3G Sadece Görüntülü Görüşme Değildir..!

hidayet-turkogluYazılı ve görsel medyada ki reklamlardan mı? Yoksa insanlarımıza böyle aksettirilmesinden mi? Bilmiyorum. Fakat hala insanlar birbirlerine “Şu 3G Nedir?” diye sorduklarında bende tam olarak 3G ‘nin anlaşılamadığı hissini uyandırdı. Gerçi Turkcell reklamlarındaki Hido’nun bile…

“Web’deki hız farkı, neeeyyyy, Web’deki hız farkı”

Diye bağırması bile yetmiyor.  “Karizma dağıtmak” tabirini oturtabilirsiniz 🙂 Ne sanıyorsunuz Turkcell tarihindeki en gıcık reklamı yapmış olsada malesef ki yetersiz kaldı diyebilirim…

Peki 3G kimin içindir ?

Akla gelen en iyi sorulardan bir tanesi bence 3G teknolojisinin kime hitap ettiği olmalıdır.  Aslında bakarsanız ADSL ‘ye alternatif olmadığını ve olamayacağını görebilirsiniz.  Sonuçta bu hizmet sınırlı ve düşük bir bandwidht kapasitesine sahip.  Standart kullanıcılar için her ne kadar yeterli gibi görünen 4-5GB ‘lık paketleri olsa dahi 3G’nin stabil olarak çalışmasını ve her semtte her şehirde her noktada aynı stabilizede çalışmayacağı ortada.  Elbettei 3G’nin de bir kapsama alanı var.

Eğer ki bu kapsama alanında oturuyorsanız ve stabil bir hıza sahipseniz 4GB ‘lık limiti geçmeyen bir kullanıcıysanız sizin için ADSL’ye rakip olabilir.

Fakat internet kullanıcılarının büyük bir kısmının MSN, Facebook, Youtube, Vimeo, Metacafe gibi internet sayfalarında saatlerini harcadıklarını göz önüne aldığımızda izlenen videoların kaliteli olanlarını genelde tercih ettiklerini göz önüne aldığımızda 4GB’ın yetmeyeceğini görebilirsiniz.

Şöyle bir hesap yaparak bir evde 2 yada 3 internet kullanıcısı olsa desek ve her biri günlük 50Mb lik bir limit kullandığını düşündüğümüzde 4GB ‘lık paketin yetersiz kalacağını görebilirsiniz.

Teknoloji geliştikçe internet kullanımı ve internetten veri indirme kapasitemizde sürekli artıyor.  Youtube gibi bir site ortada yokken insanlar günlük 5Mb bile zor kullanırdı. Şimdilerde MSN üzerinden görüntülü görüşme,  Youtube üzerinden HD kalitesinde video izleyebilme olanağına sahipler.  Bu şekilde gideceğinede eminim. Teknoloji gelişmeye devam edecek,  internet sayfaları daha kaliteli hizmet sunacak ve kullanım kapasiteleri sürekli artacaktır.

Düşünün TTNet bile adil kullanım limitini (saçma bişi boşverin) 15GB olarak ayarlamışken cep operatörlerinin 4-5GB olarak bir ayarlama yapmaları normal karşılanabilir.  Fakat şunun göstergesidir ki Cep operatörleri bu limitlerle ve taşra bölgelerindeki (baz istasyonlarına uzak yerler) stabilite problemleriyle ADSL ‘ye rakip olamazlar.

Belki de rakip olmak istemiyorlar ?

Bu da bir olasılık 🙂 Tüm bu sonuçları karşıştırdığımızda ve üzerine maliyetler eklendiğinde  kabarık bir fatura ortaya çıkıyor.  Sonuç  3G Adsl rakibi yada alternatifi değil..!

Gelelim asıl sorumuzun cevabına.  3G mobil insanlar için, 3G dizüstü kullanan ve gezenler için, 3G iş ilişkisinin internet ile ilgili olanları için,  3G internet üzerinden para kazananlar için, 3G dizüstüsüyle Bodrum’da tatil yapanlar için, 3G vapurda MSN ‘le chat yapmayı dileyen artistler için,  3G görüntülü görüşme kullanabilmek için,  3G ile hava atmak isteyenler için, 3G parası çok olupta para harcamak isteyenler için…

Evet aslında 3G mobil insanlar için desek tam yerinde bir tanım olur.  Çünkü mobil kişiler genelde dizüstü kullanıcılarıdır ve onların internet ile işleri bağımlı bir haldedir.  İnternet üzerinden iş yaparlar,  internet üzerinde her an online olmak isterler.

ADSL ve modem bağlantısı her zaman dizüstü kullanıcılarını ve mobil insanları biryerlere muhtaç bırakmıştır.  İnternet bağlantısı için MC Donalts yada Star Bucks kafe arayanlardan tutunda benzin istasyonlarına benzin almak için değil sadece internete girmek için kullanan insanlar.  Onlar online olabilmek için birkaç gün öncesine kadar CEP telefonlarının uyduruk GPRS bağlantısına muhtaçtılar.

Şimdi ise 3G teknolojisi ile tanışıldı ve 3G ile istenilen her yerde online olabilmekteler…

Tabi bunun dışında çocukları uzak üniversitelerde okuyan anne babaları unutmamak lazım. Onlarda 40 lı yaşları geçmiş anne babalar.  Bilgisayarın bile B’sinden anlamazken şimdilerde hepsi MSN kullanmayı öğrendi ve bildikleri sadece bilgisayarı açıp MSN’de görüntülü görüşme yapmak… Tabi bunun için çocuklarının okuldan, kaldıkları eve dönmelerini bekiyorlardı.  Yada internet kafelere gitmelerini… 3G ile çocuklarına biraz daha yakın olabilirler… Yalnız faturayı abartmadan…

Yani teknoloji bizleri ister istemez biryerlere sürüklemekte.  Bunlardan bir taneside 3G olarak görülebilir.  Fakat 3G teknolojisi şuan için son kullanıcıya biraz lüks ve malesef ki taşra bölgelerde biraz sıkıntı çekebilmektesiniz.  3G ‘yi bilmem ama Görüntülü Görüşme ile insanlar farklı atraksiyonlara girebilir 🙂

Birde benim gibi internet üzerinden iş yapan ve meseleği internet olan kişiler var.  Kesinlikle bizim için bulunmaz bir nimet diyebilirim.  Tek isteğim Cep operatörlerinin fiyatları biraz daha indirip yatırım yapmaya devam etmeleri. Stabil bir bağlantı malesef ki tam olarak gerçekleşmiş değil.

İstiklal Caddesi,  Kadıköy,  Mecidiyeköy gibi bölgelerde her ne kadar hızlı ve stabil bağlantı sunsalarda merkez dışındaki bölgelerde düzgün hizmet vermemekteler ve vermeleri gerekiyor. Çünkü 3G kullananlar mobil insanlar..!

“3G Sadece Görüntülü Görüşme Değildir..!” üzerine 3 yorum

 1. 3G üzerine okuduğum en mantıklı yazıydı. Açık bir dille 3G nin ne olduğu, amacı, olması gerek durumu anlatılmış.
  Eline sağlık..

  Cevapla
 2. ilerde sınırsız 3g kampanyaları çıkacaktır ve fiyatlarda düşecektir o zaman 3g tam anlamıyla bir adsl-killer olabilir. o zaman mecburen adsl fiyatları da düşecektir ya da vdsl 2 evlerimize kadar gelecektir sonuçta olan biz kullanıcılara olacak. bunun olması için parası çok olan seçilmiş kişilerin 3g kullanması gerekiyor 🙂 onlar bize hava atıyor, 3g fiyatları düşüyor muhteşem döngü.

  Cevapla
 3. selam bana yardımcı olursanız çok sevineceğim bende 5gb lık kotalı upload+download ikisi birlikte sadece günde 1 saat kadar msn ye girsem kotayı aşarmıyım açıklarsanız sevinirim

  Cevapla

Yorum yapın