Google ile 404 Hata Sayfanızı geliştirin.

Merhaba arkadaşlar ;

Bugün Google’de dolaşıren rastladım. 404 sayfaları için özel bir sistem geliştirmişler. Tabi hemen WordPress sistemimin 404.php dosyasına kodları ekledim. Birkaç satır kod ile şöyle çalışıyor..

Mesela birisi sisteminizde olmayan bir sayfaya ulaşmaya çalıştığında Google kodları sayesinde kişiye öneriler geliyor.  Örnek vermek gerekirse  www.teakolik.com/hakkinda sayfasına ulaşılmak istenirken yanlışlıkla www.teakolik.com/hakkindaa olarak yazıldığını varsayalım google hemen www.teakolik.com/hakkinda sayfasına mı ulaşmak istediniz ? diye 404 sayfası içerisinde link veriyor.

Bence Blogerlerin kullanması gereken çok iyi bir özellik diyebilirim. Ayrıca CSS kodları vererek 404 sayfanızı istediğiniz gibi themenize uyarlayabilmektesiniz.  Ayrıca 404.php dosyanızın içerisine bir Google arama kutucuğu eklenmekte.

Yalnız şuan deneme aşamasında Google şöyle bir uyarı veriyor.

Şuradan bilgi alabilirsiniz…

Not: Widget hala deneysel bir özellik olduğundan, şimdilik tüm siteler için en yakın eşleşme, alternatif URL ve site haritası önerileri sağlamıyoruz.
Örnek KODLAR :
<style type="text/css">
 #goog-wm { }
 #goog-wm h3.closest-match { }
 #goog-wm h3.closest-match a { }
 #goog-wm h3.other-things { }
 #goog-wm ul li { }
 #goog-wm li.search-goog { display: block; }
</style>
<script type="text/javascript">
 var GOOG_FIXURL_LANG = 'tr';
 var GOOG_FIXURL_SITE = 'http://www.teakolik.com/';
</script>
<script type="text/javascript"
  src="http://linkhelp.clients.google.com/tbproxy/lh/wm/fixurl.js"></script>

“Google ile 404 Hata Sayfanızı geliştirin.” üzerine 3 yorum

 1. Gerçekten bloggerların kullanması gereken önemli bir ipucu. Yani hem senin dediğin gibi yanlışlıkla başka şeyler yazılıyor. Hem de ara sıra kalıcı bağlantıları değiştirebiliyoruz. 🙂

  Yanıtla
 2. Furkan ;

  Bu yaygınlaşabilecek ve çok işe yarar bir özellik kim istemez ki.. Özelliklede söylediğin gibi kalıcı bağlantıların değişmesi gibi durumlarda çok işe yarayacaktır.

  Yanıtla

Yorum yapın