WpTouch Mobil Eklentisi ile Math Comment Spam Eklentisi Uyumsuzluğu

WpTouch TEAkolik YorumUzun bir süredir blogumda Akismet Spam eklentisini kullanmaktayım. Fakat spamcılar o kadar azdılar ki artık Akismet tam bir koruma sağlayamaz bir hale geldi. WordPress için kullandığım Akismet’in yanına  Math Comment Spam Protection eklentisi ile destek yaptım.

Bu sayede bloguma gelen spam yorumlarda ciddi bir şekilde düşüş oldu. İkisi birlikte sistemimi korumaya çalışırken bir süre önce de akıllı telefonlar için sistemime WPtouch eklentisini kurdum. Bu sayede mobil görünüm daha şık ve kullanışlı bir hale geldi.

Fakat hesaplamadığım ufak bir hata karşıma çıktı…

Mobil görünümde WPtouch eklentisinin teması üzerinden kullanıcılar bloguma yorum yapmak istediklerine sistemde kurulu olan Math Comment Spam Protection eklentisi buna izin vermiyordu. Sonuçta sistem üzerinde bu spam koruması eklentisini kurmak için bazı kodları temamızın yorum dosyası içerisine koymuştuk. Mobil arayüzde ise yine aynı şekilde bu kodları ekleyerek yorum kutucuğu üzerinde kullanıcılar için eklentiyi aktifleştirmek gerekiyor.

Mobil arayüz WpTouch üzerinde bu kodlar olmadığı için, sistem yapılan hiçbir yorumu maalesef ki kabul etmiyordu. Math Comment Spam eklentisinin tema için eklediğimiz kodları aynı şekilde mobil arayüz eklentisi WpTouch üzerindeki temaya eklememiz gerekiyor.

wp-content/plugins/wptouch/themes/default/ 

klasörü içerisinde yer alan comment.php dosyasını açıp,

<label for=”url”><small>Website</small></label>

etiketinden hemen sonra aşağıdaki Math Comment Spam Protection kodlarını eklediğimizde mobil arayüzümüz üzerinde rahatlıkla yorum yapılabiliyor.

<!– Spam Koruma  Kodlarımız–>
<?php if ( function_exists(‘math_comment_spam_protection’) ) {
$mcsp_info = math_comment_spam_protection();
?>
<label for=”<?php echo $mcsp_info[‘fieldname_answer’] ?>”>Güvenlik sorusu: <?php echo $mcsp_info[‘operand1’] . ‘ + ‘ . $mcsp_info[‘operand2’] . ‘ = ?’ ?></label>
<p><input type=”text” name=”<?php echo $mcsp_info[‘fieldname_answer’] ?>” id=”<?php echo $mcsp_info[‘fieldname_answer’] ?>” value=”” size=”22″ tabindex=”4″ />
<input type=”hidden” name=”<?php echo $mcsp_info[‘fieldname_hash’] ?>” value=”<?php echo $mcsp_info[‘result’]; ?>” />
</p>
<?php } // if function_exists… ?>
<!– Spam Koruma Kodlarımız Son–>

wp-content/plugins/wptouch/themes/default/comments.php dosyamızı kayıt edip, kapattığımızda artık Mobil temamız olan WpTouch eklentisi ile Math Comment Spam Eklentisi rahatlıkla çalışabilmekte.

“WpTouch Mobil Eklentisi ile Math Comment Spam Eklentisi Uyumsuzluğu” üzerine bir yorum

Yorum yapın