Wireles anten yapımı deneme-1

Merhaba arkadaşlar aranızda Wlan kullananlar varsa iyi bilirler mümkün olduğunca Wlan modeme yakın olmak o kadar iyi bir bağlantı demektir. Fakat bazı ortamlarda malesef ki modemden biraz uzak kalabilmekteyiz. Bu tip durumlarda sinyali artırmak gerekecektir.

anten_yapimi
http://www.freeantennas.com/

Genelde biz bilgisayarcılar Access Point kullanarak bu sinyali güçlendiririz. AP ler Wireles modemleriniz ile bilgisayarınız arasında bir köprü oluştururlar.  Wireles modemin sinyalini güçlendirerek daha uzak mesafelere iletmektedirler.

Ev kullanıcıları için AP almak biraz pahalıya kaçmakta. İnternette birçok yerde yaptığım araştırmalarda gördüm ki insanlar el yapımı antenlerle bu işe bir nevi çözüm getirmişler.  Hatta bazıları o kadar abartmış ki 1-2 km mesafedeki Wlan sinyallerini alabildiklerini yazmışlar. Bende oturdum çok  basit bir anten yaparak en azından işe yarayıp yaramadığını test etmek istedim.

Gerekli malzemeler :

1. Yapıştırıcı

2. Kağıt

3. Aliminyum folyo yada sigara kağıdı (Uzun sigaralardan).

4. Makas

Şimdi diyeceksiniz ki bunlarla ne yapacaksın ?   Aslında çok basit bir anten yapacağız. Öncelikle şu resimi indirip yazıcıdan çıkartın. Antenimizi kağıda basıyoruz ve kenarlarından bir güzel makasla kesiyoruz. Soldaki resimi bilgisayarımızdan çıktı almadan önce size tavsiyem 2 tane çıktı alın. Eğer A4 kağıdına çıktı alacaksanız biraz ince kalıyor. 2 tane çıktı alın üst üste yapıştırın biraz kalın olsun. Çok daha iyi tek sayfadan yapınca çok zayıf kalıyor.  (Kağıt sinyal değil :) )

Çıktımızı aldık ve iki kağıdı üst üste koyup yapıştırdıktan sonra çizgilerden dikkatlice iki şekli çıkartıyoruz.  Çıkarttıktan sonra alüminyum folyoyu elimize alıyoruz. Alüminyum folyoyu aşağıdaki dikdörtgen olan parçaya yapıştırıyoruz. Sonrada alüminyum folyonun fazlalıklarını kesiyoruz. Daha sonra Yine dikdörtgen parçamızdaki çizgileri makasla kesiyoruz.

Dikkat edin bu çizgilerin üzerinden bir kesik yeterli diğer parçanın kenarlarındaki tırnakları bu parçadan geçireceğiz. Yani sadece çizgilerin üzerinden kesik atmanız yeterli olacaktır. Şimdi üst parçayı elimize alıyoruz. Üst ve alt taraflardan kıvırarak alttaki parçamıza monte edeceğiz. Burada dikkat etmeniz gereken üst parça üzerindeki iki tane artı işaretli kısımlar Wlan modemimizin anteni buralardan geçecek. Artı şeklinde yine üst parçamızın üzerindeki işaretli yerlere kesik atıyoruz.

wlan_teakolik_2wlan_teakolik_9wlan_teakolik_3 wlan_teakolik_7wlan_teakolik_8 wlan_teakolik_32wlan_teakolik_33wlan_teakolik_34

Son olarak getiye monte etmek kalıyor.  Monte ettikten sonra Wlan modemimizin antenine aşağıdaki resimdeki gibi yerleştiriyoruz. 10-20 dakika kadar bekleyin ve sinyal şiddetinizdeki gözle görülür artışı fark edeceksiniz.

Sonuç :

Şirketteki denememde en uzak mesafedeki makinanın Wlan adsl modem sinyalini anten denemesinden önce ölçtüğümde  %52 ile %56 arasında değerler görmekteydim.  Antenimi taktıktan sonra gördüm ki sinyal şiddeti  %66 ile %74 arasında antenden önce çok ufak değişiklik varken antenden sonra bu değişim aralığı sinyal şiddeti ile birlikte arttı.

Bilmem belki kağıdı tam olarak kıvıramadım mı yoksa yüzey tam uygun değilmiydi ama gördüm ki orta seviyeden biraz daha yukarıda sinyal kalitesi ortaya çıktı. Evdeki denememde ise makinayı en uzak noktaya yerleştirdim. Sinyal şiddetim %34 ile %30 arasında arada birde bağlantı kopmaktaydı.  Adsl modeme yerleştirdiğim anten sayesinde %45 lerde sinyal şiddetine kavuştum. Ayrıca gördüm ki artık bağlantı zayıflığından kopmalar olmuyor.

Bu kadar basit bir antenle yapılan testte sinyal şiddetindeki artmayı göz önüne aldığımda profesyonel tipteki antenlerle 2km gibi mesafelere sinyal göndermenin çokda basit olacağını anladım. Demekki internetteki 2km mesafe yazanlar doğru söylüyorlarmış… Hadi kolay gelsin…

NOT: Bir sonraki yazımda sinyal şiddetlerini programlar ile ayrıntılı olarak yazacağım….

Kaynak : http://www.freeantennas.com Video : Youtube.com

“Wireles anten yapımı deneme-1” üzerine 16 yorum

  1. Merhaba,
    Ben TTNET Modem kullanıyorum. Anteni yok. Bu modem için de bu alüminyum folyolu anteni yapsam faydalı olur mu? Ayrıca bilgisayara taktığım bir alıcı var, bu alıcının üzerine koysam fark eder mi, bir de telefonum wifiye bağladığımda telefonumun interneti de kuvvelti olur mu? Cevap yazarsanız memnun olurum.

    Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)