Windows Vista ile gelen SuperFetch ve ReadyBoost Özellikleri -2

En son yazdığım gibi Windows Vista makalelerime devam ediyorum. Vista ile gelen Sistem Sorunları hakkında -1 makalemde sizlere windows Vista dan kısaca özet geçtim. Şimdi ise SuperFetch ve ReadyBoost hakkında sizleri bilgilendireyim diyorum ve makaleye başlıyoruz.

Nedir bu SuperFetch ve ReadyBoost ne işe yarar ? hemen anlatmaya başlayayım.

Önceki makalelerimi okuduysanız Windows Vista’nın göze ne kadar çok hipta ettiğinden ve sistem olarak çalışabilmesi için yüksek ram ve iyi bir ekran kartına ihtiyacınız olduğundan bahsetmiştim ayrıca iyi bir işlemciyede sahipseniz sistem ancan düzgün olarak çalışabiliyor. Eğer 512 veya 256 MB Ram varsa bilgisayarınız kasılmaktan başka hiçbir işe yaramıyor ve Windows Vista sizlere iğrenç gelebilir… Gelişen teknoloji ve gelişen yazılımlara dikkat ettiyseniz artık kullanıcılar için göze hitap ve basit kullanım ön plana çıkmış Microsoft firması da göze hitap’ı Windows Vista da biraz abartmış diyebilirim …

Fakat bunun yanında birkaç tane eklenen yeni özellik ve sistem performansıznı artırmaya yönelik gelişmeler gerçektende insanı mutlu ediyor diyebilirim.
Özelliklede benim gibi göze hitap yerine PERFORMANS ı tercih edenlerdenseniz…

Evet performans windows Vista’nızın sistem performansını artırmak ister misiniz ?

İşte bunlardan birisinden bahsedeceğim bu gece sizlere SuperFetch ve ReadyBoost

SuperFetch :

Windows Vista ile gelen işe yarar ve güzel özelliklerden birisi… Winodws 9X serisi ve XP de bir uygulama çalıştırdığınızda sistem harddiskinizden programı yüklemeye çalışıyor sonra programı açıyordu. Tabi bu süreç Harddiskinizin hızından tutunda işlemci ve RAM hızınıza kadar birçok aygıt tarafından etkilenerek karşınıza uzun bir süreç olarak da gelebiliyordu.

Bu kısmı biraz daha açalım şöyle bir örnekle açıklarsak ;

Bilgisayarınızı açtınız ve Messenger programını çalıştırdınız bu esnada bilgisayarınız Messenger programını Harddiskinizden yükler ve karşınıza getirir. Ortalama bir bilgisayarınız var ise karşınıza 3 ile 5 saniye arasında Messenger programı açılır. Programı kapatıp tekrar açtığınız zaman program RAM ‘ e yüklendiği için ikinci açışınızda ortalama 1 saniye daha erken gelir. Tabi bu esnada başka bir program açıp RAM ‘ i doldurmadıysanız.. eğer RAM miktarınız düşük ise o zaman program her açışınızda RAM deki eski bilgii siler ve Sabit diskiniz yani Harddiskinizden Ram e yüklenir ve karşınıza yine aynı sürede gelir.

Bu sistem Windows XP deki eski tip diye hipta ettiğim klasik bir program açılışıdır.

windows Vista’da ise sık kullandığınız programlar çok daha kısa sürede karşınıza geliyor. SuperFetch teknolojisi ile windows Vista sizin en çok kullandığınız programları tek tek belirliyor. Yani örnek verirsek bilgisayarınızı her açtığınızda Messenger, Excell, Outlook, Need For Speed Carbon, programlarını açıyorsanız Windows Vista bu programları tek tek tespit ediyor ve en çok kullandığınız program olarak belirliyor. Sonrada bu programları Önbelleğine yükleyerek bilgisayarınızı açtığınız zaman çok daha kısa sürede direk RAM üzerinde erişerek karşınıza getiriyor.

Akıllı Vista …

Evet Microsoft firması biraz Akıllı ve öğrenen bir işletim sistemi geliştirmiş diyebilirim. Bu gerçektende güzel bir özellik işe yarar ve çok pratik çok daha hızlı olarak bilgisayarı kullanmanızı sağlıyor… Tabiki yüksek bir RAM gerektiriyor. en azından 2 GB lık bir Ram e sahipseniz bu işlem %100 verimli olarak çalışıyor diyebilirim.

READYBOOST :

SuperFetch yani Süper Önbellek tam RAM ‘ e ihtiyaç duyduğu anda yardımına READYBOOST devreye giriyor. SUPERFETCH sizin bilgisayarı nasıl kullandığınızı öğreniyor hangi programı ve hangi programları kullandığınızı öğreniyor ve onlara öncelik vermek için harekete geçiyor ve RAM’i bol bol kullanmaya başladığı anda READYBOOST devreye giriyor ve sisteminizin performansını artırmak için işlemeye başlıyor.

READYBOOST aslında size ek ram sağlıyor da diyebilirim nasıl mı ? Çok basit.. Hemen hemen herkesde bir Flash Disk vardır USB FlashDisk leri biliyorsunuzdur. Hem taşınabilir olması hemde ufak olmaları ayrıca fiyatlarınında çok uygun olması piayasada yaygınlıklarını epeyli artırdı. Microsoft Firması da bunu göze almış olsa gerek ki READYBOOST özelliğini Flash bellekler üzerinde geliştirmiş . USB 2.0 yuvalarından birine taktığınız bir Flash disk anında windows tarafından tanılıyor ve size ne yapmak istediğinizi soruyor.

otoplay.JPG

Üstteki resimde de gördüğünüz gibi bir Flash diskinizi USB2.0 soketlerinden birine takınca Windows XP deki gibi Windows Vista da otomatik görüyor ve otomatik kullan ekranı açarak ne yapmak istediğinizi soruyor. Buradaki seçenekler arasında Sistemimi Hızlandır yani Speed UP MY SYSTEM seçeneğini tıkladığınız zaman READYBOOST u etkinleştirmiş oluyorsunuz.

READYBOOST seçeneği ile isterseniz Flash diskinizin ne kadarını RAM olarak kullanmak istediğinizi de ayarlayanbilmektesiniz. Ben 1GB lık bir Flash disk takarak tamamını kullanmasını istedim.. siz 2 GB takarak 1 GB ını kullanmaya ayarlayabilisiniz.

Microsoft firması RAM almak yerine Superfetch ve Readyboost ile USB 2.0 Flash disk alarak sistem performansını artırmaı sizlere öneriyor diyebilirim. tabi en fazla bir anakartta 4 Adet ram olduğunu var sayarsak 4 Ram den de yukarıya çıkamayacağınıza göre 8 tane USB girişi ile bir tanesini RAM olarak kullandığınızda heleki 8GB lık bir FLASH disk takarsanız çok daha fazla sistem performansını çok daha ucuza mal edebilirsiniz diyebilirim.

Windows 9X ve XP serisinde sistemizde 4GB ram bile olsa dahi bilgisayar açılışından sonra programların açılışı her zaman uzun sürerdi 2. veya 3. açılışlardan sonra sistem biraz daha iyi açardı ama çokda verimli olmazdı. Windows Vista ile gelen bu özellik sayesinde arkaplanda çalışan Superfetch özelliği ile günlük 3- 4 uygulama çalıştırıyorsanız bunların süresini yani açılış sürelerini çok daha kısa sürede daha verimli bir şekilde kullandığını görebilirsiniz.

Özelliklede Şirket PC lerinde LKS, Outlook, Explorer gibi 3- 4 uygulama kullanılır çok daha fazlasına ihtiyaç duyulmaz ve bu programlar en çok kullanılanlardır daha doğrusu fazlasına yani üstüne çıkılmaz. Bu tip uygulamalarda Superfetch ve Readyboost ile sistem performansınız çok daha etkileyici bir hale gelir.

NOT: Superfetch ve READYBOOST kullanmak için 512MB lık bir ram ile denemeye kalkmayın hiç işe yaramaz. En azından sisteminizde 2GB ram gerekli ki performans sağlayabilesiniz. zaten Windows Vista yeterince RAM harcıyor bu işlem iççin boşuna 512MB lık ramde deneme yapmayın…

Yani READYBOOST işlemi SUPERFETCH işlemine bir destek ağacı yani arkadan itişli bir araba düşünün bunun adı SUPERFETCH birde ona NOS takın onun adıda READYBOOST 🙂

Son olarak söylemek istediğim;

2GB ram ve iyi bir işlemciye sahipseniz sisteminize NOS takın ve sistemi uçurun diyebilirim. Bir USB bellek ile (2GB USB2.0) sisteminize NOS takıp uçurun…

Hatta abartın 8 tane USB çıkışınız varsa 8 tane 2GB lık USB 2.0 Flash bellek ile sisteminizi MARS ‘a gönderin 🙂 Tabi burası işin espirisi :p

“Windows Vista ile gelen SuperFetch ve ReadyBoost Özellikleri -2” üzerine 51 yorum

 1. yav acaba bu işi xp ye uyarlayamazlarmı hiç uğraşmasak bu vistayla …..daha hızlı bi xp ile devam etsek…varmı hocam bu işin bi yolu…

  Cevapla
 2. Malesef uyarlayamazsınız. Daha doğrusu XP ve önceki işletim sistemlerinin temelinde veriyi ilk önce Sabit Diskten okumak sonra RAM e yüklemek gerekirse SWAP dosyasına eklemek var. Yani HDD ile RAM döngüsü içerisinde ve XP sisteminde en çok kullandığınız programları belirleyip onlara öncelik tanıma gibi bir özellikte yok.

  Cevapla
 3. dostum saol açıklamların için sana bi program önerecem (Run Registry 911) performansı inanılmaz artırıyor visata ve tüm sistemlerde seninde tabirinle marstayım 🙂

  Cevapla
 4. Vista sadece bir tek usb flash diskte readboost u kullanabiliyor, 2. veya 3. yü kullanamazsınız

  Cevapla
 5. bu işlem için flash diskin hızı önemli değilmi. mesela okuma hızı 10 mb olan flash disklerle bu işin olacağını sanmıyorum. bu şekilde sistemi daha fazla kasmış olmazmıyız. çünkü ram lar bildiğim kadarıyla flash disklerden kat kat daha hızlı. haksızmıyım bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 6. özkan;

  Haklısın fakat dosya erişim hızlarının düşük olması o kadar önemli değil. SuperFect ve Readybost beraber çalıştığı zaman ram kadar performans sağlıyor. ÖR: 45 Saniyede açılan bir uygulama 4GB lık bir USB flash diskle 15 saniyeye kadar inebiliyor.

  Cevapla
 7. Yalın;

  Flash diskinizi otomatik algılaması gerekiyor. Eğerki algılamadıysa USB sürücülerinizde problem var demektir. Anakartınızın USB Vista driver lerini yüklemeniz gerekiyor.

  Cevapla
 8. Anlatıklarınızdan sadece şurası kafama takıldı.

  Şimdi 512Mb Ram olan bir alete 4 gb flash bile taksak iyi olmayacak mı?
  Yani makinede illa 2 gb civarı ram + flash disk mi kullanmalıyız?

  Cevapla
 9. vistanın özellikleri harikaymıs bu bilgileri oğrendiğimiz iyi oldu…! yaklasık 200ytl harcayarak hazır pc’ye canavar gibi bir takviye yapmıs oluruz ucak gibi bir makına elde ederiz paylasım için sağolun.. elinize sağlık

  Cevapla
 10. bende 512 mb ram var 2 GB’lık bi usb flash disk taksam ready boostu kullanamaz mıyım illa Pastoral Çalışma’nın dediği gibi 2 GB civarı ram mi gerekiyor bide alacağımız usb flash diskin özellikler ne olmalı (okuma,yazma hızı vs.)lütfen acele cevap

  Cevapla
 11. Arkadaşım çok güzel bir yazı olmuş ama 4 adet 2 gb bellek takma olayı paran olsada mümkün değil readyboost sadece 1 usb bellek için gerekli yani kaç gb olursa olsun tek olsun hem böylesi daha ucuz olur değilmi 2 gb bellek 40-45 ytl 1 gb bellek 25-30 ytl 2 adet 1 gb alırsan 25 ten hesaplar isek 50 ytl oluyor tek alırsan 10 ytl kardasın…

  Cevapla
 12. Samsung firmasının çıkardığı Hybrid Hdd (oneNAND)teknolojosi ile birleştiğinde performans nasıl olacak çok merak ediyorum.Samsung R55 1900 USD gibi bir fiyattan satılıyor HDD içinde 256 mb lık flash memory var birde bunun üstüne Ready boost uygularsak…:)) Heyecan verici.

  Cevapla
 13. TEAkolik verdiğin faydalı bilgiler ile vista gözümde bir kat daha büyüdü. bende kingston data traveller 1 gb var ama ready bost özelliği olmayan bir flash bellek bu. Bu belleğide kullanabilirmiyiz.
  Teşekkürler…

  Cevapla
 14. Kingston 1gb data traveller fat formatlıyken readyboost u desteklemiyor. fat32 ile format atın desteklemeye basladıgını göreceksiniz.

  Cevapla
 15. Pastoral Çalışma ;

  Aynan öyle..

  erdibilek ;

  Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana..

  GARGİ ;

  Okuma yazma hızı çok fazla önemli değil önemli olan Flash diskinizi FAT32 ile formatlamanız ve PC nizde 2GB Ram olması bunun doıışında PC 1 yada 512 RAM ise o zaman çok fazla bir performans artışı beklemeyin hele ki 512 RAM le hiç tavsiye etmem aksine PC kasabilir..

  Buğra KESKİN ;

  Soyadın gibi keskin bir performans olacağına eminim denemek isterdim 🙂

  kursat ;

  Diske FAT32 olarak format at kullanabilirsin.

  faik ;

  XP nin böyle bir özelliği yok. Malesef…

  Engin Ucar ;

  Haklısın…

  Cevapla
 16. peki xop için olmadığını öğrendik.

  ama herksn de merak edttiğine inandığım özel bir READYBOOST tadında bir program var mıdır??

  usb disk i ram olarak kullansın yeter.
  bende 2gb toshiba var.

  U3 destekli.
  U3 te böle bir özellik var mıdır?

  Cevapla
 17. Bende de 512 Mb Kingston Bellek War Walla Denemedim daha Ama Deniycem. Yada NOS takıp Mars’a Mı Uçursam Diyorum 😛

  Cevapla
 18. ——Hatta abartın 8 tane USB çıkışınız varsa 8 tane 2GB lık USB 2.0 Flash bellek ile sisteminizi MARS ‘a gönderin Tabi burası işin espirisi :p——

  yanılmıyorsam bu yazılan münkün değil çünkü aynı anda sadece tek usb-den ReadyBoost kullanmak mümkün.. diğer durumlara vista müsade etmiyor.
  -benim sormak istediğim: ”—-heleki 8GB lık bir FLASH disk takarsanız çok daha fazla sistem performansını çok daha ucuza mal edebilirsiniz diyebilirim—–” bu yazan kesinlikle mümkün mü? gb kendi ram-i olan sisteme 8gb bağlarsak sorunsuz çalışıp, mükemmel performans gösterecek mi? microsoft %50-%50 önermiş galiba, yani 2gb ram varsa 2gb usb.. 8gb da mümkün mü?

  Cevapla
 19. Yanılmıyosam vista en fazla 2GB veya 4GB a kadar readyboost özelliği sağlıyor. Yani yapılan o 8 GB takın NOS gibi uçun yorumu yanlış. Kullanılabilmesi içinde readyboost Flash disk lazım. Yani 512 mb lık Kingston işe yaramıycaktır

  Cevapla
 20. bu konuyu biraz araştırdım şunu belirteyim ben denemedim
  Yalnız USB 2.0 flash belleğin ReadyBoost özelliği olması gerekiyor her flash bellek readyboost’u desteklemez
  Ör. bir arkadaş 2 GB kingston flaşh belleğini taktıktan sonra bir daha çalıştıramadığını yazıyor
  Buda bir yorum
  Card readerlar (anakartın usb soketinden güç alan) ne yazıkki ReadyBoost desteği vermiyor sakın aldanıpta usb card reader almayın.Bu anakartın üstünde hazır olarak gelmesi gerekiyor.Buda laptoplar için geçerli.
  diyor açıklarsanız sevinirim

  Cevapla
 21. ahmet ;

  Yukarıda da yazdığım gibi FLASH diskler için gerekli eğer CARD Reader kullanıyorsan öncelikle vista desteği var mı ? Diye kartı aldığın yere sorman gerekiyor.

  MasterG ;

  Orada espiri yapmıştım makalemi dikkatle okursanız görebilirsiniz.. 🙂

  ralph ;

  Söylediğim gibi orası işin espirisi en fazla 4GB destekliyor.

  TaRan7uLa@Hotma…;

  Mars yakın gelir sen Plüton ‘a gönder kardeşim 🙂

  Cevapla
 22. abi walla helal microsofta bi de flash diskle debeleneceğinize:) bnm gibi 160 gb bi harddisk aln harici.. 8 gb ını readyboosta werin:d uçacak:D
  unutmadan biyere bağlayn bilgsayarı kaçıyo gidiyo walla:)

  Cevapla
 23. İşin bir de şu yönü var ki göz ardı edilmiş.

  Şu an “readyboost desteklerim, süperim ben” diye piyasada bulunan bellekler yaklaşık 10-12 MBps Read, 8 MBps write hızına sahip. Yani ram ile karşılaştırılamayacak kadar büyük bir fark. Hatta internal bir harddisk ile bile karşılaştırılamayacak durumda.

  Kingston un bazı modelleri Elite II gibi birşeydi sanırsam. 20MBps den daha yüksek okuma vs hızlarına sahip. Fakat onlardan bulamadım. 4 GB Readyboost alanını 12MBps lik usb stick ile denedim. Hiç de bir performans farkı göremedim.

  Mantıklı ve teknik bir açıklama henüz çok kurcalamadım ama ;

  Raid0 açılış diskim var, şu ana kadar zorlamadım ama başka bir diskle veri transferi sırasında 68 MBps gibi bir hız gördüm.(Daha yukarlara çıkabilir ) Swapfile in bu diskte durması benim için çok daha performanslı olur gibi geliyor.

  Bu konu ile ilgili detaylı bilgiye sahip birileri var mı ? Windows bu readyboost un içine neleri koyar swap gibimidir aynı vs vs…

  Cevapla
 24. sanırım hadise rasgele okuma hızı ile ilgili. yani sürekli okumada harddiskler performanslı olsa da cache amacli dosyalarin random okunma ihtiyacı sebebiyle böyle bir metoda başvuruluyor.

  Düşük ramli sistemlerde readyboost güzel sonuçlar veriyor (512 ram vs) ama 2 gig ramli bir makinada yaptığım denemede hiçbir fark göremedim.

  Solidstate diskler ucuzlarsa birçok dertten kurtulacağız işallah. Readyboost falan hikaye 🙂

  Cevapla
 25. bu arada windows sadece 1 adet readyboost a olanak sağlıyor. yani iki tane usb bellek takıp yapmak olanaksız. Readyboost u external bir diskle yapmak ise söz konusu bile değil – ki zaten random okuma konusunda harddiske başvurmak anlamına geliyor. Hiçbir faydası görülemez. nand belleklerin erişim süresinin yok denecek kadar düşük olması sebebiyle bu metoda başvuruluyor. solid state disklerin (nand kullanıyor) fiyatları 300 doların altına düşerse koşarak gider alırım. 100 GB startup disk için gayet yeterli. fazlasında gözüm yok 🙂

  Cevapla
 26. blackstar ;

  Öylede Solid diskler için piyasa hazır değil malesef 1- 2 yıl beklemek gerekebilir. Ayrıca 8GB üzerine Readybost ile çıkamayacağımızda ortada fakat 1GB ramli bir makinaya yada 2 GB lık bir makinaya gözle görülür büyük bir avantaj sağladığıda kesin.

  Cevapla
 27. Yanlız Arkadaşlar bu flash bellğin bi çalışma hızı var gerçek ram gibi çalışamazki.
  Öreneğin Benim Ramim Kingston 2 Gb 1200 Mhz Ve 2gb Kingston Flash Belleğim var bunlar nasıl uyulsunki lol

  Cevapla
 28. Yanlız ben flash belleğimim takınca alttaki ReadyBoost yazısı çıkmıyo ben Vista Home Premium kullanıcısıyım nasıl yapabilirim Bios Ayarları felanmı var

  Cevapla
 29. arkadaşlar
  bende bu reayboost özelliğini xp de kullanıyorum aksine xp için uyarlanmış bi program var prog. beta versiyon olmasına karşın tatminkar biperformans artışı sağlıyor diyebilirim
  özellikle stabil bi sisteme sahipseniz xp de performans artışı mümkün…

  programın adı eboostr beta versiyon için download adresini:
  http://www.files.to/get/67460/ce3711agqy
  sistemim, xp 512 ram p4 1.7 işlemcidir kingston travel 1gb ubs2.0 flashbellek kullanmaktayım bu programla programı kurup
  restart edip açılırken flşbelleği takıyoruz programın
  ikonunu sağ altta göreceksiniz oradan kontrol panelden belleğin boyutunu belirleyip( 1gbellekte :512mb idealidir)
  build cache now a basıp programı aktif hale getiriyosunuz
  ayrıca help bölümünün altında check speed den hızınızı görebilirsiniz umarım işinize yarar 🙂
  not : bu bilgileri bende başka bi forumda okuyup uyguladım alıntı yaptım ama hala kullanmaktayım..

  Cevapla
 30. merhaba.benim proğramımda vista ama çok yavaş acaba kullandığım virüs proğramından kaynaklı olabilirmi?ayrıca sormak istediğim diğer konu şu yardımcı olursanız sevinirim,okulda kablosuz nete bağlanamıyorum,diğr yerlerde bağlaıyor.sorun şu ki bir xp kullanıcısı bağlanıyor sorun vista proğram olması mı ve nasıl düzeltebilirim biri bana yardım etsin,ne yapmam lazım..şimdiden teşekkürlerr.

  Cevapla
 31. Egemen, dostum readyboost kullanabilmen için flash belleğinin dosya sisteminin NTFS olaması gerekmektedir.
  bunun için flash diskini tekrar biçimlendirirsen, NTFS olarak bu sorunun ortadan kalkacaktır….

  Cevapla
 32. Egemen arkadaşım ReadyBoost u falsh belleği takıp bilgisayarımdan özeliklere gir orda ReadyBoost sekmesi var gerisini yaparsın ok

  Cevapla
 33. selam tea kolik kardeşim, bende 250 gb harici disk var.
  xp de ve visyada kullanabilir myim bunu? şimdiden teşekkür ediyorum cevabın için. bene mesajla iletirsen neyi nasıl yapacağımı makbule geçer 🙂

  Cevapla
 34. bilader bu süper fecth olayı tamam,da pc,yi ilk açarken katur kutur hart diski çalışıtırıyo 8mb lık bi hard diksde 5 dakka bi resim bi şarkı açarken hard disk çalışdıgı için o geçen zamanda yavaşlıyo hard disk bence kayıt defterinde bu özelligi kapatın ilk açılırken daha hızlı işlem yaparsınız ben öyle yaptım bide kayıt defterinden anlamıyanlar bi işe kalkışmasın

  Cevapla
 35. windows’u türkçe kullananlar için bu superfetch’in türkçesi nedir söyleyebilir misiniz? çünkü hiçbir şekilde bu isimde bir şey bulamadım hizmetler bölümünde.

  Cevapla

Yorum yapın