Windows Phone 8 Reboot Problemi

Microsoft heyecanla beklenilen Windows Phone 8 işletim sisteminde ufak bir pürüz olduğunu sanıyorum. HTC ve Nokia gibi cihazlarla piyasaya giren Windows Phone 8 üzerindeki reboot sorunundan birçok kişi şuan şikayetçi durumda.

Cihaz belirsiz bir süre veya kullanım sırasında kendi kendini reboot ediyor. Ayrıca bazı kullanıcıların da pil ömründen dolayı şikayetçi oldukları internet dünyasında konuşuluyor.

Piyasaya yeni ürünler sürülmek üzereyken veya yeni sürülmüşken böyle bir sıkıntının Microsoft’un başına bela olabileceği aşikar durumda. Takip ediyorsanız bir süredir ben de Windows Phone 8’li Nokia Lumia 920’yi inceliyorum. Son bir haftada yalnızca 1 kez reboot sorunu ile karşı karşıya geldim.

Cihazı aşırı şekilde kastırıp, sınırlarını yoklarken (inceleme yapıyoruz sonuçta…) Windows Phone 8 işletim sistemi kendi kendine reboot oldu. Hemde herhangi bir hata mesajı ya da uyarı vermeden. Sonrasında ise normal olarak cihaz açıldı ve herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım.

Fakat Windows Phone 8 destek formunda ve HTC’nin destek forumlarında bu konudan şikayetçi onlarca kişi var.  Nokia ve HTC’nin bu konuda ne yapacağını veya nasıl bir önlem alabileceklerini bilmiyorum. Fakat, Microsoft gibi İşletim Sistemi uzmanı bir firmanın çok yakında bu sorun için (tabi ki işletim sisteminden kaynaklanıyorsa) bir update geçeceğini düşünüyorum.

İnternette takip ettiğim kadarı ile de The Verge’e gönderilen bir test ürünü ise editörlerin söylediğine göre birden fazla kere kapanıp açılmış.

Bu rastgele yeniden başlatmalar Nokia ve HTC gibi farklı firmalarda da şikayet konusu iken gözler Microsoft’a doğru yönelecektir.  Büyük ihtimalle yazılım sorunu olabilir ve bu sorunun üstesinden bir update ile Microsoft baş edecektir. Yalnız ortaya çıkması ise cihazların piyasaya sürülmesi ile aynı zamana denk gelmesi, üreticiler için büyük sıkıntı yaşanmasına sebep olacaktır.

Özellikle de iPhone gibi bir cihaza alternatif olabilecek en güzel ürünler piyasaya sürülüyor iken insanları hayal kırıklığına uğratmak olmaz.

Bunun yanı sıra Nokia Lumia 920’yi incelerken birkaç aplikasyonda da benzer sorunla karşılaştığımı söylemek isterim. Daha doğrusu işletim sisteminin rastgele kendini reboot etmesi gibi bazı uygulamaların kendi kendini rastgele kapatması ile de karşılaştım.

Bazı uygulamalar belli ki biraz acemilikle yapılmış. Bu uygulamaları bir kenara bıraktığımda, Microsoft tarafından yapılan birkaç uygulamada da çalışırken birden uygulamanın kapanıp, başlangıç ekranına dönmek hele ki bu sorunu sıklıkla yaşamaya başlamak inanın insanın canını biraz sıkıyor.

Bakalım dünya devleri bu sorunun üstesinden ne zaman gelecekler? Acele etseler iyi olur…

“Windows Phone 8 Reboot Problemi” üzerine 5 yorum

 1. telefonu iyi kasıyorsun heralde nokianın bu tür yayınladığı bir bülten yok 🙂 bilgiler için teşekkürler

  Yanıtla
 2. Bülten yayınladıklarını söylemedim. Destek forumlarına bir göz at istersen HTC, Microsoft ve Nokia’ya bu bildirimler gelmiş durumda. Firmalar da konuyu reddetmiyor.

  Yanıtla
 3. valla ben iphon 4 sattım lumia aldim çok pişmanim tlf süreklı acilip kapanıyor turkcell bayii sine gittimsöyledim bir şeyler yaptılar yine ayni

  Yanıtla
 4. htc windows phone 8s kullanıyorum ve son güncellemeden sonra sürekli rebootsorunu yaşıyorum belirsiz aralıklarla kapanıp açılıyor kafasına göre. mesaj yazarken veya oyun oynarken internetteyken ne yapmalıyım bilmiyorum …

  Yanıtla
 5. şu htc yi şikayecet edicem walla bu nedir ikide bir kapanıyor duvara vuracaktım zor tuttum kendimi biri buna çare bulsun

  Yanıtla

Yorum yapın