WordPress 3.4’e Hoşgeldiniz

WordPress’in yeni versiyonu WordPress 3.4 “Green” piyasaya sürüldü.  Yeni sürümde birkaç yenilik karşımıza geliyor. Özellikle de temanızın arkaplan rengini, yazılarını ve diğer birkaç ayarını yönetim panelinde birkaç tıklama ile değiştirebilmektesiniz.  Elbette ki bu yenilik standart temaları için geliştirilmiş.  Bu özelliğe yönetim panelinizden temalar menüsüne gelerek “Customize” seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında medya galerilerine yüklemiş olduğumuz resimler için de bir yenilik karşımıza geliyor. Resim altlarındaki notlar için <em> gibi gelişmiş yazı özellikleri eklenmiş durumda.

En çok dikkat çeken yeniliklerden bir tanesi de Twitter Embed özelliği.  Artık yönetim panelinizde bir yazı içerisine (HTML editörde) bir Tweet’in URL adresini yerleştirirseniz WordPress otomatik olarak bu Tweet’i embed edip, yazı içerisine yerleştirebiliyor. Bu sayede aşağıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi Tweet’e yazı içerisinde RT, Replay ve Favorite gibi erişimler konumlandırılabiliyor. Daha önceden bunu yapabilmek için Tweet’in embed kodlarını almak zorundaydık. Artık sadece URL adresini yazı içerisine HTML editörde yapıştırmak yeterli…

Kısa bir süre içerisinde de WordPress Türkiye ekibi Türkçe sürümünü aktif edecektir. Acele etmeye gerek yok. Çok büyük bir yenilik ya da güvenlik riski bulunmamakta.

Not: Her zaman olduğu gibi sisteminizi güncellemeden önce, database ve ftp yedeği almanızı tavsiye ederim.

Yorum yapın