22 Nisan Dünya Günü ( Earth Day )

Nedir bu 22 nisan ? Birçoğumuzun bugünden haberi bile yok malesef. 22 Nisan Eartday ABD’li Senatör Gaylord Nelson’un girişimleri ile 1970 yılından bu yana dünyanın sembolik doğum günü olarak kabul ediliyor. Yani dünyamız sembolik olarak 1 yıl daha yaşlandı.

Kimilerine göre Dünyamız çok yaşlı kimilerine görede ortayaşta ne olursa olsun dünyamız bizler için var. Nimetleri sayesinde milyarlarca yıldır üzerindeki canlıları beslemekte onları korumakta… Peki dünyayı kim koruyor ? Bu sorunun cevabını bileniniz var mı ?

Malesef ki dünyayı koruyan onu kollayan Yüce Yaratıcı’dan başkası değil. Biz insanlar olarak neden biraz çaba sarf etmiyoruz ?

Ozon tabakası, radyasyon, küresel ısınma, erezyon, su kirliliği, atklar vs. vs. vs…. Bunlar dünyanın başlıca sorunları ve başa çıkılması gereken sorunları… Tabi bu sorunların yanısıra birde yan etkileri var.. İşte biz insanların başa çıkması gerekende bu…

Düne kadar en büyük sorun ozon tabakası iken bugün su diye insanlar kıvranmaya başladı. Dengelerin bozulması buzulların erimesi güneşin daha fazla yakıcı olması biz dünya üzerinde yaşayan insanların yol açtığı ve en kısa sürede durdurulması veya çözüm bulunması gereken sorunlardır.

Hani hatırlar mısınız ? Matrix filminde bir sahne vardır helikopter sahnesi ? Orada bilgisayar programı insanlar için bir tabirde bulunmuştu… ?

” Siz insanları bir katagoriye alamadık ve en sonunda gördükki siz bir Virüs olabilirsiniz. Dünya üzerinde Virüslerden başka herşeyin dünyaya yararı ve faydası var buna hayvanlar da dahill. Fakat siz virüsler gibi bir bölgeye yerleşip tüm kaynaklarını tükettikten sonra başka bir yere gidersiniz. ”

Evet sanırım biz insanların en büyük sorunu şu… Bir yere yerleşiyoruz tüm kaynakları tüketiyoruz ve daha sonrada başka bir yere göç ediyoruz. Yakında Mars ve Ay’a göç başlayacak… Tabiki bunun için en önemli etken SU..! Dünyamızında pek fazla suyu kalmadı diyorlar… Gelin dünyamız için birşeyler yapalım..

Ozonu daha az kirletelim, enerji kaynaklarını verilmli ve akıllıca kullanalım fırsatını bulunca 1 fidan dikelim.. Dünya üzerindeki her insan 1 fidan dikse ne olur biliyor musunuz ? Emin olun ozon tabakası küresel ısınma diye birşey kalmaz…

Yorum yapın