4,5G Şaka Gibi Değil mi?

Öncelikle şu 4,5G olayına bir açıklık getirelim. Malum, hatırlarsanız Cumhurbaşkanımız “4G’ye Gerek Yok, 2 Yıl Sabredin 5G’ye Geçelim” şeklinde bir demeç vermişti. Sonrasında ise “26 Mayıs’ta yapılacak olan 4G ihalesi” ertelenmişti…

Tam kendimizi 4G’ye hazırlamışken, Cumhurbaşkanının açıklaması ile neye uğradığımızı şaşırdık.

Şimdi Cumhurbaşkanı 4G’yi bir kenara itmiş durumdayken, 4G ihalesinin yapılacağını düşünmek de pek mantıklı değildi. Alt yapı durumu da belliyken dünyada bile alt yapısı tam oturmamış 5G’ye geçmek? Bizim için büyük bir soru işaretiydi, bizim için 5G 5-10 yıl daha beklemek manasına geliyordu!

Ancak birinin aklına öyle bir fikir geldi ki…

Artık kimin aklına geldi bilemiyorum. O kişiyi tebrik etmek lazım! Güzel fikir! Cumhurbaşkanının sözünden sonra ortaya bir çözüm sunmak? Hiç kolay değil :)

[kirmizi]Evet aslında 4G ihalesi yapıldı. Ancak ismi 4,5G oldu. Buçuk da buradan geliyor. 4,5G ihalesi… Türk işi ortaya karışık bir menemen…[/kirmizi]

Neyse dönelim asıl konumuza! 

Nedir bu G teknolojileri?

  • 1G: İlk telefonlarda kullandığımız analog sistemin adıydı. Sadece ses üzerinden trafik karşı tarafa aktarılıyordu.
  • 2G: İkinci nesil olarak karşımıza çıktı ve ticari merkezli olarak dijital bir hale geldi. Örnek olarak GPRS verilebilir.
  • 3G: Üçüncü nesil iletişim teknolojisi olan 3G, abone sayılarının ve İnternet kullanımlarının artması ile yepyeni bir teknoloji olarak hayatımıza girdi. Bu noktada EDGE, UMTS, WIMAX gibi teknolojileri kullandık.

Peki 4G?

Dördüncü nesil kablosuz iletişim teknolojisi olarak karşımıza çıktı. İlk olarak 2004 yılında duyurulan 4G teknolojisi 2G ve 3G’nin devamı olarak nitelendiriliyordu. Sonrasında ise 5G ile tanışacağız. Ancak tarih biraz uzak!

Teknoloji dünyasında 5G için iki farklı görüş öne çıkıyor. Bir tarafta 4G yeterli, diğer tarafta ise 4G’nin modası geçti diye düşünenler var. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde ise artan ihtiyaçlar (daha yüksek kalitede video, daha büyük boyutlu veri transferleri, daha çok abone…) doğrultusunda 5G’ye geçebileceğimizi düşünebiliriz.

4G ne kadar hızlı?

LTE teknolojisi üzerine kurulan 4G, 600 Mbps hızına ulaşabiliyor. Hatta, dün Turkcell’in Twitter’dan paylaştığına göre…

Hatırlarsanız bir ara 3G’den 3,5G’ye geçmiştik. Yani 3G teknolojisinin 3,5G’ye güncellenmesi gibi düşünülebilir. Eğer altyapı yeterliyse, daha ileri bir teknoloji ile daha yüksek hızlara çıkabiliriz. LTE’nin LTE Advanced’e yükseltilmesi durumu…

Peki bu hızlar ne kadar gerçek?

İşte bu noktada Turkcell’e neden “Yaw he he” şeklinde cevap yazdığımı anlayabilirsiniz. Teoride evet, bu hıza ulaşabilirsiniz. Hatta Wifi ile 1Gbps’ye de ulaşmak mümkün… Ancak teoride ulaşmak…

[sari]Öncelikle şu soruyu kendimize soralım. Kaç yıldır 3G kullanıyoruz? İstiklal Caddesinin ortasında kaç Mbps ile bağlanabiliyorsunuz?[/sari]

Bağlantı hızınız için baz istasyonuna ulan uzaklık, şebekenin yoğunluğu gibi birçok etken vardır. Evdeki İnternet bağlantınız gibi düşünebilirsiniz. Evde 10Mbit bağlantınız var ve 5 bilgisayara paylaştığınızı düşünelim. Doğal olarak bir bilgisayarın kullanımında daha hızlı, beş bilgisayarın aynı anda kullanımında biraz daha yavaş bağlanırsınız.

Gelelim en önemli etkene!

Akıllı telefonlarınız! Hiç düşünüz mü kullandığınız akıllı telefonun desteklediği en yüksek hız nedir? Yukarıda söyledim ya, bağlantı hızını etkileyen birçok sebep vardır.

Kablolu olarak aldığımız XDSL teknolojileri dahi, santrale olan uzaklık kablo kalitesi ve altyapının yüküne göre hızı etkiliyor. Santrale yakın bir yerde eviniz varsa şanslısınız. Uzaktaysanız 8Mbit ADSL teknolojisini ancak 3-4Mbit kullanabilirsiniz…

İşte en önemli etkenlerden bir tanesi de akıllı telefonunuz!

Akıllı telefonlarımızın içerisindeki 3G / 4G çipleri de bu hızlarda önemli bir rol oynar! Aşağıdaki gibi androidauthority.com’un yaptığı bir denemeyi örnek göstermek istiyorum. Makalede Galaxy S6, LG G4 ve Huawei P8 cihazlarının LTE hızları karşılaştırılmış.

Bu üç cihazı 4G hızında kullanarak dosya indirme (download) yaparsanız…

Huawei P8: 91 Mbps
LG G4: 88 Mbps
Galaxy S6: 78 Mbps

LTE_Hizlari_G4-P8-S6

Yukarıdaki başlıklarda bahsettiğim sebeplerden dolayı pratikte bu hızlara ulaşabilmemiz için, telefonumuzun, baz istasyonunun ve benzeri etkenlerin tam uyumlu olması gerekiyor.

Turkcell’in size vadettiği 375 Mbps hızını ancak şimdilik rüyanızda görürsünüz!

Ben eve 20Mbit fiber bağlattım söylenen hıza bir türlü erişemedim. Hem de eve fiber optik kablo geliyor. Siz GSM teknolojisi ile (kablosuz) bu teknolojiye ulaşabileceğini şimdilik elinizdeki cihazlarla düşünmeyin

Sonuç

Sonuç olarak, evde Mbit düzeyine ulaştık ancak halen daha İnternet yavaş! Elbette ki teknoloji gelişiyor. Bu gelişen teknolojilerden biri de 4G LTE ve 4,5G (öyle bir şey yok. LTE’nin Advanced hali) teknolojileri… Bu teknolojiler sayesinde çok daha hızlı bir şekilde İnternet’i kullanabiliyoruz.

Teknoloji gelişirken, kullandığımız yazılımlar ve uygulamalar da gelişiyor. Düne kadar Youtube üzerinde 360p kalitede video seyrediyorduk. Bugün geldiğimiz noktada, 720p (HD) kalite bizim için standart bir hale geldi. Doğal olarak veri transferimiz de arttı. Artmaya da devam ediyor. Gelecekte standart olarak 2K ve 4K kalitede video seyretmeye başlayacağız. Bu standartlara erişebilmek için, teknolojinin gelişmesi ve alt yapının yenilenmesi gerekiyor.

Ancak baz istasyonları, fiber optik altyapılar bildiğim kadarı ile henüz bu teknolojiye tam olarak hazır değil. İstanbul’un genelinde bile hazır değil…

4.5G için fiber altyapının tahminen 5-6 kat artırılması gerekiyor. BTK raporlarını incelediğimizde son beş yılda fiber altyapının yıllık artış hızının yaklaşık %23 olduğunu görüyoruz. Yani beş yılda ancak iki katına çıkabilmiş. Aynı artış hızıyla devam edilirse fiber altyapı açığının bu kadar kısa sürede kapatılamayacağı açıkça görülüyor – TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak

Umarım birazcık paraya kıyarlar da, doğru düzgün alt yapı yaparlar. Umarım akıllı telefon üreticileri de çok daha hızlı bir şekilde hayatımıza 4G ve 5G’yi adapte ederler. Ancak o zaman 375Mbps’yi görürüz. Yukarıda söylediğim cihazların dışında bir cihaz kullanıyorsanız 4G heyecanına hiç kapılmayın derim:)

Diğer bir taraftan da umarım mobil operatörlerimiz AVEA, Turkcell ve Vodafone, bizi 4GB’lık kotalı paketlere mahkum etmezler. (Elbette yeni paketler geliyor ancak 20-30GB seviyesinde kalırlarsa hiç şaşırmam. Üç günde tüketiriz)

Aksi takdirde 3 gün geçmeden 4G teknolojisinde kotanın dibini göreceksiniz. Elinizdeki telefonlar mı? Sanırım çöpe atmanın vakti geliyor :)

Örnekler;
http://www.ubergizmo.com/2015/05/iphone-6-vs-samsung-galaxy-s6-in-wifi-speed-test/
http://www.androidauthority.com/best-4g-galaxy-s6-v-huawei-p8-v-lg-g4-612827/

“4,5G Şaka Gibi Değil mi?” üzerine 19 yorum

  1. 4.5G fikri kimin aklına gelmiş olursa gelsin. 4.5G diyerek, bütün milleti aptal yerine koymaya kimin ne hakkı var? GSM operatörleri, 4.5G reklamında bir birleri ile yarış halindeler. Oysaki kullanmdığımız hizmetin adı 4G – LTE dir. Üstelik kullanamıyoruzda.. Elimizdeki telefonların büyük çoğunluğu 4.5G(?) ye uyumlu değil. Eşime, Vodafone’den 6 -7 ay önce aldığım Galaxi 3A’yı, faturaya ek olarak ödüyorum. 4G’ye uyumlu değil. Madem sistem değişecekti, neden bunu sattılar?

    Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)