Yandex Haritalar Servisi

Yandex.Haritalar, kullanıcılarına Türkiye’deki büyük metropollerden küçük köylere kadar toplam 40,000’den fazla yerleşim biriminin bulunduğu ayrıntılı bir Türkiye haritası sunmaktadır. Bu haritanın üzerinde aradığınız sokak ve evleri bulabilir, uydu görüntülerini alabilir ve gerekirse bunlara karayolu üzerinden ulaşılacak güzergahları belirleyebilirsiniz. Serviste kullanılan harita ve görüntüler, dünyanın önde gelen sayısal harita sağlayıcısı NAVTEQ’ten alınmıştır.

Uydu görüntülerinin yanı sıra Yandex.Haritalar’ın önemli bir özelliği olan Panorama ile, kullanıcılar İstanbul ve Ankara caddelerinin panoramik görüntülerine ulaşabilirler. Bu sayede kullanıcılar bilgisayarlarından İstanbul veya Ankara’daki en sevdikleri caddeleri gezebilir ve hatta hiç gitmedikleri yerleri bile sanal olarak görebilirler. Panorama’da bu şehirlerdeki tarihi semtlerin yanı sıra modern caddeleri, çeşitli mimari eserleri ve görülecek diğer yerlerin görüntülerini bulup paylaşmak da mümkündür.

Yandex çalışanları Panorama servisindeki görüntüleri hazırlamak için toplam 5,000 kilometreye yakın mesafe katederek 600,000’den fazla fotoğraf çekimi yapmışlardır. İstanbul’un Boğaz’dan da görülebilmesi için çekimlerin bir kısmı tekne üzerinde yapılmıştır.

Yandex.Haritalar’ın İstanbul ve Ankara’daki kullanıcılara güncel trafik durumunu gösteren sayısal haritalar özelliği de bulunmaktadır. Trafiğin sıkışıklık derecesine göre ilgilendiğiniz rotayı yeşil, sarı veya kırmızı olarak gösteren bu servis sayesinde trafiğin tam olarak nerelerde serbest veya çok sıkışık olduğunu görmek ve hatta belirli bir rotada araçların ortalama olarak hangi hızda ilerlediklerini incelemek de mümkündür. Sinyaller dört dakikada bir yenilenir ve böylece kullanıcıya daima güncel bilgi sunulur.

Yandex.Haritalar’da trafik verileri, araçlardan ve/veya mobil cihazlardan gelen sinyallerden alınır. Yandex.Haritalar cihazlardan aldığı verileri kümeleyerek trafik durumunu haritalara yansıtır. Şu anda Yandex’in iş ortaklarından alınan bilgilerle çalışan bu trafik durum haritalarının daha da kapsamlı hale gelmesi için, Yandex.Haritalar’ın ücretsiz mobil uygulamasını cep telefonunuza yükleyip aracınızın hareket yönü ve hızına dair verileri Yandex.Haritalar ile paylaşabilirsiniz. Kullanıcılardan gelen sinyaller arttıkça, Yandex.Haritalar servisinde trafik durumuna dair daha detaylı bilgiye ulaşmak mümkün olacaktır.

Halen İstanbul ve Ankara’daki tali yollar dahil tüm belli başlı karayolları için trafik durumunu şehir planı üzerinde gösteren bu servisin ayrıca, İstanbul’daki genel trafik yoğunluğunu 10 puanlık cetvele göre değerlendiren Trafik Sıkışıklığı Endeksi özelliği de vardır. Hem Yandex.Haritalar web sayfasında, hem de Yandex’in ana sayfasında gösterilen bu endekse bakarak alternatif rotalar geliştirmek mümkündür.

Yandex.Haritalar sayesinde ülke çapındaki ve anlık trafik durumunu göz önünde bulundurarak en uygun seyahat rotasını bulmak ve ayrıca tahmini yolculuk süresini hesaplamak da mümkündür.

Yandex.Haritalar’ın mobil sürümü

Yandex.Haritalar’ın mobil sürümü, servisin tüm ana özelliklerini barındıran ücretsiz bir uygulamadır. Cep telefonunuza yükleyerek gideceğiniz her yerde Yandex.Haritalar’ı dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Telefonunda GPS alıcısı olan bir kullanıcısı içinde bulunduğu anda tam olarak nerede bulunduğunu ve hareket yönünü görebilir ve ayrıca trafik durum haritasının güncelleştirilmesine de katkıda bulunabilir. Şu an itibarıyla Java ve Android platformları üzerinde çalışan Yandex.Haritalar uygulamasının diğer platformlarda da çalışabilecek sürümleri hazırlanmaktadır.

Yorum yapın