Size Gösterdiğimiz İlgi “Adil Kullanım Limitini” Doldurmuştur.

Adil kullanım sınırı. Son günlerde sıklıkla duymaya başladığım bir Türk Telekom klasiğidir diyebilirim.  Klasik diyorum çünkü sadece Türk Telekom’la kalmadı bir eser olarak kabul edilip diğer servis sağlayıcılarada sıçradı.  Öncelikle “Adil Kullanım Limiti” nedir sorusuna bir cevap aradıktan sonra siz değerli okuyucularıma  ve servis sağlayıcılarına bu limit hakkında ki tepkimi dile getirmek istiyorum.

Türk Telekom Limitli paketlerinden sonra Limitsiz paketlerini hatırlarsanız 64bit ve 128Mb zamanlarında hayatımıza sokmuştu.  O zamanlar ADSL yeni bir teknolojiydi. 128, 256, 512 derken 1Mb gibi internet hızlarına ulaşmıştık. Türk Telekom paldır küldür hız limitlerini zorlarken bizde keyifle internetin “Wowww 1Mb Limitsiz” sefasını sürüyorduk.  Bu sefa pek uzun sürmedi. Alt yapı yetersizliklerinden tutunda diğer sorunlar insanların canlarını sıkmaya başladı. İsteyen limitli paketleri alırken istemeyenlerde Limitsiz paketler ile yoluna devam ediyordu.

Birgün TV’de canlı yayında kendini akıllı zanneden bir adamın açıklamasını dinledim.  “Adsl paketlerinde Adil Kullanım Limiti uygulamasına geçildi” Bu ne yahu ? diye kendi kendime söylenmeye başlamıştım. Dün gibi hatırlıyorum… Neydi bu Adil Kullanım Limiti?

15Gb gibi bir sınır belirlenmişti. Artık Limitsiz adı altında aldığımız tüm internet bağlantıları 15Gb download’ı geçtikten sonra malesef ki Limiti dolduracak ve internet hızımız 512Mb gibi komik bir hıza düşecekti.  O günkü açıklamada hatırladığım kadarıyla (yanılıyorsam lütfen beni düzeltin) Mp3, video gibi illegal içeriklerin önüne geçilmesinden felan bahsediliyordu.

Peki ya teknoloji?

İnternet dünyasında Mp3 ve Video olmazsa olmazların arasına girmişken,  Online TV izleme, TTNet Müzik üzerinden Mp3 dinleme, LastFm, Online multiplayer oyun teknolojilerine geçilmişken nasıl olurdu da 15GB gibi komik bir rakam limit olarak karşımıza çıkabildi?

Tuhaf bir duyguya kapılmıştım.

Düşünüyorumda 8Mbit gibi bir internet hızını aldıktan sonra Youtube üzerinden video izlemek, internet üzerinden TV izlemek, Online Multiplayer oyun oynamak tarihe karışacaktı.  Tüm dünya bu teknolojileri kullanırken bizim akıllı servis sağlayıcılarımız  teknolojinin önüne büyük bir kaya koymuştu.  Birkaç a kıllı yöneticiye akıl veren birkaç a kıllı yüzünden..! Kıl kaptım abi ne yapayım?

Acaba alt yapı kaldırmıyor muydu?

8Mbit internet bağlantısına birçok kişi geçemiyor yada geçenlerin büyük bir kısmı geri dönüyordu.  Sebep alt yapı yetersizliğiydi. Eski iş yerimde böyle bir sıkıntı ile bizzat karşılaştığımı belirtmek isterim.  Sonrada aklıma  Acaba alt yapı yetersizliğinden dolayı mı “Adil kullanım limiti” ortaya çıktı? Sorusunu sormaya başladım.

Neyse lafı fazla uzatmayayım.  Adil kullanım limiti adı altında saçma bir kural getirilmişti ve 15gb gibi komik bir rakamla sınırlandırılmıştık.  Sırf bu yüzden 8Mbit’e geçmeyip 1Gbit limitsiz paketi kullanan insanlar var.  Neden geçmedikleri ortadaydı.

8mbi ile ortalama saniyede 800kb download yapıyorum.  Yani 20 CD ‘lik film indirdiğim zaman kota tamamiyle tükenmiş olacaktı. Hele ki 1 film CD’sini 1-2 saatte indiriyorken 15Gb’lık Adil kullanım limitini 30 gün nasıl kullanacağım?  Hadi hiç film izleme Online oyun oynama, tivibu kullanma, download yapma, youtube kullanma eee peki ne yapacağız? MSN üzerinden video görüşme bile açsan çatır çatır gidecek…

Peki Tivibu hizmeti?

Buda işin iğrenç taraflarından bir tanesi. Eğer Tivibu istiyor ve kesintisiz izlemek istiyorsanız iyi bir internet bağlantısına sahip olmanız gerekmekte.  En ideal internet hızıda 8Mbit peki 8Mbit limitsiz (Adil kullanım limitli) internet bağlantısı ile Tivibu hizmetini nasıl kullanacağım? 3-5 günde kota mota kalmaz ? O zaman 1Gb limitsiz pakete inmem gerek o zamanda hız yeterli olacak mı? Teklemeden TV izleyebilecek miyim?

Şimdilerde ise servis sağlayıcıları tek tek bu limite geçiş yapıyor...

İnsanlar Türk Telekom’un hizmeti ve tekelinden bıkıp diğer servis sağlayıcılara geçerken daha doğrusu kaçarken şimdilerde diğer servis sağlayıcılar da bu uygulamayı aktif etmeye başladı.

Size gösterdiğimiz ilgi “Adil Kullanım Limitini Aşmıştır”…

Son söz olarak servis sağlayıcılarına seslenmek istiyorum. Türk Telekom’dan kaçıp ilgi göstermeye başladığımız şu günlerde alternatif servis sağlayıcılarının takdir etmediğim bu uygulamayı sistemlerinde aktif etmeleri insanların tepkisine yol açıyor.  Yakın bir zamanda tüm servis sağlayıcılarının 15Gb limitsiz limitini aktif edeceğini görüyorum. Kendi adıma yeter artık diyerek servis sağlayıcılarının “Adil kullanım limiti” uygulamasını düzeltmelerini en azından 10Mbit bir bağlantı için kalkıpta 15Gb limitin konulmaması  gerektiğini, akıl mantık ve hesap sınırlarına çıkarılması gerektiğini düşüncesindeyim.

10Mbit gibi bir bağlantı için 100Gb gibi bir limit konulsa eyvallah derimde böyle bir bağlantıya 15GB gibi bir limitin tepki çekeceği ve Türk Telekom ile rekabet edemeyeceklerini açıkca ortaya koyuyor. Hele ki 8Mb bağlantıya 50TL ücret verip 10 gün sonra 512kb ile download yapmak adamı insanı çileden çıkartacaktır.

Servis sağlayıcılarımız;  Facebook, Twitter ve Friendfeed üzerinden size göstermiş olduğumuz “Adil kullanım limiti” dolmuştur. Bundan sonra bizden ilgi ve alaka beklemeyiniz.

“Size Gösterdiğimiz İlgi “Adil Kullanım Limitini” Doldurmuştur.” üzerine 11 yorum

 1. Vallahi haklısın… Ben de 8Mbit yaptıracaktım ama santral desteklemiyormuş. o nasıl oluyorsa izmir in en merkezi yerlerinden birindeyim… O değil iyiki yaptırmamışım bu limit canımı çok sıkardı yoksa…

  Yanıtla
 2. Doğru baştan sona haklısın arkadaşım, şunu da belirtmek isterim iyi niyetli düşünürsen aptalca ama ark niyetli düşünürsen akıllıca bir fikirdir. Çünkü uzun zamandır 1 mbit hızında netten yararlanan bir internet kullanıcısı, 8 mbit olan 8 kat daha tatlı bir hızı gördüğünde hevesi kursağında kalacaktır. 15 GB adil kullanım hakkına ulaşıp 512 kbit hıza düştüğü zamanda moralman çöküntü yaşayıp ” bu böyle olmayacak en iyisi 8 mbit sınırsıza geçiyim de şunun keyfini sürüyim deyip ” o tarifeden alacaktır. Sözün kısası amaçları, size hızlı bir internet sağlayabilmek değil, iki katı para verip üst bir tarifeye yönlendirmektir.

  Bu yazdığımı downloadla uğraşan arkadaşlar okurlarsa daha iyi anlayacaklardır.

  NOT: Niyetim kişi ve kurumlara hakaret etmek değil, yazdıklarım tamamen kişisel düşüncelerimden ibarettir.

  Yanıtla
 3. Bilal MERT :Doğru baştan sona haklısın arkadaşım, şunu da belirtmek isterim iyi niyetli düşünürsen aptalca ama ark niyetli düşünürsen akıllıca bir fikirdir. Çünkü uzun zamandır 1 mbit hızında netten yararlanan bir internet kullanıcısı, 8 mbit olan 8 kat daha tatlı bir hızı gördüğünde hevesi kursağında kalacaktır. 15 GB adil kullanım hakkına ulaşıp 512 kbit hıza düştüğü zamanda moralman çöküntü yaşayıp ” bu böyle olmayacak en iyisi 8 mbit sınırsıza geçiyim de şunun keyfini sürüyim deyip ” o tarifeden alacaktır. Sözün kısası amaçları, size hızlı bir internet sağlayabilmek değil, iki katı para verip üst bir tarifeye yönlendirmektir.
  Bu yazdığımı downloadla uğraşan arkadaşlar okurlarsa daha iyi anlayacaklardır.
  NOT: Niyetim kişi ve kurumlara hakaret etmek değil, yazdıklarım tamamen kişisel düşüncelerimden ibarettir.

  Aklın yolu bir kardeşim en doğrusunu söyledin. Herşeyde böyledir kimse beni üreticinin kullanıcıyı düşündüğüne ikna edemez cepleri uğruna çok saçma bir bahaneyle 2010 yılında bunu yapmaları şaşırtıcı. Acaba başka ülkelerde varmı bunu yapan. Bunların önüne tek şekilde geçilir oda bu çıkardıkları tarifeleri almamakla yoksa insanımız alırsa biz ne yazsak boş.

  Yanıtla
 4. buna ben katılmıyorum.müşteri tarifesini degiştirirken modemini değiştirmekten kaçınca haliyl 8mbps yi destekleyemiyor.eski teknolojiyle yeniyi kullanmayı bekliyor. haliyle 512 yi bile görmesi çok doğal oluyor.

  Yanıtla
 5. adil kullanım hakkını harika anlatmışsınız verdiniz bildiler için teşekkür ederim az da bende 8 mb atlıodum 😀

  Yanıtla
 6. anlatımın ççok güzel ve çok açıklayıcı bende telefonuma gelen mesajla şok oldum interneti sözde sınırsız kullanıyoruz ama beli bir kota geldikten sora internet hızını düşürüyolar ayıptır neresi adil:D

  Yanıtla
 7. Bende yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum. 8mbit hız ile şu an sanırsam 25 gb kota var. sonrasında 1mbit e hız ekiliyor. Bu adil bir kullanım hakkı değildir. Aktif internet kullanıcısı insanlara kesinlikle yetmeyecek bir kota dır. Lütfen acilen bir düzenleme getiriniz.Madem ttnet ve diğer servsis sağlayıcıları bu kadar akıllı bir politika izliyolarsa bende birey olarak son sistem antenler yükselticiler kullanarak çeşitli korsan yazılımlarla sağdan soldan modem şifrelerini bularak mı intenete girmeye başlıyayım. Buna teşvik ediyorsunuz. Buda yakında bir pazar oluşturacak türkiyede korsan yazılımlar ve anten sistemler. bakın ve görün saygılarla…

  Yanıtla
 8. peki şu anda 8 mbit cıvarında olup,hala adil kulanım limitine bulaşmayan bir şirket kaldımı yani varmı varsa ondan almak isterim…
  …TURKCELL’in LİMİTSİZ kampanyasına katılıp 15 gün içinde bunun limitsiz olmadıgını,15gb la sınırlı oldugunu ögrenen ve 120 tl verip bundna vaz geçen birisiyim bende..
  ..şimdi ttneti inceledim.adil kulanım kotası 25 miş.sanırım ilk 15 yapıp diger şirketleri buna çekip daha sonra kendi 25 yaptı akıllıca bir taktik şirket bazında ama zararını biz müşterileri çekiyoruz..
  ..şimdi size doruyorum adil kulanım kotası olmayan bir şirket varmı ?? yardımcı olursanız sevinirim .

  Yanıtla
 9. Bence ukrayna nın internet sitelerindeki internet tarifelerine bakın ve bizimkilere veryansın edin.ayıptır. tüketici haklarına şikayet edelim dicem ama maalesef başvuruda bunu peşinen kabul ettiğimizden dolayı hak sahibi olamıyoruz..
  demekki neymiş..
  pazara sahip olanın, dağdan kestim kereste…

  Yanıtla

Yorum yapın