Windows 7; Otomatik Bilgisayarı Kapatmak

Tarih: 02 Aralık 2009 | Kategori: Diğer | Yazar: | 10 Yorum

oto-kapat Bilgisayarınınızı otomatik olarak kapatmak için piyasada farklı birçok yazılım mevcut.  Sizlere program kullanmadan bilgisayarınızda yapacağınız birkaç değişiklik ile bilgisayarınızı nasıl otomatik olarak kapatabileceğinizden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle bize gerekli olan 2 şey lazım. Birincisi bilgisayarın nasıl otomatik olarak kapanabileceği, ikincisi ise bunu fazladan program kullanmadan nasıl yapabileceğimiz?

Bilgisayarımız aslında ufak birkaç ayar yapılarak kendini otomatik olarak kapatabilir. Bilgisayarı otomatik olarak kapatan uygulama her windows işletim sisteminde olduğu gibi Windows 7 içerisinde de olan Shutdown.exe uygulaması.  Diğer bir kullanacağımız Windows uygulaması ise Görev zamanlayıcısı.

Görev Zamanlayıcısını çalıştırıyoruz ve “Görev Oluştur” butonuna basıyoruz.  Yeni görev ekranı resimdeki gibi karşımıza geliyor. Bu ekranda  dikkat etmemiz gereken “Kullanıcı oturum açmışsada açmamışsada görevi çalıştır” işaretliyoruz.  Sonrada “Tetikleyiciler” sekmesine gelip “Yeni” butonuna basmak.  Bu ise görevimizin ne zaman başlayacağını seçmemize yarayacaktır. Görevi başlat kısmında “İş istasyonu kilitlendiğinde” seçimini yaptım böylelikle bilgisayarımız boşta kaldığı zaman yani kullanılmadığı zaman parola sorma ekranına dönecek ve oturumu kapatmış olacak.  İşte bu durumda görevimiz çalışacak ve PC otomatik olarak kapanacak.

Önemli olan PC’yi ne zaman kapatmak istediğimiz ben bilgisayar boşta kaldığında yani kullanılmadığında oturumu kilitleyeceği için “İş istasyonu kilitlendiğinde” seçimini yaptım.  Böylelikle PC’yi kullanmadığım zaman kendini kapatacak.

Tamam botununa basıyoruz ve “Eylemler” sekmesine geliyoruz. Yani bilgisayarımızı oturum kilitlendiğinde otomatik olarak kapatmasını sağlayacağız.  “Eylemler” sekmesi altında “Yeni” butonuna basıyoruz ve “Program/Komut dosyası” bölümüne  “Shutdown.exe” yazıyoruz.  Hemen altındaki değişkenler bölümüne ise  ” -s ” ve ” -f ” parametrelerini ekliyoruz.

Parametlerden

-s  Bilgisayarı kapatmak için.

-f -s   Açık programları sonlandırmak ve bilgisayarı kapatmak için.

-r  Bilgisayarı yeniden başlatmak için

-s -t  10 Bilgisayarı 10 saniye sonra kapatmak için (10 rakamını dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz)

Bu komutlar arasından “-f -s” parametrelerini ekledim ki bilgisayarda açık bir uygulama varsa kapatsın.  Yalnız dosyalarınız kayıt olmaz hiç gözünün yaşına bakmaz bu komut bilgisayarı kapatır.

Son olarak “Koşullar” sekmesine gidiyoruz.  Resimde de görebileceğiniz gibi bazı kutucuklar var.  Bu kutucuklardan sadece “Bu görevi çalıştırmak için bilgisayarı uyandır” kutucuğunu seçiyoruz.  Bunu seçmezsek görevimiz hiç başlamaz.  Ayrıca diğer kutular ise bilgisayar fişteyken yada pildeyken çalışması için boş bırakıyoruz.

Görevimiz bitti.  Şimdi bilgisayarımız boşta kalmayı yani kullanmadığınız zamanı bekleyecek. Bilgisayarınızın başından kalktığınızda bir süre sonra bilgisayar kendini kilitleyecek ve ardından kendini kapatacak.  Böylelikle bilgisayar başında uyusanız bile bilgisayarınız kendini otomatik olarak kapatmış olacak.

Eylemler ve tetikleyiciler sekmesinden istediğiniz gibi farklı ayarlamalar yaparak bilgisayarınıza farklı atraksiyonları otomatik olarak yaptırabilirsiniz.  Ne gerek var extra yazılım kurmaya ?

gorev-zamanlayici-pc-otomatik-kapat gorev-zamanlayici-pc-otomatik-kapat-2 gorev-zamanlayici-pc-otomatik-kapat-3 gorev-zamanlayici-pc-otomatik-kapat-4


Etiketler: , , , , ,
Yönetici Notu

Lütfen yapacağınız yorumlarda kişi ve kurumlara hakaret etmeden, kişilik haklarına zarar vermeden görüşlerinizi bildiriniz. Oluşabilecek zararlarda ve gözden kaçabilecek durumlarda tüm sorumluluk yorumu yapan kişiye aittir. Gizlilik sayfamızda bu bilgiler açıkça belirtilmiştir.

10 Yorum Yapıldı:

 1. Nucro

  ayrıca -c “mesaj” ile de ekrana yazı yazdırabiliyorsun. -a ile de işlemi iptal edebiliyosun tabi geri sayım bitmeden.

 2. h4ckinger

  Yerime yattığımda hep bilgisayarda son bir şarkı açardım ve anlattığınız yöntem ile de şarkı bittiğinde otomatik kapanmaya ayarlardım. Baktım ki çalan şarkının süresini hesaplamak her seferinde sorun oluşturuyor kendime ufak bir program yazdım bende. Programı açtığımda winampta o anda çalan şarkı bittiğinde bilgisayar kendiliğinden kapanıyor.

  Güzel anlatım olmuş elinize sağlık. Benim gibi yatmadan önce son şarkıyı dinlemek isteyenler için birebir: )

 3. ilyas

  Windows Gatgets kullanarak çok hızlı bir şekilde kapanma yada beklemeye alma zamanını ayarlayabilirsiniz http://kissa.be/eib

 4. Emre Erkan

  peki shutdown -i ile grafik arabirim üzerinden tüm bu işlemleri çok daha kolay yapabileceğinizi biliyor muydunuz? :) Ayrıca shutdown sadece windows7’ye has bir özellik değil. Windows XP ve sonrasında kullanabilirsiniz. (XP ve öncesini hatırlamıyorum açıkçası)

 5. Kemal ONUR

  Teşekkürler.

 6. ilyas_1992

  peki ne kadar süre sonra eylemsizlik algılanıyo on dakika boş durduğunda mı kapanacak 3 saat mi ???

 7. mert

  herşey tamam ayarladım görev zamanlayıcısını ama bilgisayarın otomatik olarak oturumu kitlemesini nasıl yapıcam
  teşekkürler

 8. Kemal ONUR

  Teşekkürler. Windows 7 başta olmak üzere çoğu windows sürümünde windows’u otomatik kapatma gibi bir çok ihtiyaç duyulan komutlar veya ayarlamalar mevcut. Sayende bunları öğreniyoruz)

 9. fatih

  hocam ben bi komut yaptım yanlışlıkla uyku moduna geçiriyorum uyku modundan çıktıntan 10 saniye sonra kapanıyo nasıl iptal ederim yardımcı oll

 10. burak

  görev zamanlayıcısı nı açtığımda uzakbilgisayar bulunamadı diyor (laptop)’ta görev oluştura basılmıyor

Yorum Gönder