Bırakın Şu 4,5G Ayaklarını

Daha önce içimde kalan bir isyanımı Adil Olmayan Kullanım Limitini başlığı ile dile getirmiştim. Hani şu hüper, fiber, süper İnternet var ya…

Şimdi de sizlere operatörlerin 4,5G’li reklamlarını ve vaatleri hakkındaki isyanımı dile getirmek istiyorum!

Evet operatörler bırakalım bu ayakları! Hani şu bahsettiğiniz 1 dakikada 2GB indir ayağı var ya, hani şu bahsettiğiniz “bir HD film için saatlerce beklemeyeceksiniz saniyelerde ulaşacaksınız” ayakları var ya…

Bırakalım artık bu reklam ayağını, dönelim yüzümüzü gerçek dünyaya ne dersiniz? 

Operatörlerimiz tutturmuş bir 4,5 G türküsü gidiyor…

Neymiş efendim? 

 • 4.5G teknolojisi ile, kullanılan cihazlara göre değişmekle birlikte, veri indirme hızı 100-150 Mbps’ten başlayıp 375 Mpbs seviyelerine çıkabilecekmiş!
 • HD video indirmek saatler sürüyormuş, 4,5G ile 2 dakikada indirilecekmiş!
 • 2GB büyüklüğündeki bir HD film yaklaşık yarım dakikada indirilebilecekmiş!
 • HD kalitesinde film, video ve dizi izlenebilecekmiş
 • Düşük gecikme süresi ile kesintisiz ve daha keyifli oyun deneyimi yaşanabilecekmiş.
 • 2016 yılı itibari ile önce 450 mbps’leri sonrasında 1Gbps’e varan hızları görebileceğimizi öngörüyorlarmış!
 • İnternet hızlı olursa güzelmiş!
 • 4,5G, 3G’den 10 kata kadar daha hızlıymış!
 • HD hatta 4K videoları bile indirmeden, teklemeden izleyecekmişiz!
 • 3G ile 1 Saat 17 dakikada indirdiğimiz bir HD filmi 4,5G ile 13 dakikada indirecekmişiz!
 • 45MB’lık bir müzik albümü 2 saniye bile sürmeden indirilecekmiş!
 • Bulut teknolojisi sayesinde hiçbir dosyayı telefonda tutmaya gerek kalmayacakmış!

…bunların hepsine 1 Nisan itibari ile kavuşuyoruz! Tek yapmamız gereken eski telefonu çöpe atmak ve yenisini yeni bir sim kart ile kullanmak!

Doğru haklılar, bu hızlar günümüz teknolojisinde hayal olmaktan çıkıyor. Evet bir HD filmi birkaç dakika içerisinde indirebilecek bir teknolojiye artık sahibiz. Üstelik mobil cihazlarda da mümkün hale geliyor.

Amma ve lakin söylemedikleri bir şey var!

Ayak yapıyorlar ayak…

En büyük sorun 4G’nin maksimum hızına çoğu zaman ulaşamıyor olmanız. Evet bunu net olarak ifade edebilirim! Öncelikle kullandığınız telefonun kapasitesi de önemli, acaba kullandığınız cihaz  o hızlara erişebilecek mi?

Hadi erişti, baz istasyonları?

Peki duvarlar, binalar, yoğun kullanım oranları?

Hadi kimse kullanmıyor telefon depolama alanınız?

Depolama kapasitenizi de geçtim, kullandığınız microSD kartın hızı..?

Yahu hepsini geçtim!

Turkcell;

 • 250 MB (Tanışma Paketi)  7 TL / AY 
 • 4GB Paketi (Hız 7.2 Mbps) 40 TL / AY
 • 8 GB İnternet Paketi 69 TL / AY

Sen şimdi bu tarifelerle ve bu hizmetle bana “HD film izle, müzik albümü indir”mi diyorsun? Neyin kafasını yaşıyorsun? Adamlara bak sene olmuş 2016, 5G geliyor operatörler halen daha 250MB’lık tarife satıyor? Hiç sordunuz mu kendinize 250MB’lık tarife ile 4,5G hızını ne yapacağım diye?

Gülüyorum ağlanacak halimize… Operatörler halen daha 250MB İnternet satıyor ya!

Vodafone;

 • Avantaj 250 MB 14 TL
 • Aylık 1 GB 24,00 TL
 • Aylık 4 GB  49 TL (Hız 7.2 Mbps )
 • Aylık 6GB 70 TL

Üstüne bir de taahhüt istiyorlar. Sen bir filmi indirmek için 4GB’lık pakete 50TL para ver? Üstüne 1 yıl da taahhüt ver! Bir de 4,5 kullan, o İnternet 2 gün sürmeden biter mi bitmez mi? Geldik mi paketin sınırına… Ödedik mi 50TL? Gider sinemada FULL HD izlerim lan? Daha ucuza mal olur!

Turk Telekom; Nam-ı değer eski Avea

 • 250MB 12TL / Ay
 • 1GB 19TL / Ay
 • 4GB 43TL / Ay

Bu arkadaşlar yukarıdaki vaatleri verirken bir HD filmin kaç GB olduğunu bilmiyor mı? Ya da gözümüzün içine baka baka diyorlar ki, sen 4,5G’ye geç, biz sana 4,5G’ye geçtiğin için tebriklerimizi fatura ile göndeririz?

Arkadaşım şu vaatleri verirken hiç mi kafanız çalışmıyor?

Bir adam bir ayda 4GB internet için size 50TL para verecek üstüne üstlük bu paket 2 dakikada bitecek, geriye kalan 29 gün 23 saat 58 dakika ne halt edecek?

Adam 4,5G reklamı yaparken zaten söylüyor 2GB’lık kotan 2 dakikada bitecek (2GB’lık bir HD filmi 2 dakikada indirebilirsiniz) diye! Bu reklamlara neden kimse isyan etmez anlamıyorum? Sen 4GB pakete her ay 50TL para ver, sonra 4 dakikada paketini bitir?

Unutmadan, evdeki internet gibi de değil o limit!  4GB’lık sınır = Upload + DOWNLOAD yani evde sadece Download için limitiniz var. Ama ve lakin operatörlerde Upload + Download = Limitiniz (4GB, 2GB gibi) oluyor.

Gel de şimdi bulut teknolojisi kullan?

Gel de şimdi 2GB’lık paketle HD film izle?

Gel de şimdi 250MB’lık paketle süper hızlı internet kullan?

Gel de şimdi 4,5 G kullan?

Gel de şimdi küfür etme?

Evet şükür ki İnternet hızlarımız artıyor! Amma ve lakin, şu limitleri artırıp faturaları da azaltmaları gerekiyor. Bunu yapmadıkları sürece 4G ve 5G yalanın kuyruklusu olacak…

Neymiş bulut teknolojisi kullanacakmışım?

Ben telefonumun yedeğini buluta atmadan önce 40 kere düşünüyorum. Telefonuma gelen işletim sistemi güncellemesini yapmak için Wifi İnternet arıyorum! Facebook, Twitter, Google, Chrome paso kendini güncelliyor, paso veri indiriyor…

Son olarak, 4,5G’ye geçenler aşağıdaki tabloya dikkatle baksın!  100Mpbs hızda 10 kere speed test yaparsanız kotanızın 1/5’i bitecek ona göre 🙂

kota_speed_test

Sonra da düşünüyorum ay sonuna kadar 4GB limit nasıl yetecek diye

Adamlar bize 250MB’lık paket satıp 4,5G hızı verecek…

Geçin bu ayakları geçin…

“Bırakın Şu 4,5G Ayaklarını” üzerine 10 yorum

 1. Ayrıca gözlemlerime göre insanlar her yerle fellik felik wifi var mı diye soruyorlar ki wifi paylaşımı imzaladığınız sözleşmeler gereği usülsüz kullanıma giriyor ama bunun bile reklamlarını yapabiliyorlar

  Yanıtla
 2. Bunlar 4.5G canlı yayın yapacak olan televizyon muhabirlerinin işine yarayacak.

  Ben daha 3G telefonumla evde 25 mbps bağlanabliyorum, çünkü evdeki modemin hızı o kadar, sokağa çıkıp da operatörün 3G+ internetiyle başbaşa kalınca 3-4 mbps ancak görebiliyorum. Dolayısıyla 3G telefonumu şu anda boşu boşuna değiştirmeyi de hiç düşünmüyorum.

  Kim bilir kaç kişi koşturup 100 mbps hızlı 4G telefonları bile beğenmeyip, 300 – 500 mbps hızlı 4.5G telefonları arayıp satın alacaklar.

  İşin acı yanı o telefonlar daha operatörlerin sağlayacağı o yüksek internet hızlarını bile asla göremeden ömürlerini çoktan doldurmuş olacaklar. Birisi de o insanlara dur demeli, onları bilgilendirip bu konuda uyarmalı ama nasıl? Bilemiyorum.

  Yanıtla
 3. Benim 3G telefonumun modem donanımının hızı 42 mbps ve kablosuz ağlarda bu hızda bağlanabiliyorum.

  Operatörüm bana 1 mbps ile 8 mbps arasında sürekli inip çıkan düzensiz bir internet hızı sağlıyor ve bunu da 3G olarak adlandırıyor.

  Operatörüm bana 300-500 mbps hıza sahip 4.5G modemli yeni bir telefon satmak için, şimdi 4.5G zamanı diyerek reklam SMS’i göndermiş.

  İnternet kotam da 2 GB… Bu durumda havuz 32 saniyede ve daha dolmaya bile fırsat bulamadan hemen boşalır.

  Hele bir de operatörüm bana bir 4.5G telefon satabilmeyi de başarırsa, işte o zaman tadından da yenmez gari… Ne dersiniz a dostlar? Alayım mı? 4.5G keyfini doya doya yaşayayım mı?

  Yanıtla
 4. adamın elinde iphone var mobil veri kapalı hacı abi 🙂 veri iletim teknolojisi 4.5G olsa ne olur biz 3.5 atarken?

  Yanıtla
 5. Yazın için eline sağlık abi. Bu konuya değinmen cok güzel lakin operatörler yazını görecekmi görse anlayacak mı? Orası mühim işte 🙂 Sınırsız internet denen olay var. Turktelekom namı değer aveada 30 küsür lira. 1gb den sonra 96kbps sınırı var 🙂 Napalım bunu 4.5g de 🙂 Gprsin stock hızı daha hızlı 🙂 Edge bile demiyorum :). Fazla verseler yüksek paket yapsalar ne kaybederler 🙂

  Yanıtla
 6. Başlatmayın 4.5 G’ye. S4 mini neyi destekliyorsa o iyidir 🙂 (3 yıldır S4 mini kullanıyorum, kendimle barışığım.)

  Yanıtla

Yorum yapın