Yeni Dalga Çağdaş Suudi Sanatı İstanbul’da

Edge of Arabia’nın en iddialı sergisi “TRANSiTION” İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor

Suudi Arabistan’ın çok fazla tanınmayan çağdaş sanat kültürüne yeni bir ışık tutan öncü gezici sergi Edge of Arabia, ALJ Sosyal Sorumluluk’un global sponsorluğunda ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti resmi programı kapsamında 5 Kasım–26 Aralık 2010 tarihleri süresince İstanbul’da olacak. Körfez sanatçılarının bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirilen en büyük sergisi olacak TRANSiTION’da enstalasyondan performansa, fotoğraf ve videolardan heykele kadar çok çeşitli alanlarda 20 sanatçının 80 eseri sergilenecek. Sanat Limanı, Antrepo No. 5’te sergilenecek olan Transition’ı Salı – Pazar günleri saat 10:00 – 19:00 arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Gücünü yerel Suudi sanatçılardan alan Edge of Arabia projesi, ilk kez 2008 yılında Londra’daki SOAS Brunei Gallery’de sanatseverlerle buluşmuştu. Uluslararası arenada, kültürel öneme sahip bir proje kimliği kazanan Edge of Arabia, 53. Venedik Bienali, Riyad Global Rekabet Forumu ve 6. Berlin Bienali’de düzenlenen başarılı sergilerin ardından; 2010 yılını, bugüne kadarki en iddialı sergisi olan “TRANSiTION” ile İstanbul’da noktalayacak.

Küratörlüklerini Stephen Stapleton ve Progress Art’ın üstlendiği TRANSiTION, değişen bir dünyayla ilgili bakış açılarını yansıtan yeni nesil Suudi sanatçıların hem tanınmış hem de henüz kitlelerle buluşmamış eserlerini içeriyor. Sergi, Boğaziçi sahilinde, İstanbul Modern’in karşısında yer alan, çağdaş sanatın tanınmış kamusal sergi alanı Sanat Limanı’nda (Antrepo No. 5) gerçekleştirilecek.

Sergiye eserleriyle katılacak sanatçılar arasında Manal Al-Dowayan, Faisal Samra, Sami Al-Turki, Noha Al-Sharif, Abdulnasser Gharem, Hala Ali, Maha Malluh, Ahmed Mater, Hussain Al-Mohsin, Bassem Al-Shargi, Ayman Yossri, Mohammed Al-Ghamdi, Seddiq Wassil, Fahad Al-Gethami, Farouk Kondakji, Bandar Al-Romaih, Yousef Al-Shaikh, Nasser Al-Salim gibi yeni dalga çağdaş Suudi Arabistan sanatının önemli temsilcileribulunuyor. Sanatçılar, eserlerinde hem yerel hem de global konuları dramatik bir akış içinde ele alarak Suudi Arabistan’ın çağdaş kültürüne benzersiz ve beklenmedik bir perspektif getiriyorlar.

Edge of Arabia’nin TRANSiTION sergisi dört “fani” temadan oluşuyor

Sergi, konuk bir küratörle düzenlenecek Video Art enstalasyon odasının da ekleneceği, dört ‘fani’ temadan oluşuyor. 1. Oda, sanatçıların kimliklerini kendi yerel çevreleri ve toplulukları bağlamında irdeleyerek Manal-Al-Dowayan’dan “The Choice & I Am” ve Shadia & Raja Alem’den “Negative No More” gibi eserleri içerecek. Bireysellikten uzaklaşıp daha ziyade tinsel bir atmosferi yansıtan 2. Oda’da sanatçıların inanç ve bağlılığa öznel yaklaşımları görülecek. Bu çerçevede 2. Oda, Noha Al-Sharif’in “Humbly and Devout” ve Ahmed Mater’in “Illuminations” eserlerine ev sahipliği yapacak.

Tinsel atmosferden çıkıp bir pasajdan geçerek ulaşılan 3. Oda’da, toplumların inanç, dil, kentsel çevre bağlamında geleneklerden modernliğe geçişi ve insanın yapılara, seri üretime ve tüketiciliğe olan takıntısı incelenecek. 3. Oda’da yer alacak eserler arasında Bassem AlShargi’nin “Jeddah Bacodes” ve Sami Al-Turki’nin “Constructakons” eserleri bulunuyor. Sanatçıların geleceğe yönelik

umut ve korkularını yansıtan mesajların ifade bulduğu son ve 4. Oda’da ise daha iyi, barış dolu ve yaşanabilir bir dünyaya varabilmek için insanlık içindeki bölünmelerin ve yok etme olgusunun reddedildiği, hem uyarı hem ilham kaynağı olarak algılanabilecek dramatik bir dizi eser yer alacak.

Edge of Arabia dünya turu ALJ Sosyal Sorumluluk’un global sponsorluğu ve Suudi Arabistan Yatırım Ajansı’nın (SAIGA) işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Ayrıca, Türkiye’nin en önemli ticari sanat fuarı olan Contemporary İstanbul ile ortak çalışmalar yürüten TRANSiTION fuara stant, söyleşiler ve özel sanat enstalasyonlarıyla katılacak. Bu sayede Suudi ve Türk sanat camiaları arasında güncel bir diyalog kurulması ve işbirliğine gidilmesi amaçlanıyor.

ALJ Sosyal Sorumluluk ’un Uluslararası Programlar Başkanı Fady Jameel, “Suudi sanatçılara bu güncel ve önemli projeye katılmaları yönünde destek vermekten memnuniyet duyduklarını belirterek “Sanatseverlerin Suudi Arabistan’ın çağdaş sanat kültürünü ve mirasını daha iyi anlayıp daha yakından ilgilenmelerini sağlayan, yeni yetişen sanatçıların uluslararası arenada daha çok tanınmalarına önayak olan eğitici yönü güçlü sergilere sponsor olmaktan özellikle mutluluk duymaktayız” dedi.

Serginin eş küratörlerinden Progress Art yetkilileri, Çağdaş Suudi sanatının son yıllarda büyük ilerlemeler kaydettiğini; Doğu ile Batı arasında sembolik bir sınır olan ve kültür başkenti olmanın önemini taşıyan İstanbul’da düzenlenecek Edge of Arabia’nın eş-küratörü olmaktan da büyük gurur duyduklarını belirtti.

Yorum yapın