Yeni Emektarım Packard BELL TM81-SB-463TK Dizüstü

Evet yeni bilgisayarıma kavuştum. Uzun bir süredir yeni bir dizüstü bilgisayar almayı düşünüyordum. Biraz piyasa araştırması yaptıktan sonra en uygun fiyata Packard Bell ile sanal dünyama renk kattım. Yeni cihazımı almadan önce kendim için öncelikli olan şeyleri planladım.

İşlemcisi çok iyi olmasa dahi ortalamanın üstünde olmak zorundaydı.  Ram ise 4GB’ın üzerinde olmasını düşündüm.  Diske sıra geldiği zaman benim için en önemli etken 500GB veya üzeri bir disk seçmek zorunda olmamdı.  Piyasadaki dizüstü bilgisayarları incelerken Freedos olanlara öncelik verdim.  Çünkü daha önceden Windows 7 Beta testlerinde kazandığım orjinal Windows 7 Ultimade lisansım vardı. Fakat hiçbiri isteklerimi karşılayamıyordu.

Windows 7 Ultimade lisansımı 64bit olarak kullandığım için bana 4 GB ve aşağısı  olan freedos dizüstüler pek çekici gelmedi. Tabi çoğunluğunda 320GB disk vardı…

Neyse sonunda Packard Bell ile tanıştım.  TM81 Serisi SB-463TK modeli keyfimi yerine getirmişti.  Cihaz üzerindeki 6GB 1066Mhz DDR3 Ram olması 64bit’in tadını çıkarmam için bana göz kırpıyordu.  AMD PHENOM™ II X4 N950 L2 Cache 2MB L3 CACHE Clock Speed 2.1 GHZ işlemcisi ile hem fiyat hemde performans avantajı sağlıyordu. Son olarak en çok ihtiyacım olan disk problemimi de net bir şekilde çözmüştü.  750GB’lık diski beni benden aldı diyebilirim.

Cihaz için canımı sıkan tek nokta 750GB’lık diskin 5400rpm olmasıydı. Gerçi 7200rpm hızında büyük bir disk bulmak ve bu üçlünün bir arada olma olasılığını düşürmekteydi.  5400 için tamam kararı verdikten sonra işletim sistemine baktım. Böyle bir cihazın Microsoft Windows 7 Basic ile geldiğini görmek bende “Yazık tek kelime ile yazık” diye bir düşünce uyandırdı.  Neyse boşu boşuna bir Windows 7 lisansı daha alacaktım.

Cihaz üzerine Wmare ile bir BackTrack kuracaktım. Tabi bu donanıma bana Linux için uyumlu sağlam bir chipsetli Wlan kartı gerekliydi. Cihaz tam benim için üretilmiş Wlan kartının Atheros chipsetini görünce gözlerime inanamadım.  Grafik İşlemci ATI HD5650 Grafik Hafıza 1 GB ‘lık ekran kartı yanı sıra nümerik klavyesi ve gigabit’lik ethernet kartını gördüğümde…

“Evet kesinlikle benim cihazım”

…dedim ve hiç düşünmeden saldırdım.  Cihaz her haliyle dört dörtlüktü, fiyat ve sunduğu performası ise müthişti ve diğer özellikleri tam istediğim gibiydi.  Cihazı açar açmaz direk lisanslı Windows 7 ultimade 64bit işletim sistemimi kurdum.

Bakalım artık yeni emektarım ve benim kahrımı çekecek olan Packardbell TM81-SB-463TK… Artık bol bol yazmaya başlarım….

“Yeni Emektarım Packard BELL TM81-SB-463TK Dizüstü” üzerine 26 yorum

 1. Hayırlı olsunda.. Packard Bell gerçekten elle tutulur bir firma mı karar veremiyorum? Bunun hakkında net bir bilginiz var mı acaba?

  Cevapla
 2. eğer içindeki windows’u tek bir saniye bile kullanmadıysanız, yani kullanıcı sözleşmesini kabul etmediyseniz geri verip paranızı alma şansına sahipsiniz. bence bu konuyla uğraşın.

  Cevapla
 3. Sürüsüne bereket Packard Bell makine kullandım. Biri hariç sorun yaşamadım. Onun da diskinde arıza vardı. Garanti kapsamında değişti.
  EXA’da almıştım. 1 haftaya yakın (sanırım 5 gün civarıydı) sürede işlemleri hallettiler.
  Bana göre Packard Bell iyidir. Firmanın adına para vereceğime kalitesine para vermeyi yeğlerim.

  Cevapla
 4. Merhabalar, ben de bu modelden almak istiyorum ancak hiçbir mağazada bulamadım, nerede bulabiliriz veya siz nereden almıştınız?

  Cevapla
 5. Aynı makineyi bende aldım ama işlemci çok ısınıyor
  işlemcinin maksimum sıçaklığı nedir
  veya verimli çalışma sıçaklığı nedir bilgi verirmisinz?

  Cevapla
  • Bu sıcaklarda aşırı ısınmayan makine yok. Tavsiyem düz bir zeminde altındaki fan delikleri açık veya soğutma sistemleri ile birlikte kullanmanızdır.

   Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)