Wp-comments anana, Wp-trackback te sana girsin

Bu gece okuduğum bu haber gerçektende çok hoşuma gitti.

Spam yapan gerizekalı, salak, aptal, rezil, rüsva bir o kadarda şerefsiz olan birçok kişi ve kuruluşa karşı her geçen gün yeni tedbirler alınmakta ama yetersiz kalmakta da diyebilirim. Her zamanki gibi yeni bir yöntem bulup spam yapmaya devam ediyorlar. Günde bana 100 civarında E-Mail ve 25 civarında yorum geliyor ve bunların yarısı Spam bunlardan kurtulmak çok zor gerçektende.

Kullandığım Blog sistemini biliyorsunuz WordPress bu sistemde de spamcılara karşı önlemler alınmış durumda en önemliside Akismet adamlar Trackback in bile kullanarak spam yapmaya başladılar.. Özelliklede Akismet i geçebilenler var.. Ne yapabilirim ne ederim acaba yazılarıma yorum yazmak için Üyelik zorunluluğu mu koysam diye düşünürken internette biraz gezindim ve Peter’s Useful Crap ‘ın Spamcilere özel ilginç bir yöntem geliştirdiğini gördüm. Bu gece siz değerli WORDPRESS kullanıcılarına da anlatmak paylaşmak (http://www.teakolik.com) ve beraber spamcilere karşı el birliği geliştirmek istedim..

Yöntem çok basit bir o kadarda ilgiç ve dikkat çekici. WordPress sisteminde bilirsiniz ki yorum için wp-comments-post.php , wp-trackback.php, template-loader.php ve template dizini altında kullandığınız themanın içinde comments.php dosyaları mevcut bu dosyalarla yorum sistemi geliştirilmiş durumda. Zeki arkadaş Peter’s Useful Crap geliştirdiği bu ilginç yöntem ile spamcilere karşı koruma sağlamış

Nasıl yaptığını okudum denedim ve çalışıyor bu o kadar da güzel… hemen sizlere nasıl yapıldığından bahsedeyim.

 • ROOT dizini altındaki wp-comments-post.php dosyasının adını wp-comments-anana.php olarak değiştiriyoruz.
 • Root dizini altındaki bir diğer dosyamız olan wp-trackback.php dosyasının adınıda wp-trackback-te-sana-girsin.php olarak değiştiriyoruz.
 • Daha sonrada wp-includes/ klasörü içerisindeki template-loader.php dosyasının içini açıyoruz ve include(ABSPATH . ‘/wp-trackback.php satırını include(ABSPATH . ‘/wp-trackback-te-sana-girsin.php olarak birde aşalardaki include(ABSPATH . ‘/wp-trackback.php satırını include(ABSPATH . ‘/wp-trackback-te-sana-girsin.php olarak değiştiriyoruz.
 • wp-content/themes/ klasörü içerisinde bulunan kullanmakta olduğunuz Themanın içine giriyoruz ben K2 kullanıyorum wp-content/themes/k2 klasörüne giriyorum. Klasör içerisindeki comments.php dosyası içerisindeki php echo get_option(‘siteurl’); ?>/wp-comments-post.php” bölümünü bulup get_option(‘siteurl’); ?>/wp-comments-anana.php” olarak değiştiriyoruz.

İşlem tamamdır. Artık WordPress blog’unuza gerizekalı, şerefsiz, bilmem kimin çocuğu bir spam yapmak istediğinde karşısına Wp-Commdents-ANANA sonrada WP-Trackback-TE-SANA-GIRSIN diye hata mesajı verecektir. Sisteminizi SPAM’a karşı korumuş olacaksınız…. Tabi ben burada ANANA ve TE SANA GIRSIN olarak kullandım sizde bunu kendinize göre değiştirebilirsiniz…! Hadi kolay gelsin…

NOT: Değiştirdiğiniz dosyaların yedeklerini almayı unutmayın yanlış birşey yaparsanız düzeltebilirsiniz.. Ona göre.:p

WordPress Türkiye’de de bu yöntem anlatılmış.

“Wp-comments anana, Wp-trackback te sana girsin” üzerine 28 yorum

 1. ya bnm msn acılmıyo suzan arkadasımızınkı gibi yenı sürüm yükleyın diyor yüklüyorum yıne olmuyor bnm ne yapmam lazım yardım lütfen delı olacam ya……….

  Yanıtla
 2. Итак, если у Вас возникли медицинские вопросы – не не оставляйте на потом — тут же обратитесь к врачам профессионалам, они помогут разрешить все Ваши трудности!

  Yanıtla
 3. Прием заявок на бесплатную медицинскую консультацию. На ваши вопросы отвечают высококвалифицированные врачи консультанты.

  Yanıtla
 4. Бесплатно проконсультируем, предоставим медицинские услуги по следующим направлениям: Андрология, Стоматология, Гастроэнтерология, Аллергология-иммунология

  Yanıtla
 5. teşekkürler

  fakat artık etkili değil denedim sanki inat eder, dalga geçer gibi 2 kat arttı spamlar …………. lanet herifler

  Yanıtla

Yorum yapın