3G inceleme; Avea, Vodafone, Turkcell ve TTNet

3g-mobile-technologyGeçen günki yazımda sizlere Turkcell, Avea ve Vodafone’nin 3G testini yapacağımdan bahsetmiştim. Öncelikle Turkcell Connect kart buldum.  Avea ve Vodafone connect kartlarınıda bulur bulmaz teste bağlayacağım.  Birkaç gün bekleteceğim için özür dilemek istiyorum.  Gelelim bu günkü konumuza.

Avea, Vodafone ve Turkcell ‘in 3G fiyatları ne alemde  ?  Geçen gün bahsettiğim gibi acaba TTNET tarifelerine göre karşılaştırırsak durum nedir ? Bizi TTNet ‘in esaretinden kurtarabilecekler mi ?

3G teknolojisi çıkar çıkmaz aklıma ilk gelen soru buydu.  Beni Türk Telekom’un telefonuna ve sürekli kopan DNS sistemine mahrumiyetimize en azından bir aletnatif olabilecekler mi ?  Şuan TTNet’in 8Mbit tarifesindeyim ve aylık 49TL sadece internete veriyorum.  Ayrıca telefonla hiç konuşmam ve aylık sabit ücretle beraber 60TL ‘ye mal olan bir internet bağlantısıyla DNS çökmeleri, İnternet kesilmesi, bağlantı yavaşlaması derken 60TL’ye acaba bir alternatif olarak ne alabileceğimizi karşılaştıralım.

Cep operatörleri sağolsunlar fiyatları açıklamaya başladılar.  Ayrıca süpriz hediyelerlede kullanıcıların ilgisini çekmeye çalışıyorlar.  Şöyle bir bakalım kim hangi paketi kaça veriyor ?

AVEA :

100MB /Aylık 8TL  – 49 Kontör

2 GB / Aylık : 35TL  –  199 Kontör

6GB / Aylık : 55TL   –  349 Kontör

Paket aşım ücretleri; Faturalı hatlar için 0,11 TL/MB, faturasız hatlar için 1 kontör/10 KB. (2GB lık paket)

Fiyatlara KDV ve ÖİV vergileri dahildir.

VODAFONE :

250MB / Aylık 10TL – 60 Kontör

1GB / Aylık 30TL  – 160 Kontör

5GB / Aylık 45TL –

Paket aşım ücretleri;  100Mb / 5TL

Fiyatlara KDV ve ÖİV vergileri dahildir.

TURKCELL :

1GB / Aylık 29TL-  140 Kontör (19TL – Haftalık)

4GB / Aylık 39TL  – 360 Kontör (49TL)

8GB / Aylık 69TL –

Paket aşım ücretleri ;  0,05TL  / MB,

Fiyatlara KDV ve ÖİV vergileri dahildir.

Gelelim karşılaştırmamıza…

  • 1 GB ‘lık paket olarak Vodafone ve Turkcell’i karşılaştırdığımızda Turkcell ve Vodafone arasında 1TL ‘lik bir ücret farkı var. Çokda önemli değil. Paket aşım ücretleri ise 100MB başına yine iki operatörümüz 5TL ‘lik bir ücret alıyor.  Fakat genelde 100MB aşmayız :) 1GB lık bir aşım söz konusu olduğu zaman yani 1GB ‘lık paketi alıp 2GB kullanırsak faturamız bir anda 80TL olarak karşımıza gelecektir.  Avea’ya baktığımda ise internet sayfasında 1GB’lık paket göremediğimi söylemek isterim.
  • Diğer paketlere şöyle bir göz gezdirdiğimde  Turkcell 4GB’lık paketinde 39TL, Vodafone 5GB TL ve Avea 6GB 55TL fiyatlandırma yapmış.  Burada uygun bir fiyat düşünürseniz 4GB’lık Turkcell’i tercih edebilirsiniz. Fakat 4GB bir yana 6TL daha fazla öderim denilip Vodafone’nin 5GB ‘lık tarifesini kullanabilmektesiniz.  Avea ise boş durmamış ve biz bandwidth düşkünleri için 6GB 55TL ‘lik bir paketle karşımıza çıkıyor.  Diğer yandan Turkcell ‘in 8GB lık paketi biraz tuzlu gelsede 69TL’ye TTNet’e rakip olabileceğini gözler önüne seriyor.
  • Fiyat olarak Turkcell’in uygun olduğunu söyleyebilirim. Fakat Vodafone ‘de Turkcell’e yakın fiyatlarda yer almakta. Ayrıca Avea paketlerini limitleri ile göz doldursada fiyatlarında biraz daha indirime gitmesi gerektiğini gördüm.
  • Avea, Vodafone ve Turkcell’in ortak yanlarından bir tanesi limitinizi aştığınız zaman el yakmayı bırakın ev yakan faturalarla karşılaşabilmektesiniz.

turkcell-vodafone-aveaSonuç ;

Henüz operatörlerimiz hizmet / fiyat konusunda sınıfı geçemediler.  Açıkcası TTNet hala onlardan çok daha avantajlı olarak görünsede bağlantı hızı ve hizmet konusunda ellerinden geleni yapmadıklarını görmekteyim.  Özelliklede limitler..!

Limitler konusunda bu 3 operatörde biraz daha eli açık davranabilirlerdi. Yada fiyatlar konusunda açıkcası müthiş bir hizmet sunmaktalar. Yepyeni bir teknolojide değil. Yıllardır zaten diğer ülkelerde kullanılan 3G teknolojisi kendi kanaatimce ülkemizde biraz tuzlu olarak görülüyor.

3 operatör arasından Turkcell’e fiyat konusunda teşekkür etmek gerekiyor.  Fakat Turkcell, Avea ve Vodafone muhakkak ki fiyat ve limit konularında biraz daha iyileştirmeye gitmeleri gerekmekte.

Ülkemizde teknoloji hızla ilerliyor. Fakat teknolojinin ilerleyişine paralel olarak malesef ki fiyatlar ilerlemiyor. Aksine her zaman yeni teknolojileri pahalı alıyoruz, pahalı kullanıyoruz yep yeni bir teknoloji çıkana kadarda böyle devam ediyor.  Tamam yeni teknoloji her zaman pahalıdır. Fakat bir süre sonra maliyetleri düşürüp fiyat konusunda ellerinden geleni yapmadıklarını düşünmekteyim.

Şimdiye kadar hep teoriden bahsettim.  Birkaç güne kadar siz değerli okuyucularımla pratikte 3 operatör’ün verdiği hizmeti test edeceğim.  Şuan için Turkcell Conncect kartımız hazır.  Avea ve Vodafone’de birer tane connect kart gönderirse testlerime başlayacağım. Şimdilik sağlıcakla kalın 3G ‘nin cıvığını çıkarmayın sonra faturalar çok tuzlu gelebilir…

“3G inceleme; Avea, Vodafone, Turkcell ve TTNet” üzerine 18 yorum

  1. vodafonmu? gerçekten sözün bittiği yerdir.çağrı merkezini fatura sormak için 2-3 defa arasınız her seferinde müşteri temsilcisi telefonu suratınıza kapatır sonunda biri açar oda sırıtarak hattınız kesilmiştir suçlu sizsiniz der ve bu durum her seferinde tekrarlanır.ayın 28 inde abone olursanız 2 günlük kullanım için 75 tl alırlar geri kalan 26 günlük kullanım hakkınızı vermezler.bunu istersiniz her seferinde şikayet kaydı oluştururlar. 5 inci 6 ıncı şikayet kaydından sonra genede vermediklerini görünce siz bıkarsınız ve bırakırsınız.çünkü telefon parası bir okadar daha götürmüştür.otomatik ödeme talimatı verirsiniz hem bankadan çekerler hem size ödemediniz diye fatura gönderirler.bir bakmışsınız 3 aylık 3g vergisi için 46 tl fatura gelmiş müşteri temsilcisi illa 14 tl borcunuz var başka borcunuz yok diye ısrar eder siz bir faturaya bakarsınız bir müşteri temsilcisini dinlersiniz öyle ne diyeceğinizi şaşırır kalırsınız. yani ne desem boş.Sizlere tavsiyem düşmanınıza bile VODAFONE önermeyin.Çünkü kimse kimseye bu kadar düşman değildir.

    Cevapla
  2. ibunnyamin kardeşime katılıyorum bunların hepsidesoyguncu bende avea 3 g ttnt abonesıyımınana bılıyormusunuz musterı hızmetlerıne bırsat aramama ragmen salak gıbı benı esır aldılar tamabartısız ıkı saat yuh dıyorum bunlar soyguncu kesınlıkle kımse 19 lıralık 3g ttnt tarıfesıne gecmesın vede almasın 4.40 cgb kullandım fatura 92 lıra yuh dıyorum allah belalarını versın

    Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)