WordPress; E-Posta İle Yazı Yazmak

Bugüne kadar hiç kullanmadığım bir WordPress özelliği aslında ne çok işe yarar bir bilseniz 🙂  Evet konumuz WordPress Blogunuza yada WordPress sayfanıza e-posta ile yazı nasıl yazdırabileceğimiz.

Bir üstadımın bu sisteme ihtiyacı varmış ve malesef ki nasıl kullanılacağı hakkında bilgisi yoktu. Hemen işe koyuldum ve blog üzerinde küçük bir deneme yaptım.  Aslında kurulu olan sistem WordPress olsa da bir haber sitesi olarak kullanılmakta. Haber siteleri sürekli içerik oluşturur. Genelde bu tip haberler e-mail adreslerne basın bülteni olarak gönderilmekte.  Eğer bilgisayar başında değilseniz ve bu haberleri giremezseniz ertesi gün haber olarak girmenin pekde bir manası kalmıyor. Çünkü haber eskimiş oluyor.

Gelelim WordPress sisteminde e-posta ile nasıl yazı yazdıracağımıza.

 • Yönetim paneline giriyoruz ve Tercihler menüsünden Yazma sekmesine geliyoruz. Sağ tarafta sayfanın altında bizden e-posta adresi, sunucu ve şifre istiyor.
 • Posta sunucusu;  WordPress’in e-mail adresine girip kontrol edeceği sunucu adı. Mesela  e-posta @ teakolik.com gibi bir mail adresine gelen e-mailleri haber olarak yazdırmasını istiyorsak bu bölüme “mail.teakolik.com” gibi sunucu adresini yazmamız gerekecek. Bu sunucu adresini host aldığınız firmadan öğrenebilirsiniz. Genelde mail.teakolik.com şeklinde kullanılır.
 • Giriş ismi;  Bu bölüme e-posta adresi yazacağız. Bu adresi WordPress sistemi kontrol edip eğer yeni bir mail geldiyse otomatik olarak yazdıracak. Bu mail adresini hiçkimseye söylemeyin ve tahmin edilemez bir mail adresi olması gerekiyor. Çünkü bu e-mail adresini birisi ele geçirirse bol bol e-posta atıp sisteminizde haber olarak yayınlayabilir.  Ben ASDF12345 @ teakolik . com gibi bir mail adresi kullandım.  NOT: Eğer Cpanel kullanıyorsanız  ASDF12345+teakolik.com olarak yazmanız gerekiyor. Eğer plesk kullanıyorsanız ASDF12345 @ teakolik.com olarak yazmalısınız.
 • Parola; Bu kısma oluşturmuş olduğunuz ASDF12345@ teakolik .com mail adresinin şifresini yazıyorsunuz.
 • ASDF12345 @ teakolik.com gibi oluşturmuş olduğunuz maile bir e-mail gönderin. E-postanızı gönderdikten sonra http://teakolik.com/wp-mail.php  adresinize tıklayın.

Son verdiğim bağlantı adresine tıklarsanız e-posta olarak gönderdiğiniz yazıların otomatik olarak yayınlandığını görebilirsiniz. Kolay gelsin…

“WordPress; E-Posta İle Yazı Yazmak” üzerine 9 yorum

 1. Merhaba. Öncelikle teşekkürler. Ben e-posta ile yazı yayınlamak istiyorum. wordpress 3.0.1 i kullanıyorum. Aynen dediiğiniz ayarları yapmama rağmen yazı yayınlayamadım. Aldığım mail adresine mail gönderiyorum. Fakat http://dizibook.com/wp-mail.php adresine girdiğimde “Yeni mail gözükmüyor diyor.” Yardımcı olursanız sevinirim. Tekrar teşekkür ederim

  Yanıtla
 2. Merhaba,
  E-posta ile içerik göndermek için yazınızda belirttiğiniz adımları uyguladım.
  Mail ile deneme yazısı da gönderdim.Deneme yazısı hosting panelde görünüyor.Ancak,bu içeriği doğrudan web sitesine nasıl gönderebiliriz.
  Başarılar dilerim

  Yanıtla
 3. Merhaba;
  Mail ile makale yazabiliyorum ancak ekteki resimler içerik olarak gelmiyor bunu nasıl yapacağım
  Mime format hatası çıkıyor

  Yanıtla

Yorum yapın