Windows Vista ile gelen SuperFetch ve ReadyBoost Özellikleri -2

En son yazdığım gibi Windows Vista makalelerime devam ediyorum. Vista ile gelen Sistem Sorunları hakkında -1 makalemde sizlere windows Vista dan kısaca özet geçtim. Şimdi ise SuperFetch ve ReadyBoost hakkında sizleri bilgilendireyim diyorum ve makaleye başlıyoruz.

Nedir bu SuperFetch ve ReadyBoost ne işe yarar ? hemen anlatmaya başlayayım.

Önceki makalelerimi okuduysanız Windows Vista’nın göze ne kadar çok hipta ettiğinden ve sistem olarak çalışabilmesi için yüksek ram ve iyi bir ekran kartına ihtiyacınız olduğundan bahsetmiştim ayrıca iyi bir işlemciyede sahipseniz sistem ancan düzgün olarak çalışabiliyor. Eğer 512 veya 256 MB Ram varsa bilgisayarınız kasılmaktan başka hiçbir işe yaramıyor ve Windows Vista sizlere iğrenç gelebilir… Gelişen teknoloji ve gelişen yazılımlara dikkat ettiyseniz artık kullanıcılar için göze hitap ve basit kullanım ön plana çıkmış Microsoft firması da göze hitap’ı Windows Vista da biraz abartmış diyebilirim …

Fakat bunun yanında birkaç tane eklenen yeni özellik ve sistem performansıznı artırmaya yönelik gelişmeler gerçektende insanı mutlu ediyor diyebilirim.
Özelliklede benim gibi göze hitap yerine PERFORMANS ı tercih edenlerdenseniz…

Evet performans windows Vista’nızın sistem performansını artırmak ister misiniz ?

İşte bunlardan birisinden bahsedeceğim bu gece sizlere SuperFetch ve ReadyBoost

SuperFetch :

Windows Vista ile gelen işe yarar ve güzel özelliklerden birisi… Winodws 9X serisi ve XP de bir uygulama çalıştırdığınızda sistem harddiskinizden programı yüklemeye çalışıyor sonra programı açıyordu. Tabi bu süreç Harddiskinizin hızından tutunda işlemci ve RAM hızınıza kadar birçok aygıt tarafından etkilenerek karşınıza uzun bir süreç olarak da gelebiliyordu.

Bu kısmı biraz daha açalım şöyle bir örnekle açıklarsak ;

Bilgisayarınızı açtınız ve Messenger programını çalıştırdınız bu esnada bilgisayarınız Messenger programını Harddiskinizden yükler ve karşınıza getirir. Ortalama bir bilgisayarınız var ise karşınıza 3 ile 5 saniye arasında Messenger programı açılır. Programı kapatıp tekrar açtığınız zaman program RAM ‘ e yüklendiği için ikinci açışınızda ortalama 1 saniye daha erken gelir. Tabi bu esnada başka bir program açıp RAM ‘ i doldurmadıysanız.. eğer RAM miktarınız düşük ise o zaman program her açışınızda RAM deki eski bilgii siler ve Sabit diskiniz yani Harddiskinizden Ram e yüklenir ve karşınıza yine aynı sürede gelir.

Bu sistem Windows XP deki eski tip diye hipta ettiğim klasik bir program açılışıdır.

windows Vista’da ise sık kullandığınız programlar çok daha kısa sürede karşınıza geliyor. SuperFetch teknolojisi ile windows Vista sizin en çok kullandığınız programları tek tek belirliyor. Yani örnek verirsek bilgisayarınızı her açtığınızda Messenger, Excell, Outlook, Need For Speed Carbon, programlarını açıyorsanız Windows Vista bu programları tek tek tespit ediyor ve en çok kullandığınız program olarak belirliyor. Sonrada bu programları Önbelleğine yükleyerek bilgisayarınızı açtığınız zaman çok daha kısa sürede direk RAM üzerinde erişerek karşınıza getiriyor.

Akıllı Vista …

Evet Microsoft firması biraz Akıllı ve öğrenen bir işletim sistemi geliştirmiş diyebilirim. Bu gerçektende güzel bir özellik işe yarar ve çok pratik çok daha hızlı olarak bilgisayarı kullanmanızı sağlıyor… Tabiki yüksek bir RAM gerektiriyor. en azından 2 GB lık bir Ram e sahipseniz bu işlem %100 verimli olarak çalışıyor diyebilirim.

READYBOOST :

SuperFetch yani Süper Önbellek tam RAM ‘ e ihtiyaç duyduğu anda yardımına READYBOOST devreye giriyor. SUPERFETCH sizin bilgisayarı nasıl kullandığınızı öğreniyor hangi programı ve hangi programları kullandığınızı öğreniyor ve onlara öncelik vermek için harekete geçiyor ve RAM’i bol bol kullanmaya başladığı anda READYBOOST devreye giriyor ve sisteminizin performansını artırmak için işlemeye başlıyor.

READYBOOST aslında size ek ram sağlıyor da diyebilirim nasıl mı ? Çok basit.. Hemen hemen herkesde bir Flash Disk vardır USB FlashDisk leri biliyorsunuzdur. Hem taşınabilir olması hemde ufak olmaları ayrıca fiyatlarınında çok uygun olması piayasada yaygınlıklarını epeyli artırdı. Microsoft Firması da bunu göze almış olsa gerek ki READYBOOST özelliğini Flash bellekler üzerinde geliştirmiş . USB 2.0 yuvalarından birine taktığınız bir Flash disk anında windows tarafından tanılıyor ve size ne yapmak istediğinizi soruyor.

otoplay.JPG

Üstteki resimde de gördüğünüz gibi bir Flash diskinizi USB2.0 soketlerinden birine takınca Windows XP deki gibi Windows Vista da otomatik görüyor ve otomatik kullan ekranı açarak ne yapmak istediğinizi soruyor. Buradaki seçenekler arasında Sistemimi Hızlandır yani Speed UP MY SYSTEM seçeneğini tıkladığınız zaman READYBOOST u etkinleştirmiş oluyorsunuz.

READYBOOST seçeneği ile isterseniz Flash diskinizin ne kadarını RAM olarak kullanmak istediğinizi de ayarlayanbilmektesiniz. Ben 1GB lık bir Flash disk takarak tamamını kullanmasını istedim.. siz 2 GB takarak 1 GB ını kullanmaya ayarlayabilisiniz.

Microsoft firması RAM almak yerine Superfetch ve Readyboost ile USB 2.0 Flash disk alarak sistem performansını artırmaı sizlere öneriyor diyebilirim. tabi en fazla bir anakartta 4 Adet ram olduğunu var sayarsak 4 Ram den de yukarıya çıkamayacağınıza göre 8 tane USB girişi ile bir tanesini RAM olarak kullandığınızda heleki 8GB lık bir FLASH disk takarsanız çok daha fazla sistem performansını çok daha ucuza mal edebilirsiniz diyebilirim.

Windows 9X ve XP serisinde sistemizde 4GB ram bile olsa dahi bilgisayar açılışından sonra programların açılışı her zaman uzun sürerdi 2. veya 3. açılışlardan sonra sistem biraz daha iyi açardı ama çokda verimli olmazdı. Windows Vista ile gelen bu özellik sayesinde arkaplanda çalışan Superfetch özelliği ile günlük 3- 4 uygulama çalıştırıyorsanız bunların süresini yani açılış sürelerini çok daha kısa sürede daha verimli bir şekilde kullandığını görebilirsiniz.

Özelliklede Şirket PC lerinde LKS, Outlook, Explorer gibi 3- 4 uygulama kullanılır çok daha fazlasına ihtiyaç duyulmaz ve bu programlar en çok kullanılanlardır daha doğrusu fazlasına yani üstüne çıkılmaz. Bu tip uygulamalarda Superfetch ve Readyboost ile sistem performansınız çok daha etkileyici bir hale gelir.

NOT: Superfetch ve READYBOOST kullanmak için 512MB lık bir ram ile denemeye kalkmayın hiç işe yaramaz. En azından sisteminizde 2GB ram gerekli ki performans sağlayabilesiniz. zaten Windows Vista yeterince RAM harcıyor bu işlem iççin boşuna 512MB lık ramde deneme yapmayın…

Yani READYBOOST işlemi SUPERFETCH işlemine bir destek ağacı yani arkadan itişli bir araba düşünün bunun adı SUPERFETCH birde ona NOS takın onun adıda READYBOOST :-)

Son olarak söylemek istediğim;

2GB ram ve iyi bir işlemciye sahipseniz sisteminize NOS takın ve sistemi uçurun diyebilirim. Bir USB bellek ile (2GB USB2.0) sisteminize NOS takıp uçurun…

Hatta abartın 8 tane USB çıkışınız varsa 8 tane 2GB lık USB 2.0 Flash bellek ile sisteminizi MARS ‘a gönderin :) Tabi burası işin espirisi :p

“Windows Vista ile gelen SuperFetch ve ReadyBoost Özellikleri -2” üzerine 51 yorum

  1. bilader bu süper fecth olayı tamam,da pc,yi ilk açarken katur kutur hart diski çalışıtırıyo 8mb lık bi hard diksde 5 dakka bi resim bi şarkı açarken hard disk çalışdıgı için o geçen zamanda yavaşlıyo hard disk bence kayıt defterinde bu özelligi kapatın ilk açılırken daha hızlı işlem yaparsınız ben öyle yaptım bide kayıt defterinden anlamıyanlar bi işe kalkışmasın

    Cevapla
  2. windows’u türkçe kullananlar için bu superfetch’in türkçesi nedir söyleyebilir misiniz? çünkü hiçbir şekilde bu isimde bir şey bulamadım hizmetler bölümünde.

    Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)