Adil Kullanım Kotasına BTK’dan Ayar…

Adil Kullanım Kotası (AKK), biz İnternet kullanıcılarına sınırsız diye yedirilen paketlerde küçücük notlarla eklenen sınır… Neymiş efendim? Başkalarının hakkını yememek içinmiş…

Peh peh… Siz şuna alt yapımız herkese yetmiyor bu sebeple herkesi sınırlandırıyoruz desenize?

Evet dünyanın birçok ülkesinde ve Avrupa’da Adil Kullanım Limiti var! Olsun tabi ki, adam limit koymazsan evine Counter Strike serveri kuruyor, evinden video stream yapıyor, Torrent’e abandıkça abanıyor…

Bir arkadaşım 8 Mbit İnternet ile tanıştığında ilk olarak şunu söylemişti!

– Lan ben sabaha kadar tüm İnternet’i indiririm!

Arkadaşa şöyle demiştim, utanmasan PC 7/24 download yaptırmak için ayarlayacaksın… Hoş 8 ile ne yapacaksan?

Evet Adil Kullanım Limiti olsun, mutlaka olmalı ancak ADİL olmalı… 

Avrupa’daki birçok örneğe baktığınız zaman belirli zaman aralıkları için size limit koyuluyor. Hiç kota koymadan da var! Kotayı aşarsan uyarıp tekrarında hattını iptal ettiren de var…

Mesela adamlar kota koyuyor, ancak oyun oynayanları etkilemeyecek şekilde yapıyor. Ping süreniz değişmiyor! Ya da belirli saat aralıklarına (yoğun kullanım saatleri) kota koyanlar var. O saatlerde İnternet’i meşgul edip, diğer kullanıcıların hakkında girmemen için!

Ancak mantıklı kota bunlar bizimki gibi değil!

Düşünsenize Superonline’ın Ferrari’li reklamını? 

Ferrari’nin saatte 280 KM hızla giderken bir anda benzini bitiyor. Çat diye otobanın ortasında kalıyorsunuz. Üstelik benzin koymak da yasak! Eee reklamda Ferrari’ye atlayıp gidiyorduk? Hani çok hızlıydık? Hani bastın mı böyle 2 dakka da 1080P film indiriyorduk? Ay sonuna kadar Murat 124 ile yoluna devam ediyorsun!

Elbette ki kötüye kullanımın önüne geçilmesi gerekiyor. Birçok çözüm var. Bizdeki çözüm ne? Ay sonuna kadar 3Mbit! Ay sonuna kadar yolu yürüyerek tamamla!

Hatırlıyorum da 2012 yılında AKL hız limitini 1’den 3Mbit’e yükseltmişlerdi.

Bugün geldiğimiz noktaya bakalım?

Aradan geçmiş 4 yıl ve teknoloji bu 4 yıl içerisinde müthiş bir şekilde evrimleşmiş. Çevremizde 4K televizyonlar var lan! Youtube 1080P’yi geçtim 4K video izlettiriyor lan?

Evimde süper, hipernet kullanıyorum. Elbette ki Fiber değil! ADSL teknolojisinin gelişmiş hali… 20Mbit hattım var ve bu hata aylık 60-70TL civarında para ödüyorum.

Ancak ay sonu gelmeden AKL devreye giriyor. Ayın son 15 günü 3Mbit!

Ben şimdi Adil değil miyim? Ben şimdi üç kağıtçı mıyım?

Şöyle açıklayayım. Evimde 6 tane IOT cihazı var. İki dizüstü bilgisayar, bir tablet, iki cep telefonu! Bunlar şahsi kullanım. Eve test ve inceleme için gelen cihazları hiç saymıyorum bile…

Windows veya Mac bilgisayarınızın en ufak update paketi boyutuna hiç baktınız mı? Peki ya içerisinde kullandığınız yazılımların güncellemeleri? Android akıllı telefonunuza yüklediğiniz uygulamaların updateleri sürekli geliyor. Artık her ay Facebook, Twitter gibi birçok uygulama güncelleniyor. Acaba bu uygulamaların update miktarına baktınız mı?

Oyun mu oynuyorsunuz, buyurun bir update paketi…

Asphalt 8 Oyunu

Fark ettiniz mi? Güncelleme tam 800 MB! Üstelik mobil bir oyun, desktop bile değil…

Daha farklı bir örneğe geçiş yapalım…

Netflix bir süre önce Türkiye’de aktif oldu. Mesela Netflix içerisinde de farklı data kullanım seçenekleri var.

Düşük kalite ile film seyrederseniz saatlik 300 MB boyutunda veri kullanımı olur.

Orta kalite ile saatlik 700 MB veri tüketirsiniz.

Yüksek kalite ile seyrettiğiniz yaptığınız zaman bir saatte 3 GB!

Hani 4K diye diye yırtınıyorlar ya! Hani Youtube’da artık 4K video izleyebiliyorum diyenler var ya…

Sormak lazım, 4K video seyretmenin neresi adil değil diye? Yoksa adil olan 360P video izlemek mi?

Bir izlersiniz, iki izlersiniz sonra kalırsınız ay sonuna kadar 3 Mbit ile baş başa…

Adil Kullanım Kotası (AKK), benim gibi birçok kullanıcının korkulu rüyası. Eğer biraz teknoloji ile içli dışlıysanız 4K’ya falan bulaşırsanız, yazılım indirip, sistemlerinizi güncelliyorsanız kanunlara göre adil olmaktan çıkıyorsunuz!

Birkaç gündür BTK’nın Adil Kullanım Kotası ile ilgili haberlerine bakıyordum.

BTK’nın 2016’ya ait 53 sayfalık raporunda Adil Kullanım Kotası’nda da bazı değişiklikler yapılacağı söyleniyor. Kesin rakamlar verilmese de, hızın düşme aralığını azaltmak için çalışmışlar. Mesela düzenleme sonrasında, kotanız dolduğunda hızınız 3 Mbps yerine 5 Mbps’ye düşebilir gibi ifadeler var.

Günümüz teknolojisini düşündüğümüz zaman, İnternet ve IOT cihazlar hayatımıza bu kadar girmişken TV yerine İnternet üzerinden videolar ve filmler izlerken AKK maalesef ki ADİL iş yapmaktansa, bizim gibi insanlara ADİL OLMAYAN kurallar koyuyor.

Buyurun son birkaç aylık kullanım verilerim!

Adil_olmayan_limit

Daha Şubat ayının beşi ve 12GB bitti bile! Son 6 ay boyunca 100 GB’dan aşağı düşmemişim ve evimde sadece günlük 4-5 saat İnternet kullanıyorum?

Ondan sonra da soruyoruz Türkiye’de teknoloji ilerlemiyor.

Yahu arkadaş Avrupa’ya bakıp örnek alıyorsun AKL için, Türkiye’ye uyarladığında hem fiyatlar yüksek hem limitler düşük. Bari örneği düzgün al düzgün uygula diye diye dilimde tüy bitti.

Bugün ortalama 50GB-75GB seviyelerinde bulunan Adil Kullanım Kotası, (gerçi artık paketine göre değişiyor. Bendeki paket 75GB) 50Mbps olan bir aboneyi bile 3Mbps hızına düşürüyor. Ferrari ile yola çıkıp, yolun ortasında inip, paşa paşa İETT otobüsü ile devam ediyorsun!

Yeni uygulamaya Ağustos 2016 tarihinde geçilecekmiş. 

Şuanki teknolojiyi ele alırsak, kullandığımız uygulamalar artık çok fazla veri harcıyor ve maalesef ki AKL uzun bir süredir ADİL OLMAYAN LİMİT olarak İnternet hayatımızı baltalıyor. Biz de beleş İnternet buluncaya kadar ne update yapıyoruz, ne download!

Diğer bir örnek!

İnternet sayfamın her hafta yedeklemesini yapıyorum. Bilgisayarıma indireyim desem her hafta 10GB yükleme yapmam demek! 10GB x 4 hafta = 40GB gitti… Ne yani yedekleme yapamayacak mıyım?

Peki One Drive, Google Drive… Hani bulut sistemlere geçiş yapıyorduk? Hiç bulaşmayın hiç!

Sorarım şimdi size, ülkeye 5G gelse ne olacak? 

Sene olmuş 2016 ve 3Mbps nedir yahu? 

50GB, 75GB AKL nedir yahu? 

Umarım BTK geçen 4 yılı ve teknolojinin geldiği bugünkü noktayı göze alır. Umarım ki 300GB gibi bir limitimiz olur. Normal şartlar altında 75 veya 100 gibi bir limitle bir 4 – 5 sene daha geçiremeyeceğim!

Buradan haykıralım! BTK başkanları rica ediyorum. Babanızı hayrına şu İnternet musluğunu biraz açın!

“Adil Kullanım Kotasına BTK’dan Ayar…” üzerine 13 yorum

  1. AKK mı? Adalet mi? Ne kadar paranız var siz onu söyleyin. 200tl üzerindeki bütün paketler için geçerli olmak üzere AKK söz konusu bile değil. Üstelik eşit oranda download/upload hızı. Yani altyapı falan hikaye. Parayı bastırınca adalet öyle bir akıyor ki böyle oluk oluk gözleriniz yaşarır.

    Cevapla
  2. Abim 100 mbps kullanıyorum akk 200 gb çok rahat geçiyorum 100 mbps den 3 mbps düşüyor ferrarimin benzini bitiyor iteliyorum bende :)))

    Cevapla
  3. Windows 10’a yükseltirken peşpeşe kötü talihsizliklerle birkaç saatte 20 GB kota gitti. İşte USB yuvasında eski model bir kablosuz ağ bağdaştırıcısı dalgınlıkla takılı kalmış, donanımınız Windows 10 uyumlu değil, işlemcinin NX desteği olduğu halde yok gözüküyor, BIOS’ta aç kapa ayarı da yok, Komut İşlemcisi ile açıp bir daha dene, onunla da yükseltemiyor Windows Update ile donanım güncelleştirmelerini açarak yükseltmeyi dene, yeni güncelleştirmeleri yükle filan derken daha ayın başında 50 GB kota doldu. Üstelik eskiden böyle 50 GB kota saçmalıkları filan da yoktu, gerçek sınırsız internet kullanırdık. Bu devirde 50 GB kota nedir ki?

    Cevapla
  4. Younow’da Beyaz Rusya’dan bağlanan bir yayıncı var. 100 mbps download, 100 mbps upload + 900 Tv kanalı = 20 TL miş. AKK’yı sormadım ama yinede bize göre fiyat çok iyi.

    Cevapla
    • bi yerde okumuştum; güney korede sıradan bir vatandaş en ucuz internet için başvurduğunda verilen altsınır 100mbitten başlıyormuş.

      Cevapla
  5. Geçenlerde Füsun Sarp Nebil’in yazısında geçiyordu.
    Kilometre kare başına düşen fiber kablo miktarımız Afrika ülkesi olan Gana’nın gerisinde. Daha korkuncu ise yıllık döşenen yeni hat miktarında da Gana bizden ilerde. Yani yakalama ihtimalimiz de yok 🙂

    Ardından yersen dünyanın bilmem kaçıncı ekonomisi olacağız nutukları.
    En ufak DDos saldırısında ülke çapında devre dışı kalırız tabi.
    Bu altyapı ile kafası bozulan bize DDos uygular ve başarılı olur.

    Cevapla

Yorum yapın