Üreticilerin Windows’u Şişirmesi

sisirmekSözüm donanım üreticilerine belki sesimi duyarlar diye yazmak istedim bu gece.  Evet meşhur sistem üreticileri sözüm sizlere.  Dizüstü yada masüstü birçoğumuz birisini muhakkak ki kullanıyoruz. Yeni bir bilgisayar aldığımız yazaman heyecanla açıp kurcalamaya başlarız.  Heleki 4GB Ram, 3Ghz işlemci felan diye hava atanlarımız bile var.  🙂

Diyelim ki  Yeni bir bilgisayar aldık. Süper özellikleri var.  İlk birkaç gün gayet güzel bir şekilde kullanabiliyoruz. Fakat birde bakıyoruz ki o kadar süper özellikli bilgisayarımız açılışta kasıyor, yada istediğimiz performansı bize veremiyor.  Dizüstümüzü yada masaüstü bilgisayarımıza her yeni program kurduğumuzda günden güne eriyen performansı bir süre sonra canımızı sıkıyor.

Yahu anlamadığım birşey var.  Müthiş özellikleri alıp ufacıcık dizüstülere koyuyorlar.  O kadar uğraşıp son teknolojiyi sistemlerine yerleştiriyorlar.  Fakat sistemlerine ıvır zıvır o kadar program ekliyorlar ki bilgisayar kasmasında ne yapsın?

Heleki ismini vermek istemediğim bazı firmalar işin suyunu harbidende çıkartıyorlar.  Düşünün ki Windows açılışında 10 tane program her biri X kadar ram yiyor Y kadar işlemci harcıyor… Bunların hepsini toplayıp hesap ettiğimizde bilgisayarımızdaki ram miktarının 400MB’ını Windows açılışındaki programlara resmen hibe ediyoruz.  Sadece bununla kalmıyor tabiki hiç kullanmadığımız yada hiç kullanmayacağımız birçok programın disk yüzeyinde kapladığı 2-3 GB alık alanıda unutmayalım.

Peki hiç düşündünüz mü ?

Virüs programı yada bir güvenlik duvarı dışında bilgisayarınızda yüklü olarak gelen ve Windows ‘un başlangıcında kendine yer ayıran bu programları kaç kere kullanıyorsunuz? Yada hiç kullandınız mı? Kullandım diyenlerin sayısının çok az olduğunu iyi biliyorum. Büyük bir oranla malesef ki açılıştaki programları kullanmayan yüzbinlerce insan var.

Peki ya bizim kurduğumuz programlar ?

Sadece bununla kalmıyor.  Messenger ‘den tutunda Google Desktop Search yazılımlarına kadar birçok program kuruyoruz.  Yani kısacası kendi kullandığımız yazılımları kuruyoruz.  Tabi bu yazılımların bir kısmı kendini Windows’un başlangıcına atıyor.  Sonuç olarak Windows başlangıcı o kadar doluyor ki …

…muhteşem bir donanıma sahip bir dizüstü bilgisayarınız bir süre sonra kasmaya başlıyor..!

Geçenlerde Apple firması Windows 7’ye karşın reklam kampanyaları başlatarak Microsoft firmasına verip veriştirmeye başladı. Bu reklamlardan bir tanesinde yine Windows 7’li PC lere laf atarken Windows’u şişirenlere laf atıyordu.

Evet üretici firmalar Windows’u şişiriyor..!

Yahu hiç düşünmüyorlar mı ? Bu kadar program kurduk bunları kim kullanacak ? Aslında biliyorlar bunların birçok kişi tarafından kullanılmayacak programlar olduğunu ve donanımlarını kastırdıklarınında farkındalar. Tabi işin birde maddi boyutu var.  Muhakkak ki yazılımcı firmalarla anlaşmaları var ve bu kapsam dahilinde bilgisayarlarına bu programları kuruyorlar.

Fakat bazende abartmıyorlar mı ?

Heleki dizüstü bilgisayarların açılışlarında 10larca program çalışıp ram ve diskinizi sömürmesi kafamda çeşitli soru işaretlerine sebep oluyor. İnsan bile bile ürününü  kötüler mi ? Abartmadan 2-3 program koysalar tamam amenna ama 10-15 tane programın bilgisayar açılışına yerleştirilmesi ve sonrasında kullanıcının kuracağı programlar bilgisayarın anasını ağlatıyor işe.

Buna Windows XP ‘yi bırak Windows 7 bile dayanmaz..! Şişirin şişirin bilgisayarları şişirin Windows’u ..!

Sonuç olarak kullanıcı donanım performansından bir süre sonra hoşnutsuzluğunu dile getiriyor. Ardından da bir bilgisayarcıya verip FORMAT attırıyor.  Tabi bilgisayarcı Format atıp PC ‘yi eline teslim ettiğinde kullanıcının ağzı açık kalıyor..

Vay bee..!  Bilgisayarın hızına bak üfff bu kadar hızlı ohh bee iyi ki format attırdım…

Halbuki keramet formatta değil. Keramet Windows’u şişirmemekte. Format atan elemanlar gerek tembelliklerinden gereksede Orjinal CD’den kurulum yapmadıkları için Windows başlangıcına çalışan programların aksine sadece Windows kuruyorlar.

Donanım üreticilerine buradan seslenmek istiyorum.  O kadar şahane teknolojik donanımlar ürettikten sonra o kadar özelliği incecik ve hafif dizüstülere koyduktan sonra PC açılışına kalkıpta 10 tane program yerleştirmeyin.  Kendi ellerinizle ürününüzü ne hale getiriyorsunuz.  Yahu makbul bir biçimde 3-4 program eklenir ama abartıp ıvır zıvır programlarla 400-500MB Ram yiyecek hatta işlemcinizi sömürecek programlarla bilgisayarları lütfen kastırmayın.

Windows ‘u Şişire şişire balon edeceksiniz…

“Üreticilerin Windows’u Şişirmesi” üzerine 3 yorum

  1. Yahu kapitalizim bu adamlar bırakır mı senin 3-4 gb lık ram olan bir pc yi 3-4 sene kulanmanı? illaki değiştirmeni gerektirecek bir şey yapar ve senden o parayı çalar;) 🙂 Keşke birileri bus esi duysa… Sana katılıyorum sonuna kadar. Çoğu kullanıcı o programların %65 inin ne işe yaradığını bile bilmiyor…

    Cevapla
  2. doğru söylüyosun…ama dünyanın gözte işletim sistemi olan mactosh leopardı 4 gb den az ramle çalıştıran çıldırır 😮 arkadaşım:Dwindows 2000 fln kullanırsan belki zevk alırsın ama bilirsin ztn şu perfect xp fln var onlardan kullan arka plan kullanımı flnda az tam sana göre;):D

    Cevapla

Yorum yapın