ABBYY, Lingvo Dictionaries 2.0 for iOS’yi Piyasaya Sürüyor

ABBYY, Lingvo Dictionaries; önde gelen belge tanıma, belge yakalama ve dil teknolojileri ve hizmetleri sağlayıcısı ABBYY, bugün Apple mobil cihazları için kapsamlı bir sözlük ve çeviri uygulaması olan ABBYY Lingvo Dictionaries 2.0 for iOS ‘yi piyasaya sürdüğünü duyurdu. Bu çözüm, kullanıcılara sözcükleri iPhone kamerasıyla çekerek tercüme etme olanağı tanıyan yepyeni bir fotoğraf çevirisi işlevi sağlıyor ve hareket halindeyken sözcük aratıp çevirmenin en kolay yolunu sunuyor. Yeni fotoğraf çevirisi kabiliyeti, mobil uygulamalarda sektörün en geniş dil desteğiyle birlikte olağanüstü seviyede doğru sonuçlar sunan ve uluslararası çapta kabul edilmiş bir metin tanıma teknolojisi olan ABBYY Mobile OCR Engine ‘e dayanıyor.

Yeni sürüm 250’nin üzerinde Sözlük Sunuyor ve iPhone kamerasıyla sözcük çevirisi olanağı tanıyor. 

ABBYY mobil ürün departmanı müdürü Katya Solntseva, yeni ürünle ilgili olarak şunları söyledi: “Apple mobil cihazlara kurulan Lingvo Sözlükleri, insanların etraflarındaki dünyayla etkileşimini değiştirerek, daha kolay ve eğlenceli bir hale getiriyor. Artık kullanıcılar, gazete, kitap, belge veya işaret metinlerinin fotoğraflarını çekip, ekranda bilinmeyen sözcüklerin üzerine ’tıklayarak’ çevirileri görebilecekler. Bu işlev, özellikle seyahat ederken veya kullanıcıların dil veya yazım konusunda emin olmadığı durumlarda büyük yarar sağlıyor.”

ABBYY Lingvo Dictionaries 2.0, pek çok dilde sözlüklere erişim için tek bir araç sunuyor. Kullanıcılara hareket halindeyken yüksek kalitede mobil sözlükleri kolayca satın alma, indirme ve kullanma imkanı tanıyor. Çok daha geniş bir dil desteği sunan yeni sürüm ile 250’yi aşkın çeviri, açıklama, deyim ve uzmanlık alanı sözlüğü indirilebiliyor. Ürün başta temel çeviri dilleri İngilizce, Almanca ve Rusça olmak üzere, toplam 96 dil kombinasyonu sunuluyor. Ek özellik olarak, anahtar sözcük girildiğinde kullanıcıya alternatif çeviriler, fonetik yazım, ana dilde sesli kayıtlar, sözcüğün kullanımına ilişkin örnekler ve çekimli halleri gibi yararlı bilgiler de veriliyor.

Uygulama ile birlikte ek ücret olmadan indirilebilen temel sözlük seti, aralarında Çekçe, Macarca, Lehçe, Romence, Slovakça, Slovence ve Türkçenin de bulunduğu 27 dil içeren 58 sözlükten oluşuyor. İstenildiğinde kullanıcılara çeviri kabiliyetlerini genişletme olanağı tanıyan üstün içerikli sözlükler eklenebiliyor.

iPhone’da fotoğraf çevirisi özelliği, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça ve Yunanca dahil 27 Avrupa dilinde anında sözcük çevirisi desteği sağlıyor. Fotoğrafı çekilen her sözcüğün temel çevirisi iPhone ekranında kısa pop-up metin olarak görüntülenerek, metnin hızlı bir şekilde anlaşılmasına olanak tanıyor. İstenirse kısa açıklamalar, daha fazla bilgi ve alternatif çeviri sunacak şekilde tam açıklama haline getirilebiliyor. Doğrudan taşıma panosundan çeviri olanağı da sunan uygulama, e-kitap okuyan veya İnternette gezinen kullanıcıların metinden art arda beş sözcüğü kopyalayıp, otomatik çevirilerini alabilmesini sağlıyor. Hipermetin desteğine de sahip olan uygulama, sözlükte bulunan herhangi bir sözcüğün tek bir tıkla anında çevirisini sunuyor.

ABBYY Lingvo Dictionaries 2.0 for iOS, artık İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve Rusça dahil çok daha fazla sayıda arayüz dilini destekliyor.

Satış ve Uyumlu Donanım

ABBYY Lingvo Dictionaries 2.0 for iOS, Apple AppStore (iTunes® ile erişilebilir) üzerinden satın alınabilir.
Çeviri için kullanılabilecek dil kombinasyonlarının tam listesini www.abbyy.com/lingvomobile_ios/system_specifications adresinde bulabilirsiniz.

Uyumlu cihazlar

Apple iPod touch 2G, 3G and 4G, iPad ve iPad 2, iPhone 3G, 3GS ve 4 (iOS 3.2 veya üzeri). Fotoğraf çevirisi işlevi, yüksek kaliteli fotoğraf imkanı sağlayan iOS-tabanlı iPhone 3GS ve iPhone 4 cihazlarında tam olarak desteklenmektedir. iPhone 3G veya iPod touch 2G ve üst sürümlerini kullananlar bu işlevi sadece harici bir kamerayla çekilen ve cihazın fotoğraf albümüne yüklenen ekran resimleri ve fotoğraflar için kullanabilir.

Ayrıntılı açıklama notlarıyla birlikte üstün içerikli sözlüklerin tam listesini www.abbyy.com/lingvomobile_ios/dictionaries adresinde bulabilirsiniz. Ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen www.abbyy.com/lingvomobile_ios adresini ziyaret edin.

Yorum yapın