İnternetten Canlı Yayın

iptv-diagram_stb_500 Televizyon sahipleri bu teknolojiye nasıl bakar bilmiyorum ama benim düşüncem geleceğin en büyük teknolojilerinden biri olacağıdır.  Peki IPTV gibi internet üzerinden yayın yapan sistemler için alt yapı ne durumda ? En merak ettiğim sorulardan bir tanesi.  Tamam hemen hemen herkesin evinde 8 megabit gibi bir internet bağlantısı olabilir fakat Türk Telekom alt yapısının 8 megabite dayanıp dayanmadığıda ortada.

Ne kadar büyük bir veri o kadar büyük bir yatırım.  Mesela internet üzerinde bir yayın izleyeceğim zaman eğer o yayının kalitesi düşükse veya arada yayın tekliyorsa pek de zevk alabileceğimi söyleyemem.  Konu yada konuklar yada program ne kadar önemli olsada ne bileyim internet bağlantımın dandikliğinden yada karşı serverin çok yoğunluğundan dolayı tekliyorsa dönüp bakmam bile.

Gerçi bu tip yayınlara epeylide bir masraf ediliyor.  Tabiki benim uyduruk internet bağlantımı hiçkimse düşünmeyecektir 🙂  “Banane Hamza’nın bağlantısından Ben yayınımı yaparım” değil be ne bileyim bu düşünce tarzı olursa IPTV pekde yayılacak bir teknoloji olmaz.  Yayının kalitesi ile doğru orantılı olarak yayının harcayacağı band genişliği biraz daha düşük olursa ona göre optimize edilirse işte o zaman olay kopar.

Düşünsenize yarın öbürgün TV’de yayınlanan herşey IPTV üzerinden elinizin altında. Hatta özel IPTV yayını yapan bir sürü kanal ortaya çıktığını?

Söylediğim gibi teknoloji bu hızla ilerlerse onu takip etmeyi bırak kopup gidecek bir daha teknolojiyi takip hayal olacak 🙂 Bir doyum noktası olabilir mi ? Buda aklımdaki sorulardan birisi.  Hani mesela işlemci teknolojisi gibi düşünün en fazla 7-8GHz ilerisi yok bir yerde tepe nokta olacak ve öyle seyredecekmiş gibi hissediyorum.  Bir yandan da IPTV gibi teknolojiler geldikçe böyle bir doyum noktasının olmayacağını hatta olamayacağını düşünüyorum.  Tuhaf bir duygu.

Neyse kafanızı şişirdim.  Bu aralar IpTV teknolojilerine kafayı takmıştım.  Takmayada devam ediyorum. Kafamdaki soru işaretleri bitene kadarda devam 🙂  Tabi bu sıralar Canlı yayınlarıda takipteyim. İnternet üzerinden yapılan canlı yayınlar, etkileri, kaliteleri, kullanıcı kitlesi ve bunun gibi konular.  Yarında sabah 10:30’da http://www.turkcellmedya.com/ adresinde bir canlı yayın varmış.  Alp Bey sağolsun mail atıp bilgi verdi.  İşsiz güçsüz adam olunca elimi herşeye atıyorum 🙂

“İnternetten Canlı Yayın” üzerine 3 yorum

  1. Teknoloji yeniliklere doysa bile insanoğlunun gözü doymuyor. Gözü doymayan insanoğlu bu döngü içerisinde en yeni yenilikleri her geçen gün beraberinde getirecektir.

    Cevapla
  2. bir arlar 2mpx kameralara ibretle bakarken şuanki piyasa ortada. aynı şekilde 20gb lık depo alanı çok gelirken tb’lar yetmez oldu çoğuna… Doyum noktasına yaklaşınca birileri o notayı nasl yapıyorsa yüksltiyor ve teknolojinin önü açılıyor 😀 güzel fikir bakalım neler olcak…

    Cevapla

Yorum yapın