WordPress Etiketleriniz için ayrı bir Sitemap.XML

Merhaba arkadaşlar.  Bugün İlyas arkadaşımla MSN ‘de görüşürken benden WordPress etiketleri için ayrı bir sitemap.xml dosyası oluşturan program olup olmadığını sordu.

Şöyle bir baktımda eklentiler arasında etiketleri ayırabilen bir sitemap dosyası hazırlamak için yazılmış özel bir sistem bulamadım. Kendi kullandığım Google XML Sitemaps eklentisini incelemeye başladım. Bu eklenti gelişmiş özelliklere sahip zaten birçoğunuz kullanıyorsunuzdur.

WordPress yönetim panelinde Ayarlar sekmesindeki  XML sitemap menüsüne geldiğimiz zaman bize eklentimizin ayarlar bölümünü açıyor.  Bu bölümdeki…

Site Haritası İçeriği

Kısmında eğer kutucuklarımızı boşaltıp sadece ETİKET SAYFALARINI DAHİL ET kısmını işaretlersek ve aşağıdanda AYARLARI KAYDET yaparsak Site haritamızı yeniden oluşturduğumuz zaman sitemap.XML dosyamızın içeriğinde sadece etiketleri görebiliriz. Çünkü diğerlerini iptal etmiş oluyoruz.
Tabiki bunu yukarıdaki her seçenek için yapabilmekteyiz.
Fakat :
Standart XML dosyamızla karışmaması lazım bunun için ;
olarak değişitirip sitemap dosyamızı yeniden oluşturursak 2. bir Sitemap.XML dosyası karşımıza gelir.
Sitemap dosyamızı etiket sayfalarından ayırmak için :
1- Standart XML dosyamızı  Sitemap.XML olarak oluşturacağız.  Bunu yaparken etiket sayfalarımızı dahil etmeyeceğiz.
2- Etiketler için XML dosyamızı oluşturmak için SitemapEtiket.XML olarak oluşturacağız. Bunu yaparkende diğer sayfaları iptal edeceğiz sadece Etiketler oluşturulacak.
Olay biraz karmaşık gelsede aslında basit.
Böylelikle Etiket sayfaları çok fazla olan bloglarda Etiket sayfalarımızı ayrı bir XML dosyasında oluşturduğumuz için hem kurulum süresini azaltacağız hemde bellek kullanımını düşüreceğiz.

“WordPress Etiketleriniz için ayrı bir Sitemap.XML” üzerine 20 yorum

  1. Siteniz ve yazılarınız gerçekten çok başarılı diye düşünüyor ve sitenizi sürekli takip ediyorum

    Cevapla
  2. Siteniz ve yazılarınız gerçekten çok başarılı diye düşünüyor ve sitenizi sürekli takip ediyorum

    Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)