WordPress 4.4 Güncellemesi!

Meşhur CMS yazılımı WordPress’in 4.4 sürümü bugün sunuldu. Yeni sürüm her zamanki gibi birçok değişiklikle karşımıza geliyor.

Artık Yazılarımızı Gömebiliyoruz.

Artık yazılarımızı diğer sitelere embed şeklinde gömebileceğiz. Bir yazı bağlantısını da editörün içerisine koyduğumuz zaman hemen önizlemesi karşımıza çıkacak. Bu önizlemede başlık, yorum, özet ve öne çıkan görsel dahi aşağıdaki gibi karşımıza geliyor.

Örnek: 

Sansürcü Whatsapp! Telegram’ı Yasakladı!

Daha da Fazlası!

Sadece yazıları embed etmekle kalmıyor. Diğer bir yandan WordPress 4.4 ile beş yeni embed özelliği karşımıza çıkıyor. Cloudup, Reddit yorumları, ReverbNation, Speaker Deck ve VideoPress.

Yeni Tema Güncellemesi

Yimi Onaltı için de bir güncelleme karşımıza geliyor. Yirmi Onaltı WordPress ekibince tüm cihazlarda görüntülenebilir bir hale getirişmiş. Elbette ki geliştirmeler devam edecek…

Responsive Görseller

WordPress farklı boyuttaki görsellerin gösterimini daha akıcı hale getirmek için bir yenilik daha karşımıza getirdi. Temanızda herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek kalmadan bu güncelleme sayesinde görseller için sıkı bir mobil optimizasyon gerçekleşecek.

REST API altyapısı

REST API altyapısı çekirdeğe entegre edilmiş durumda, ki bu da WordPress geliştirmeleri konusunda yeni bir çağ demek. REST API geliştiriciler için WordPress üzerinden geliştirebilecekleri RESTful API kullanımı anlamına geliyor.

TERM Metaları

Terimler artık meta verilerini destekliyor, aynı yazılar gibi olacak. Diğer bir yandan da Yeni WP_Term, WP_Comment ve WP_Networknesneleri, kod içindeki terimleri, yorumları ve ağları daha kestirilebilir ve sezilebilir hale getiriyor.

Yorum sorgu geliştirmeleri
Yorum sorguları performansı iyileştirmek için önbellekleme becerisine kavuşuyor. WP_Comment_Query içindeki yeni argümanlar karmaşık yorum sorgularını basitleştiriyor.

WordPress’i güncellemeden önce son bir hatırlatma yaparak; “Database ve FTP yedeği almayı unutmayın” kuralını hatırlatalım!

Hadi kolay gelsin…

“WordPress 4.4 Güncellemesi!” üzerine 4 yorum

  1. Yazı gömmeyi bir türlü beceremedim. Linki kopyaladığımızda editörde otomatik olarak çıkmıyor mu?

    Yanıtla
  2. merhaba ben kendi wordpres sitemden başka siteye gömme işi yapamıyorum bir türlü bunu nasıl yapıcaz bir videonuz falan varmı ? yukarıda sizin yaptığınız gibi bir türlü olmuyor lütfen yardım 🙁 🙁 🙁

    Yanıtla
  3. merhaba benim bir sorum olacak yazı gömme işini becerdim. ama benim sorunum şöyle bu gömdüğüm yazının sizin sitenizdeki gibi büyük çıkmasını istemiyorum. gömme işi biraz küçük olsun istiyorum bunun için ne yapmam gerekir.

    Yanıtla

Yorum yapın