Yandex, Türkiye’de Her Gün Yüz Binlere Ulaşıyor

Yandex.Metrica verilerine göre, Türkiye’de Yandex web bilgi portalını her gün 100 binden fazla kişi kullanıyor. Kullanıcılar arasında en popüler hizmetler ise Yandex.Web Arama ve Yandex.Haritalar.

Yandex CEO’su Arkady Volozh, “Bütün diğer internet hizmetleri gibi web arama hizmetimiz de kullanıcılarımızın sağladığı veriler sayesinde sürekli geliştiriliyor ve iyileşiyor. Yandex hizmetleri, Türkiye pazarına laboratuar ortamında sağlanabilecek en yüksek kaliteyle sunuldu. Ancak, algoritmalarımız kullanıcıların geribildirimleri ve gerçek kullanım verileri değerlendirilerek sürekli geliştirilirken, hizmetlerimizi optimize etmeye devam ediyoruz. Kullanıcılardan gelen bilgi akışı arttıkça ürün kalitemiz de artacaktır.” dedi.

Yandex’in Türkçe arama veritabanı son 4 ayda yüzde 20 büyüdü ve indekslediği Türkçe Facebook sayfalarının sayısı üç kat arttı. Gün geçtikçe Türkçeyi çok daha iyi “konuşan” Yandex, artık fil dişi ile fildişi veya türkuaz ile turkuaz gibi kelimelerin farklı yazılış şekillerini de daha iyi tanımaya ve yazım hatalarını düzeltmeye başladı.

Yandex, akıllı telefonlar ve tabletlerden internete giren kullanıcılar için ise bütün popüler platformlarda çalışan mobil sürümünün yanı sıra, Yandex.Haritalar’ın iPhone, Android ve Java mobil uygulamalarını da Türkiye’deki kullanıcıların hizmetine sundu. Mobil uygulamalar bugüne dek 130 binden fazla kullanıcı tarafından indirildi.

Yandex.com.tr adresindeki Yandex Türkiye web bilgi portalı, 20 Eylül 2011 tarihinde kullanıcıların hizmetine sunuldu. Yandex.com.tr’de klasik web arama hizmetinin yanı sıra trafik durumu ile sokak panoramalarını gösteren haritalar, görsel ve video arama hizmeti, haberler, e-posta hizmeti ve İngilizce–Türkçe, Türkçe–İngilizce çeviri hizmeti bulunuyor. Yandex Türkiye ayrıca web sitesi yöneticileri için Yandex.Webmaster ve Yandex.Özel Arama hizmetlerini de kullanıma sundu.

“Yandex, Türkiye’de Her Gün Yüz Binlere Ulaşıyor” üzerine bir yorum

  1. Yandex güzel bir arama motoru, ancak “Namaz Vakitleri” arama sorgusunu “Hava Durumu” arama sorgusu gibi yaparsa işte o zaman sadece Yandex kullanırım.

    Cevapla

Yorum yapın