4,5G Teknolojisine Geçtik, 4GB Kota Bitti!

Bu gece birçok kişi 4,5G’ye geçiş yaptı. Vatana millete hayırlı olsun… Ülkemizde böyle güzel teknolojik gelişmeleri görmek insana büyük bir gurur veriyor.

İyi güzel, 4,5G’ye geçtik, sonrası? 

Sonrası biraz sıkıntılı… 

İlk yapacağınız iş hız testi yapmak olacak. Hatta bazı arkadaşlar biraz abartıp bu hız testini evde, okulda, işte, sokakta deneyecek…

Tekrar, tekrar…

Başta hatırlatayım 80 – 100Mbps civarında bir hıza sahipseniz, yani operatörün baz istasyonuna yakınsanız, telefonunuz bu yüksek hızları destekleyebiliyorsa…

Speed Test üzerinden yapacağınız bir test 40MB – 100MB arasında veri harcamanıza sebep olabilir!

Aşağıdaki tabloya dikkat!

Kısacası bu yüksek hızlara ulaşmak iyi güzel de, maliyeti de güzel çıkıyor.  Şöyle bir örnekle açıklayayım…

Şimdi düne kadar bir Doğan SLX aracınız vardı. Tam depoyla 1-2 hafta gezebiliyordunuz. Artık bir Bugatti Veyron sahibisiniz. Doğal olarak insan gaza basmak istiyor.  Saatte 100km hızla giden bir araç yerine artık saatte 400km hızla giden bir araca bindiniz. Ancak benzin deposu 15 dakikada bitecek!

İnternet paketiniz 1GB, 2GB veya 4GB ise çok fazla hız testi yapmanızı önermem!  Bir hız testi yapsanız ortalama 80 – 100Mb/s hızında 60 – 125MB veri harcar.  Bu testi 10 kere tekrarlarsanız ortalama 1GB veri harcamız olursunuz.  Yani 4GB’lık paketinizin 1/4’ü bitti… Yukarıdaki tabloda da bunu görebilirsiniz.

Bugatti Veyron kullanmak da iyiymiş .)

Aman dikkat diyerek sizi uyarmak istiyorum. Unutmadan bu sadece hız testi ile kalmıyor. Youtube ve benzeri uygulamalarda hızınıza göre size daha kaliteli video göstererek daha çok veri harcayacak…

Kotanız ayın ortasına gelmeden bitebilir!

Operatörlerimiz şimdi sizlere bol keseden İnternet paketi, kotası hediye ediyor. Bir iki ay sonra kesecek… Hoş bu hızları kullandığınız telefon modeli,  baz istasyonuna olan uzaklığınız gibi birçok etken kısıtlayabiliyor. Bunları geçelim. Derdimiz…

Yüksek faturalara dikkat!

Peki ayrıntılar?

Ayrıntıları Bırakın Şu 4,5G Ayaklarını başlıklı yazımda dile getirdim.

İlk saatlerde Facebook ve Twitter üzerinden bana gelen hız testlerini görmek ister misiniz? Buradan buyurun...

“4,5G Teknolojisine Geçtik, 4GB Kota Bitti!” üzerine 3 yorum

  1. Sınırlı kotalarla 4-5 kez hız testi yap ve bakmışsın ki bitmiş. Şimdiden bir şey yapmadan 2 gblık internet paketimin yarısına gelmişim. Düşündürücü bir durum.

    Cevapla
  2. 400 kbps hızla internete bağlanmış olarak yazıyorum. Yaşasın 4.5G! Dikkatinizi çekerim. Kbps. Yani mbps değil. 10 yıl öncesine döndük yani. Zaman tüneli sanki.

    Cevapla
  3. İnternet üzerinde herkes birbirinden kopyala yapıştır yapıp aynı şeyi yazmışlar. Müjde! 4.5G hızında 8GB boyutundaki bir HD filmi 6.5 dakikada indirebileceksiniz. Aylık 8GB kotayı buldun da onu da o ay bir tane HD filmi izlemek için kullanacaksın. Allah akıl fikir versin hepinize.

    Cevapla

Yorum yapın