Windows 8.1’e Yükseltirsem Riskler Nelerdir?

Windows81PeopleProf_WebWindows 8.1’i bilgisayarınıza yüklerseniz bazı risklerle karşılaşabilirsiniz. Özellikle de şuan kararlı bir şekilde çalışsa bile, henüz beta aşamasında olduğunun altını çizmek isterim.

Bilgisayarınıza Windows 8.1 ISO dosyasını indirdikten sonra, bir CD’ye bu ISO kalıbını yazarak kuruluma başlayabilirsiniz. Ya da Windows 8 kullanıyorsanız, ISO dosyasını sağ tıklayıp “bağla” sekmesini seçerek, hiç CD, DVD ile uğraşmadan kuruluma başlayabilirsiniz.

Bir ISO dosyası ile bilgisayarınızı kuruyorsanız, bazı uygulamalar ve kişisel dosyalarınızı kaybetme riski olduğunu unutmayın. Bunun yanı sıra, oluşabilecek hatalarda, mavi ekran gibi durumlarda geri dönüşü olmayan bir veri kaybı yaşayabilirsiniz.

Güncelleme yaparak eski Windows sürümlerinde bazı ayarları koruyabilir, bazılarını kaybedebilirsiniz. Bunları aşağıdaki gibi sıralamak isterim.

Windows 8 ve Windows RT üzerinden güncelleme;

Kişisel ayarlarınızı kaybetmezsiniz. Windows ayarlarınız da aynı şekilde karşınıza gelebilir. Birçok uygulama ve yazılım da sorunsuz olarak karşınıza çıkacaktır. Kısacası Windows 8.1 önizleme sürümü, Windows 8’e kıyasla mükemmel bir uyum içerisinde çalışıyor. Aynı şekilde bir Windows RT sürümüne sahipseniz, yine çoğu uygulamanız ve kişisel dosyalarınız korunarak Windows 8.1’e güncelleyebilirsiniz.

Windows 7 üzerinden güncelleme;

Kişisel dosyalarınız aynen kalacaktır. Fakat, diğer ayarlarınızı kaybedeceksiniz. Bu yüzden riskleri göz önüne almadan kuruluma başlamayın.

Windows Vista ve XP üzerinden güncelleme;

Hiçbir şey kaybetmeden Windows 8.1’e bilgisayarınızı güncelleyebilirsiniz. Fakat bu işlem için bir DVD’ye ISO dosyasını yazdırarak kuruluma başlamanız gerekiyor. Aynı durum hem Vista hem de Windows XP kullanıcıları için geçerlidir.

Son olarak her ihtimale karşın bilgisayarınızı mutlaka yedekleyin, kişisel dosyalarınızı kaybetme riskinin de her zaman olduğunun altını çizmek isterim. Eğer bir yedeğiniz yoksa bu işlere hiç bulaşmayın!

Henüz önizleme sürümü olarak karşımızda olan Windows 8.1’e ücretsiz olarak, birkaç adımda bilgisayarınızı güncelleyebilirsiniz.

Yorum yapın