WordPress trackback ve pingback çalışmıyor.

Merhaba arkadaşlar.  Geçen gün Alper arkadaşım bir sorunundan bahsetti.  WordPress alt yapısını kullanan blogunda trackback ve pingback leri çalışmıyormuş.   Öncelikle sorunun nereden kaynaklandığını bulmamız gerekiyordu.

Sorun 5 farklı sub domainde yaşanmaktaydı.  Ana domain altında açılan bütün sub domainlerde yaşanması wp’den kaynaklanmadığını ortaya koyuyordu.  Açıcası Wp’nin de bazı sürümlerinde bu tip problemler yaşandığını okumuştum. Fakat öncelik hostu kontrol etmek gerekmekteydi. Eğer wordpressden kaynaklanıyorsa farklı alternatifler ve çözüm yolları var.

WP’yi yeniden kurmayı deneyip denemediğini sordum. Son sürümünü birkaç defa yüklemeyi denemiş. Ayrıca diğer sub domainlerde de aynı sıkıntı vardı.  Seçeneklerimizi eledik ve sonunda hosttan kaynaklandığı bariz olarak ortaya çıkmıştı.

Host firmasıyla görüşmesini istedim.  Hosting firması ilk başlarda uğraşmak istememesine rağmen biraz üstlerine gidince sorunu halledik diyerek mail göndermişler.  Biraz öncede birkaç deneme yaptık ve pingback dönüşleri artık çalışıyordu.

Eğer ki böyle bir problem başınıza gelirse ilk yapacağınız iş WP’yi yedekleyip  sıfır bir kurulum yapmak olsun aynı sorunu farklı subdomainlerde de yaşıyorsanız. Host firmanızı biraz sıkıştırın… Mutlaka halledeceklerdir.

Çünkü host firmalarını PHP ayarlarmaları makinadan makinaya yani firmadan firmaya değişebilir.  Özelliklede Conf dosyalarını editlerken birçok fonksiyonu devre dışı bırakabilmekteler.

Malesef ki bu fonksiyonlar WP’yide etkileyebiliyor.  Sonuç olarak WP’nin kullandığı bazı PHP fonksiyonları aktif edildiği zaman düzgün bir şekilde çalıştığını görebilirsiniz.

Hadi kolay gelsin…  Canınızı sıkmayan host firması dileklerimle 🙂

NOT: Sorun  sunucu üzerinde curl_exec adlı bir fonksiyonun deaktif edilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu fonksiyonun aktif edilmesi geremektedir.

“WordPress trackback ve pingback çalışmıyor.” üzerine 5 yorum

 1. Benimde ortak yazdığım bir wp blogda benzer bir sorun var. Resimleri upload etmiyor. Host firmamla görüştüm her defasında hallettik diyorlar ama bişey yaptıkları yok. Tüm ayarlarına baktık. Sorun kesinlikle hosttan olmasına rağmen ikna edemedim 🙂

  Yanıtla
 2. @eylos
  Flash yükleyicisi değilde tarayıcı yükleyicisini denediniz mi? Hata veriyor mu ? Veriyorsa hata nedir ? Wp-concent ile upload klasörlerinin CHMOD değerleri kaç ? Ayrıca Windows Host mu yoksa ? Bir el atalım bakalım sorun neymiş 🙂

  Yanıtla
 3. hocam hep trackback yok pingback vs vs bi çok terim vs var sitemdende gorcegınız uzerıne wp kullanıcısıyım bitanede çok heveslendım sızler sayesınde özgun blog calısmasına gırme zamanları bu aralar benım ıcın. ama şuki ben hala pingback trackback vs aklıma gelmiyen bir çok şey var bunların ne işe yaradığını yararımı zararımı olduğunu bilmiyorum ve bilmeyen o kadar çok insan var biri alıntı yapıor benden otomatık yorum eklıyor sıtem bu iyimidir kotumudur. bunlar hakkında bir makale yazarsanız cok memnun olurum belkide olurlar.

  Yanıtla

Yorum yapın