1 Twit, 2 Twit, 3 Twit..! Peki Eski Twitler?

Twit atarken hiç düşündünüz mü?  Bu kadar veri nasıl işleniyor? Arka planda nasıl bir sistem çalışıyor?  Geçenlerde okuduğum bir haberde Twitter artık Facebook gibi kendi veri merkezini kurmaya başlıyormuş.  Elbetteki bu kadar büyük bir sistemin kendi veri merkezine sahip olması gerekiyordu.  125 milyon gibi bir kullanıcı potansiyeline sahip olan Twitter platformu düne kadar server kiralayarak tüm sistemini idare etmeye çalışıyordu.  Google, Facebook gibi artık O’nlarında kendi sistemleri olacak…

Benim üzerinde durmak istediğim konu ise biraz farklı…

Merak ettiğim Twitter üzerinde yapılan arama sonuçlarının ne kadar eskiye dayandığı?  Twitter üzerinde bir arama yaptığınız zaman malesef ki birkaç gün öncesine gidemiyorsunuz. Twitter’ın arama kısmı olan http://search.twitter.com/ adresinde yaptığımız sorgular malesef ki 4 günden önceki twitleri kapsamıyor.

Tüm twitter veritabanında arama yapamadığımız bir gerçek. Gerçi böyle birşey yapmak imkansız gibi :) Zaten Twitter çöküp çöküp duruyorken tüm datasını search SQL sorgularına emanet edemezdi.  Yalnız sanki daha önceden biraz daha eskiye gidebiliyorduk diye hatırlıyorum.  En azından 1 ay öncesine kadar gidebilmek isterdim.  Malesef ki Twitter üzerinde bu kadar eski twitler arasında arama yapamıyoruz.

Koskoca Twitter bile 4 gün öncesine gitmeye izin vermiyorsa…

Kendi veri merkezlerini kurmalarının neden şart olduğunu buradan görebilmekteyim. Sanırım bizim arama sorguları yaptığımız database 4-5 günlük veriyi saklıyor.  Önceki tarihlere malesef ki ulaşamıyoruz.  Eski atılan twitler için kullanıcının hesabına girip en alttan “More” butonuna basıp eski twitlere tek tek bakmaktan bakşa yolumuz kalmıyor.

Hemen şimdi birilerinin aklına cin fikir gelip  Google üzerinde  site:twitter.com ARAMA  fikri gelebilir.  İyi güzel fikir de Google her attığım Twit’i çıkartmıyor..! (Ör: 22Jun 11:52 “Nokia N8 Geliyor”)

Acaba bunun başka bir yolu var mı?  Merak ettim doğrusu…  Yada Twitter’ın özel bir API’si felan var mı?  Bu tip arama sorguları için verilen bir izin bir yol?

“1 Twit, 2 Twit, 3 Twit..! Peki Eski Twitler?” üzerine 4 yorum

  1. Hayır Google bütün tweet’leri indexliyor.Google, Facebook ve Twitter için özel arama sonucu bölümü oluşturdu.Aramak istediğiniz terimi yazıp arattığınızda sol bölümde “Güncellemeler” adında bir sekme göreceksiniz oradan Twitter ve Facebook iletilerini görebilirsiniz.Ayrıca Güncellemeler sekmesi sayesinde “Nokia N8 Geliyor” isimli tweet’inizi buldum. Bkz:http://bit.ly/aOYjkX

    Yanıtla
  2. Bunu merak ediyordum.Twitter’ın kendi sistemini oluşturacağını yeni duydum.Artık oluştursunda zaten.Ama twitterda kendi içinde aramalarda 4 günden geriye gidememek fonksiyonel olmamış.Tut kayıtları isteyen istediği tarihi yad etsin kardeşim:)

    Yanıtla

Yorum yapın