Mozart ve Türk Marşı

Mozart müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olarak kabul görmüş sanatçılardan biridir.  Wolfgang Amadeus Mozart 1756 yılında doğmuş ve 1791’de vefat etmiştir. Klasik batı müziğinin en etkili bestekarlarından birisidir. Tüm dünyada saygıyla anılmaktadır. Mozart 35 yıllık kısacık ömründe tam 626 eser meydana getirmiş bir müzik dehasıdır. Maalesef ki ömrü hayatı boyunca hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. 

Türk Marşı (Rondo alla Turca) ismindeki parçasından sizlere bahsetmek istedim.  Birçoğunuz Mozart’ı keyifle dinlemiştir. Bir çoğunuz Rondo Alla Turca isimli parçasını da muhakkak dinlemiştir. Dersaneler, özel davetler, devletin karşılama törenleri gibi birçok yerde bu parça çalınmaktadır.

Tanıdık geleceğine eminim. Peki Mozart’ın Türk Marşı’nı biz Türkler için bir beste yaptığını biliyor muydunuz? Mozart Osmanlı’nın yükselen devirlerinde yaşamış bir sanatçıdır. O zamanlardaki Osmanlı hayranlığı Mozart’a da yansımıştır. Bu hayranlığınıda o yıllarda bestelediği Türk Marşı ile dile getirmiştir.

Mehter Marşı’ndaki ritimden esinlenen Mozart “Ronda alla Turca” isimli (Türk Marşı) eserini bestelemiştir. Bu beste halen devletimizin özel davetlerinde ve ülke tanıtımlarında kullanılmaktadır.

Eminim ki parçayı duymuşsunuzdur. Hatta çok tanıdık gelecektir. Türk Marşını (Rondo alla Turca) dinlemek için:  http://wikimedia.org/

“Mozart ve Türk Marşı” üzerine 11 yorum

 1. burası nibiçim yaaa sözlerini istiyorum siz bana ne veriyorsunuz yaaa olmaz böyle millieğitime şşikayet etcem siz görürsünüzzzzzzz gerizekalılar mallar görürsünüz siz kapattırıcam burayııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı

  Yanıtla
 2. kimden ne sözü istiyor, kim kime ne veriyor, niye neyi şikayet ediyor, aramızda ilerizekamı var…[kim ki o ] hem ben malı koyun keçi olarak bilirim burada ne işi var onların..[ ben göremedimde ) kapattırmak o kadar kolaymı ki ..????

  eeee naparsın işte bir çeşitleme işte….

  Yanıtla
 3. kaynak belirtmemişsin..Sadece nota yerleştirerek Türk marşı olduğu kanaatine nerden kapıldın anlamadım. Kaldı ki ünlü bir bestekardan veya bu işin ehli bir insandan bu bilginin sağlamasını alabilirdiniz.Doğru mu değil mi diye?

  Yanıtla
 4. Bu atarlı yorum yapan arkadaşların kullandığı maddeyi tedarik edecek olan varsa kilosuna bin dolar veriyorum 🙂

  Yanıtla
 5. O atarlı yorumu yapan muhtemelen ilkokul öğrencisi, ödevi için Türk marşı arıyordur. Bu makale ile karşılaşınca çıldırmış :))

  Yanıtla

Yorum yapın