11811 Servisi ve Ücretlendirmeler

turk-telekom Merhaba arkadaşlar.  Bu gece siz değerli okuyucularıma 11811 bilinmeyen numaralar servisinden ve ücretlendirmelerinden bahsetmek istiyorum.  Hatırlarsanız bir ara internette 11811 bilinmeyen numaralar servisi ile ilgili mailler dolaşıyordu.  Hele ki bir tanesine 100lerce TL ücretten felan bahsettiklerinde gülüp geçmiştim.  Yahu sallanırda bu kadar olmaz diye…  E-mailler dönüp dolaştı tekrar önüme geldi.  Bende biraz araştırıp işin doğrusunu sizlerle paylaşmak istedim.

Bu tip e-maillerle insanlar malesef ki kandırılıyor.  İşin doğrusunu açıkcası bende merak etmiştim.  Bir arada hatırlarsanız Microsoft’un 1000lerce dolar insanlara tazminat ödediğinden bahsedilen e-mailler ortalıkta dolaşıyordu. Bunun gibi insanları yanıltıcı ve kandırmaya yönelik e-postalarla firmalara çamur atılıyor ve insanların e-mail adresleri toplanarak spam yapılıyor.  Amaç mümkün olduğunda fazla e-mail toplamaktan geçiyor.  Tabi böyle bir yalan ortaya atıp insanları kandırmak en çok kullanılan tekniklerden bir tanesi.  Biraz araştırdığınızda…

Türk Telekom 11811 Servisi üretlendirmeleri (tüm vergiler dahil)

  • Türk Telekom Şirket Hatt tarifesinde aramalarda dakikası 0.45 TL (45 Kr)
  • Türk Telekom Standart Hatt tarifesinde aramalarda dakikası 0.54 TL (54 Kr)
  • Turkcell hatlardan aramalarda dakikası  0.65 TL (65 Kr)
  • Vodafone hatlardan aramalarda dakikası  0.78 TL (78,38 Kr)
  • Avea hatlardan aramalarda dakikası  0.73 TL (72,71 Kr)

(*) Türk Telekom, Vodafone ve Avea’nın bilgileri web sitelerinden, Turkcell’in bilgisi ise Turkcell çağrı merkezinden alınmıştır.

…Bu tarifeleri görebilirsiniz.  Türk Telekom ve GSM operatörlerinden bu bilgiye rahatlıkla ulaşabilmektesiniz.  Bu tip e-maillere hiçbir şekilde güven olmayacağını sizlere hatırlatmak isterim. Özelliklede kötü niyetli kişilerin insanları kandırarak e-posta listeleri toplanıyor ve malesef ki insanlara spam mesajlar gönderiyorlar.  Siz siz olun gelen e-maillerdeki “lütfen forward ediniz” yazılarına inanmayın. İnternette malesef ki doğru bilgiye her zaman ulaşamayabilirsiniz. Doğru bilgi için birazda araştırma yapmak gerekiyor.

“11811 Servisi ve Ücretlendirmeler” üzerine 2 yorum

  1. E-posta avcılarından başka hiçbir şeye ve kşiye hizmet etmeyen mailler son zamanlarda oldukça arttı. Kan arama gibi maillerin bir umut ışığı olsun diye başkalarına gönderilmesini anlarım ama insanları ve kurumları karalayıcı mailleri insanlar niye başkalarına gönderir bir türlü anlamam.

    Sizin yazınız da çok bilgilendiriciydi. Peki Turkcell, Vodafone ve Avea’nın 118 servisleri hakkında bir bilgi vermeniz de mümkün mü?

    Yanıtla

Yorum yapın