2012’de Google’da En Çok Aranan Kelimeler

Google-zeitgeist-20122012 yılında 50’yi aşkın ülkede en çok neler arandı, hangi başlıklar, kişiler arama trendlerinde yükseldi? Tüm bunların cevaplarını Google’ın her yıl açıkladığı Zeitgeist listesinde bulabilirsiniz.

Google Zeitgeist 2012 listesinde, geride bıraktığımız yılın en önemli olayları ve en son trendleri gözler önüne seriliyor. Farklı kategorilerden oluşan listelerde Türkiye’de ünlü isimler arasında Hadise ilk sırada yer alırken, en fazla aranan TV dizisi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Muhteşem Yüzyıl’ oldu.

Google’da her yıl yapılan aramalarda yükselen trendleri kapsayan Zeitgeist’ın 2012 sonuçları açıklandı. Google Zeitgeist’da, yılın en hızlı yükselen 10 sorgusuyla birlikte 2012’hin ruhunu yakalayabilmek amacıyla milyarlarca Google araması incelendi. Dünyada trend olan aramalar arasında ise ilk sırada ani ölümüyle büyük üzüntü yaratan Whitney Houston yer aldı. İkinci sırada Gangnam Style yerleşirken, üçüncü sıraya Hurricane Sandy oturdu.

Google’ın farklı kategorilerde belirlediği yükselen arama trendleri listesinde bu yıl Facebook, Youtube ve e-Okul ilk sıralara yerleşti. En çok aranan TV Dizileri listesinde ise geçen yıldan bu yana en çok konuşulan yapımlar arasında yer alan popüler TV Dizisi ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisi ilk sıraya oturdu. En fazla aranan ünlüler listesinde Hadise ilk sıraya yerleşirken, en çok aranan spor takımları arasında da Galatasaray birinci sıraya yerleşti.

Google Zeitgeist 2012′in en hızlı yükselen Seyahat Noktaları aramalarında ise Antalya, Bodrum, Alanya gibi tatil destinasyonları Paris, Mısır, Maldivler, İspanya gibi şehirleri ardında bırakarak üst sıralara yer aldı.

Google Zeitgeist 2012’de daha fazla detaya erişmek için http://www.google.com/zeitgeist/2012/#the-world sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’de Trend Olan Aramalar

1. Facebook
2. YouTube
3. e-Okul
4. Ösym
5. Ekşi Sözlük
6. Araba Oyunları
7. Milliyet
8. İşkur
9. Hürriyet
10. Habertük

Dünya’da Trend olan Aramalar

1. Whitney Houston
2. Gangnam Style
3. Hurricane Sandy
4. iPad 3
5. Diablo 3

En Çok Aranan Ünlüler

1. Hadise
2. Mustafa ceceli
3. Tarkan
4.  Halil Sezai
5. Murat Boz

En Çok Aranan TV Dizileri

1. Muhteşem Yüzyıl
2. Kuzey ve Güney
3. Kurtlar Vadisi Pusu
4. Yalan Dünya
5. Suskunlar

En Çok Aranan Spor Takımları

1. Galatasaray
2. Trabzonspor
3. Fenerbahçe
4. Bursaspor
5. Beşiktaş

Trend Olan Seyahat Noktaları

1. Antalya
2. Bodrum
3. Alanya
4. Dubai
5. Kıbrıs

Yorum yapın