Dmoz ve katagoriler

Biraz önce dolaşırken denk geldim 2008 Blog ödülleri / Oy moy yok size başlığıyla Mim (Bilal Bilgi) yazmış yazmışta tam bir feryat etmiş. http://www.insaatbolumu.com/ web sayfası için kendine bir katagori bulamadığını tüm dünyaya duyursun istedim 🙂

Neden Dmoz Blog Türkiye http://www.dmozblog.gen.tr/ sayfasına sormuyorsun dedim muhakkak ki yardımcı olacaklardır. Oradaki editörlerin katagori açabilme yetkileride vardır … Eğer ki sizde böyle bir sorun yaşıyorsanız ve sitenizin hangi katagoriye gönderilmesi gerektiğini bilmiyorsanız bir bilene daha doğrusu en iyi bilene yani Dmoz editörlerine sormaktır…

Bir bilenin adresi :

http://www.dmozblog.gen.tr/

Buradan hem Bilal arkadaşımı Mimledim hemde Dmoz Blogu 🙂 Bir taşta iki kuşşş

“Dmoz ve katagoriler” üzerine 3 yorum

 1. Teşekkür ederim.
  Ben aslında Dmoz’u çok severim, önem veririm, önem verdiğiniz şeylerde olumsuz bir durum oluncada kırgınlığınız sevginizin büyüklüğü kadar büyük oluyor. Aslında dmoz’da adres güncelleme seçeneği var. Biraz tembelliğimden biraz kırgınlığımdam olsun adresi değiştirmedim. Siz orada sitenizi yazıp tanıyorsunuz, emek veriyor, özen gösteriyorsunuz. Bakıyorsunuz ki olmadı (geribildirim de yok) vazgeçiyorsunuz. Yinede bir değişiklik önerisinde bulunalım bakalım.

  Yanıtla
 2. Selçuk hoca.comda bir duyuru vardı geçenlerde;Blog ödülleri kayıtları başlığı altında reklam kokan bir organizasyondu bu.Düzenleyen site ise,bloglama.com reklam hizmetleri.Bu tarz işlere bulaşmasam bile,sırf altında yatanı ortaya çıkartıp,gözümle göreyim diye bende katıldım.Ancak Onuncuköyden değil elbette.Bu sözde organizasyona diğer müzik bloglarımdan katıldım ve işin içindeki kurnazlığı sezdiğim için uyduruk bir mail adresi ve telefon numarasıyla yolladım bilgilerimi.Katılmak kolay,yayınladıkları forma yazıyorsunuz e-mail adresinizi,isminizi,telefon numaranızı sonra gönderdikleri kodu sitenizin içine yapıştırdınızmı işlem tamam.Ancak işin aslı sonradan yolladıkları bir mail ile ortaya çıkıyor.İlgili kodu yapıştırdıktan 3 gün sonra bana gelen yazıda;’blogunuz uygun değil,altı aylık olmamış’dediler.İçinizden,katılım koşullarına eklesenize bu kuralı uyanıklar diyorsunuz ama söyledikleriniz sadece içinizde kalıyor.Halbuki benim müzik bloglarım beşbuçuk aylık.Ne kadar üzüldüğümü bilemezsiniz.Selçuk hoca ise bu konuda pek mütevazi açıkcası.Yaptığı reklamda;’Şahsen birincilik gibi bir hedefim ve iddiam yok ama bu organizasyona katılmaktan keyif duydum. Aslında yarışmaya oy veren ve katılan herkes karlı çıkacak. Blog yazarları yeni okuyucular kazanacak, blog okurları yeni bloglar keşfedecekler’ diyor.Gerçekten etkileyici ve cilalı sözler bunlar.

  Bu tarz işleri düzenleyenler,tıklanma oranlarını artırmak ve daha fazla reklam geliri almak için ya da çok büyük olasılıkla mail adreslerinizi salı pazarında mangır karşılığı satmak için yapıyorlar.Yani,toplu mail adresi satışı yapan sitelere malzeme oluyor gariban email adresiniz.Bir süre sonra ise bolca spam mesajı yağmuru başlıyor tabi.

  Organizasyonu düzenleyen akıllıbıdıklar öyle bir havaya girmişler ki,kendilerini eurovision tarzı bir yarışma sanıyorlar.Zaten Selçuk hoca’da yaptığı reklamda, işin içine heyecan katmak ve milletin popstar tarzı varoş yarışmalarına olan merakını bildiğinden,kendisini popstara katılmış gibi heyecanlı hissettiğini yazmış.Gerçekte,birincisinin önceden belli olduğu bu tarz organizasyonlarla ilgili bir çok bilgi var internette.Verdikleri gaz muhteşem doğrusu,adrenalin tavan yapıyor.Heralde birincilik ödülü olarak da zavazingo veriyorlar çünkü bunuda açıklamamışlar,havada kalmış.Ödül ile ilgili bilgi almak istediğinizde ‘çok yakında açıklanacaktır’yazısıyla karşılaşıyorsunuz.Kim katıldığı yarışmanın ödülünü bilmek istemez ki,hemde kayıt süresi biteli neredeyse bir hafta olmasına rağmen.Duyurunun sonuna;ödül gecesine mutlaka gelin,gelmeyenler pişman olur şimdiden söyleyelim gibi heyecan yükseltici yazılar eklemişler.Anlatım tarzlarına bakınca,Altın portakal halt etmiş yanında.Büyük olasılıkla o gece,Amerika’da filmleri iflas etmiş ve para kazanmak için Türkiye’ye gelip özel kanalın birindeki Buzda dans yarışmasında jürilik yapmış olan Kevin Costner’da olacak ve Bill Gates’de kürsüye çıkıp birinciye aferim diyecek.Bakarsınız bu parıltılı gece için söyledikleri süprizlerin arasında ulusal kanal tv yayınıda vardır.

  Ketenpereciler,belli ki taze mail adresi toplamak için bu yöntemi geliştirmişler.Ciddi görünmek için microsoftun logosunu bile kullanmaktan çekinmemişler.Toplu mail adresi satışı yapan siteler ellerindeki adresleri nasıl güncelliyor sanıyorsunuz?Siz dikkatli olun,böyle ne olduğu belli olmayan yarışma,tanıtım vs. tarzı işlerden uzak durun.Ancak herşeye rağmen merakınızı yenemiyor ve mutlaka bir defa denemeliyim diyorsanız,gerçek telefon numaralarınızı yazmadan ve hiç kullanmayacağınız bir mail adresi göndererek katılın.

  Not: Kayıtlar geçen hafta bitmişti.Ancak bir açıklama yaptılar ve birkaç gün daha uzattılar.Anlaşılan istedikleri kadar katılım olmadı.Ödül ile ilgili bir açıklama ise halen yapılmadı.

  Cem Akkılıç Onuncuköy

  21Nisan2008

  Yanıtla
 3. Cem Akkılıç ;

  Arkadaşım gerçektende içinde ne var ne yok dökmüssün. Fakat benimde söylemek isteğim birkaç şey var..

  Microsoft Logosunu kullanmaktan bahsetmişsin. Eminim ki Microsoft bu yarışmaya sponsor olmasaydı o logoyu çoktan kaldırtmıştı bunu microsoft yetkilileri ile görüşebilirsin. Ayrıca mail arşivi ve satılması bugüne kadar bunu yapmayan firma kalmadı. Zaten eğer ki mail adresinizi yazıp üye olacaksanız gelecek olam Spam yada gerçek mailleride göze almış olmanız gerekmekte sadece o da değil bunun yanında yarın öbürgün bu adamların sayfalarını XXXX kişisi hack edip mail adreslerini ve isimleri çalma şansıda var.. Bunları göze alarak üye oluyor herkez.. Bende ilk başta gerçek isim ve adres vermemiştim. Fakat Eray beyle daha sonra mailleşerek bir mail isim ve soyad gönderdim. Ödüller konusunda haklısın yağlıyıp bağlıyorlar ama kalkıpta o yarışmada birinci olacak arkadaşa ( ki tahmin edebiliyorum … ) aferin demezler heralde 🙂 Eğer bunu yaparlarsa Bloglama ve Blog ödülleri yarışması ilk ve son olacaktır.. Toplamda alacakları mail adresi 5000’i geçmeyeceğini düşünürsek 5000 mail için yapacaklarını hiç zannetmiyorum … Zaten biliyorsun Eurovizyon da eşit bir yarışma değil her ülke komşusuna peşgeş çekiyor kimse müziği dinlemiyor bile…

  Peki bu kadar şeyden sonra niye katıldın ?

  Hemen cevap vereyim. Yarışma biter 1.2.3.4.5.6….. açıklanır sonra bir toplantı yapılır beşiktaş iskelesi önünde buluşulup taksimde dolaşırız sonra metroya binip akmerkeze gidip birkaç fincan çay içerken tanışıp arkadaşlarla samimi olmak….

  Aslında yarışmaya katılma sebebim budur…

  Yanıtla

Yorum yapın