WordPress Etiketleriniz için ayrı bir Sitemap.XML

Merhaba arkadaşlar.  Bugün İlyas arkadaşımla MSN ‘de görüşürken benden WordPress etiketleri için ayrı bir sitemap.xml dosyası oluşturan program olup olmadığını sordu.

Şöyle bir baktımda eklentiler arasında etiketleri ayırabilen bir sitemap dosyası hazırlamak için yazılmış özel bir sistem bulamadım. Kendi kullandığım Google XML Sitemaps eklentisini incelemeye başladım. Bu eklenti gelişmiş özelliklere sahip zaten birçoğunuz kullanıyorsunuzdur.

WordPress yönetim panelinde Ayarlar sekmesindeki  XML sitemap menüsüne geldiğimiz zaman bize eklentimizin ayarlar bölümünü açıyor.  Bu bölümdeki…

Site Haritası İçeriği

Kısmında eğer kutucuklarımızı boşaltıp sadece ETİKET SAYFALARINI DAHİL ET kısmını işaretlersek ve aşağıdanda AYARLARI KAYDET yaparsak Site haritamızı yeniden oluşturduğumuz zaman sitemap.XML dosyamızın içeriğinde sadece etiketleri görebiliriz. Çünkü diğerlerini iptal etmiş oluyoruz.
Tabiki bunu yukarıdaki her seçenek için yapabilmekteyiz.
Fakat :
Standart XML dosyamızla karışmaması lazım bunun için ;
olarak değişitirip sitemap dosyamızı yeniden oluşturursak 2. bir Sitemap.XML dosyası karşımıza gelir.
Sitemap dosyamızı etiket sayfalarından ayırmak için :
1- Standart XML dosyamızı  Sitemap.XML olarak oluşturacağız.  Bunu yaparken etiket sayfalarımızı dahil etmeyeceğiz.
2- Etiketler için XML dosyamızı oluşturmak için SitemapEtiket.XML olarak oluşturacağız. Bunu yaparkende diğer sayfaları iptal edeceğiz sadece Etiketler oluşturulacak.
Olay biraz karmaşık gelsede aslında basit.
Böylelikle Etiket sayfaları çok fazla olan bloglarda Etiket sayfalarımızı ayrı bir XML dosyasında oluşturduğumuz için hem kurulum süresini azaltacağız hemde bellek kullanımını düşüreceğiz.

“WordPress Etiketleriniz için ayrı bir Sitemap.XML” üzerine 20 yorum

 1. Acaba etiketler için site haritası yapmanın ne gibi bir artısı olur? Az içerikli sitelerin böyle birşey yapmasına gerek var mıdır?

  Yanıtla
 2. @HMERT
  Az içerikli sitelerde dahi olsa Google, Yahoo ve MSN için bir Sitemap hazırlamaları iyi olacaktır. Özelliklede Linklerin botlar tarafından algılanmasına çok katkısı var.

  Fakat az içerikli blogların veya forumların Etiketleri yada diğer sayfaları bölerek birden fazla sitemap.xml dosyası oluşturmasının pekde mantığı yok. Zaten ayırmanın mantığı 1000-10000 gibi etiket sayısına sahip bloglar için geçerliliği var. Çünkü ne kadar büyük bir XML dosyası o kadar fazla link ve sunucuda XML dosyası oluştururken o kadar fazla RAM + işlemci kullanımı demektir. Ayrı ayrı oluşturulduğunda sunucu kaynakları daha az tüketilir ve host tarafında bir sıkıntı oluşmaz.

  Yanıtla
 3. Üstad harikasın : )

  Benim aklıma bu yöntem gelmemişti. Oysa elimizde ki nimeti (Google XML Sitemaps) iyice inceleyip bununla nasıl yaparım diye düşünmem daha mantıklı olacaktı aslında.

  Çok teşekkür ederim. 1,5 haftalık uğraşlarım sonuçlandı sayende 🙂

  Yanıtla
 4. İçeriği fazla olmayanlar sorun yaşamaz ama etiket sayısı fazla olanlar eğer sitemap oluşturma da sorun yaşarsa;

  seçenekler arasında bulunan: GET talebiyle site haritasının elle kurulumunu etkinleştir. Yanında ki soru işaretine bastığınızda çıkan linke tıklayın o zaman sorunsuz etiketlerin bulunduğu xml dosyası oluşturuluyor.

  “GET talebiyle site haritasının elle kurulumunu etkinleştir.” Bu seçeneği neden kullandım diye sorarsanız, etiketler için ayrı bir xml oluştururken hep beyaz ekranla karşılaştım bunun da nedeni önbellek ve etiketlerin fazla olması sanırım.

  Görev başarıyla tamamlanmıştır 🙂

  Yanıtla
 5. Ben yapamadım yahu.
  Site Haritası İçeriği kısmından sadece etiketleri seçtim sonra yeni ad ver deyip güncelledim ancak sayfa çıkmadı.

  Yanıtla
 6. Tamam tamam..İlyas abi sağolsun GET talebi ile yapmayı yazmış hallettim , kusura bakma ardarda mesaj için dostum.

  Yanıtla
 7. iyi çalışmalar.
  ben daha 3-4 aydır web sitesi ile uğraşıyorum. wordpresle bir site yaptım. ilk başlarda çok güzel bir şekilde eklediğim yazılar 15 dk. içinde googlede çıkıyordu. fakat ne oldu anlamadım 15 gündür hiç yazılarım yauınlanmamaya başladı. bende sinirlenip siteyi tamamen sildim ve baştan aldım. şuan halen eski yazılarım googlede çıkıyor tabiki siteyi silip baştan aldığım için linkleri çalışmıyor, eski haritayı nasıl silebilirim. ikincisi ise kontrol panelinde ayarlar sekmesinde xml sitemap yok bende nasıl ekleyebilirim. çok acil lütfen. şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. isa
  destekal.net

  Yanıtla
  • Merhabalar ;

   WordPress internet sayfasından eklentiler bölümünde XML Sitemap diye arama yap. Eklentiyi indir. Sonra wp-concent içinde plugins klasörüne gönder. Eklentiyi yönetim panelinden etkinleştir. Ayarlar bölümüne XML Sitemap gelecek. Artık otomatik site haritası oluşturacaktır.

   Yanıtla
 8. merhaba arkadaşlar,

  konu gerçekten bilmeyenler ve yeni başlayanlar için açıklayıcı olmuş emeğiniz için minnettarım…

  Tek sorunum Sitemap nasıl ayrı ayrı parçalara ayrılabilir yada bölüne bilir unsurları nelerdir sınırı varmıdır ( 1 sitemap.xml dosyasına ortalama kaç link alabiliriz. Link limiti gibi )

  bu başlığı takip ediceğim umarım bir cevap veren olur çünkü ne kadar araştırdıysam bulamadım ( Yapanlar var. illaki var yani bunun cevabı 🙂 )

  Yanıtla
 9. merhaba, get ile oluştururken de hostingin sınırı yüzüne başarısız oluyorum. bir türlü bölemedim de oluşturamadım da.

  Yanıtla
 10. Siteniz ve yazılarınız gerçekten çok başarılı diye düşünüyor ve sitenizi sürekli takip ediyorum

  Yanıtla
 11. Siteniz ve yazılarınız gerçekten çok başarılı diye düşünüyor ve sitenizi sürekli takip ediyorum

  Yanıtla

Yorum yapın