü indirmeden önce, henüz geliştirme aşamasında olan bir yazılımı yüklemenin risklerini göz önüne aldıysanız Windows 8.1 kurulumuna başlayabilirsiniz.

Windows 8.1 önizleme sürümünü yüklerseniz birçok yeni özelliği keşfedeceksiniz. Hele ki Windows 8’de eksikliğini hissettiğimiz birçok özelliğin Windows 8.1 ile tamamlanarak karşımıza geldiğinin altını çizmek isterim. Ancak birçok hata ile de karşılaşmayı göz önüne almak gerekli…

Benim gibi Microsoft hastalarına ve Windows’u kurcalayarak keşfetmek isteyenlere tavsiye ederim. Kuruluma geçmeden önce birkaç mavi ekran, çökme ya da benzeri sorunlarla bilgilerinizi kaybetmemek için yedekleme yapmanızı öneriyorum.  Karşınıza çıkan sorunlardan da bıkmamak gerekiyor. Hatta sorun çözmekten zevk alıyorsanız buyurun diyerek kuruluma davet edebilirim.

Sadece kurmak da kalmıyor. Sık sık güncellemeleri kontrol etmek ve eski Windows üzerindeki yazılımları da Windows 8.1 üzerinde test etmek gerekli. Bazı durumlarda eski yazılımlarınız Windows 8.1 üzerinde düzgün ya da hiç çalışmayabilir.

Bazı risklerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Windows 8.1 önizleme sürümü istikrarlı olarak karşımıza geliyor. Elbette ki Microsoft mühendisleri defalarca test ettiler. Yalnız bazı durumlarda bu sürüm üzerinde antivirüs yazılımlarınız çalışmayabilir, programlarınız doğru yüklenmeyebilir, ağ sorunları karşınıza çıkabilir ya da dosyalarınız zarar görebilir. Benim gibi bir sürücü sorunu da yaşayabilirsiniz.

Windows 8.1 Önizlemesi ve Windows RT 8.1 Önizlemesi istikrarlıdır ve baştan sona test edilmiştir ancak son ürün değildir. Bilgisayarınız kilitlenebilir ve bazı önemli dosyaları kaybedebilirsiniz. Bilgilerinizi yedeklemeli ve önizlemeyi birincil ev veya iş bilgisayarınızda test etmemelisiniz. Ayrıca aşağıdakine benzer sorunlarla da karşılaşabilirsiniz:

Yüklemeden önce önizlemeyi denemenin getirilerini ve risklerini dikkatlice düşünmelisiniz.

Not: Windows RT kullanıcıları dikkat etsin, 8.1 güncellemesinden sonra eski sürüme dönüş yapamıyorsunuz! Ayrıca benim gibi bir mavi ekran hatası ile karşılaşırsanız, maalesef ki bilgisayarı onaramayabilirsiniz. Tecrübelerim bunu kanıtladı…

“Windows 8.1’e Terfi Etmeli miyim?” üzerine bir yorum

  1. yeni aldığım notebook ile win 8 kurulu geldi bende start menü 8 le orjinal olduğu için kullanamya başladım daha sonra 8.1 güncellemesini yaptım pc açılışı çok yavaşladı lisanlı antivirüssüm var kuramadım mause problemleri usb problemleri yok driverlar derken windows 7 64 bit kurdum oh be dedimm.bzaıları çok memnun bazıları hiç sevmedi bu win 8 olayını ben sevmeyenlerdenim bende uzak dursun……

    Yanıtla

Yorum yapın