ABBYY Lingvo x5, Sözlük Yazılımının Kullanım Ufuklarını Genişletiyor

ABBYY Lingvo; Yeni Sürüm, Yüksek Kalitedeki Çok Dilli İçeriğini Gelişmiş Kelime Aramayla, Çeviri Hafızasına Çevrimiçi Erişimiyle ve Diğer Dil Hizmetleriyle birleştirmektedir.

Moskova, Rusya (Haziran, 2011) Belge tanımada, belge çekip aktarmada ve dilbilimsel teknolojileri ve hizmetlerinde lider olan ABBYY, bugün geniş kapsamlı sözlük yazılımının evrim geçirmiş halini– ABBYY Lingvo X5’i kamuoyuna duyurdu. Yüksek kalitedeki sözlük içeriğini ve Çeviri Hafızasında toplanmış milyonlarca kelime kullanım örneklerine doğrudan erişim sağlayarak ABBYY Lingvo x5 kelime ve kelime öbeklerinin Rusça ile 19 dil arasında (Türkçe de dâhil) yüksek doğrulukta çevirisini sunuyor. ABBYY Lingvo x5’in bireysel kullanıcıları da satın aldıkları tüm sözlüklere bir yıllık çevrimiçi erişim hakkına sahip olacaklar. İlave olarak, ABBYY’nin ödül kazanmış Optik Karakter Tanıma (OCR) teknolojisiyle geliştirilmiş olan Lingvo x5, kelimelerin çevirisini artık her türlü uygulamada anında yapıyor.

ABBYY Lingvo x5 yazılımıyla müşteriler, Oxford University Press, HarperCollins® Publishers, ABBYY® Press, Russkiy Yazyk Media ve Russo® gibi güvenilir yayınevlerinin, yüz binlerce madde başı sözcüklerin ve kelime öbeklerinin yüksek doğrulukta çevirisini sunan 220 adet kapsamlı sözlüğe erişebilirler. Sözlükteki kayıtlar anahtar kelimeyle ilgili çeviri alternatifleri, örnek cümleleri, dilbilimsel tanımını, çekim formları ve anadili o olan konuşmacılar tarafından ses olarak kaydedilen telaffuz da dâhil olmak üzere detaylı bilgi içermektedirler.

Yeni sürüm, Oxford İngilizce Sözlüğünün ve 1.000’den fazla illüstrasyon içeren Yeni Oxford Amerikan Sözlüğünün tamamen revize edilmiş ve güncel sürümlerini içermektedir. Lingvo x5, İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca resmi yazışma örneklerinden oluşan çok büyük bir koleksiyona sahiptir. Bu örneklerden yararlanarak müşteriler tebriklerin, özel ve kamu mektuplarının, davetiyelerin, çeşitli başvuruların ve özgeçmişlerin ne şekilde oluşturulacağını öğrenebilirler. Müşteriler ek sözlükleri satın alarak yazılımlarını daha da geliştirebilirler. Ekonomi, tıp, hukuk, elektronik, bankacılık ve spor gibi farklı alanları kapsayan uzmanlaşmış “özgün” sözlükler kolayca ABBYY online mağazasından satın alınabilir.

Milyonlarca Kelime Kullanım Örneklerine Doğrudan Erişim

Yeni Lingvo’nun kullanıcıları ABBYY’nin çeşitli dil hizmetlerini sunan ABBYYLingvo.Pro portalında Çeviri Hafızasına doğrudan erişimine sahipler. Çeviri Hafızası, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça dillerinde sözcüklerin kitaplardan, web sitelerden, teknik yayınlardan ve hukuk belgelerinden seçilmiş 15 milyonu aşan sık kullanım örneklerini içeriyor. Bu hizmet, belirli sözcük kombinasyonunun o dilde gerçekten kullanılıp kullanılmadığını ve genel olarak metinlerde hangi kelimelerin diğerlerini takip ettiğini tespit etmeye izin vererek, böylece hem dil çevirisi hem de dil öğrenimi için eşsiz bir materyal sağlıyor.

Verimli Çalışma ve Öğrenim İçin Kişisel Sözlükler

Kurumsal belgeleri çevirirken terimlerin bütünlüğünü korumak amacıyla veya kelimeleri ve kurulan ifadeleri daha iyi ezberleme açısından ABBYY Lingvo x5 müşterilere kendi terim ve konu sözlüklerini oluşturmaya olanak sağlıyor. Kişisel sözlükler mevcut sözlükler koleksiyonuna kolayca eklenebilir ve kurumsal ağ üzerinden kullanıcılar tarafından erişilebilir. İlave olarak, özel terim hakkında daha fazla bilgi sağlamak ve çeviri işlemini ve öğrenim sürecini kolaylaştırmak amacıyla müşteriler tanımladığı objelerin, süreçlerin veya olayların resimlerini ekleyerek kendi kişisel sözlüklerini geliştirebilirler.

Satın Alınan Sözlüklere Çevrimiçi Erişim

ABBYY Lingvo x5 müşterileri, web tarayıcısı olan herhangi bir cihazı kullanarak, kendi yazılımlarına çevrimiçi erişiminden yararlanabilirler. Müşteri tarafından satın alınan tüm sözlükler, müşterilerin kendi hesapları üzerinden erişebilecekleri bir sunucuda saklanacaklardır. Lingvo lisansı etkinleştirildiği anda, bu hizmet bir yıl boyunca ek ücret olmadan erişilebilir hale gelecektir.

Lingvo x5 hem masaüstü hem sunucu imkânlarını bir arada barındıran eşsiz bir yazılımdır. Artık müşterilerimiz yararlı dilbilimsel hizmetlere erişebilir, sözlük oluşturma süreçlerine katılabilir ve uluslararası dilbilim topluluğunun bir parçası olabilirler”.

Oxford University Press’in Global Ticaret Geliştirme Departmanı Başkan yardımcısı David Bowers: “ABBYY ile beş yılı aşan süre boyunca kaliteli dil içeriğini toplamanın bilimsel yöntemini ve yeni dilbilim teknolojilerini başarılı bir şekilde birleştiren ortağız” dedi ve şunu ekledi: “SaaS teknolojileri üzerinde kurulu yeni Lingvo, bir evrimsel ileri adım daha atmaktadır ve biz onu sözlüklerimizle desteklemekten mutluluk duyuyoruz”.

Her Türlü Uygulamadayken Bile Anında Çeviri

Lingvo’nun kelime arama imkânları, olağanüstü doğruluğuyla ve çok dilli desteğiyle dünyaca ünlü akıllı OCR (Optik Karakter Tanıma) teknolojisiyle geliştirildi. OCR (Optik Karakter Tanıma) teknolojisi ekrandaki karakterleri ve kelimeleri tanıyor ve onları otomatik olarak Lingvo sözlüklerinde arıyor. Artık Lingvo kullanıcıları her türlü uygulamadaki veya dosyadaki, PDF’lerdeki, resimlerdeki, fotoğraflardaki ve hatta film altyazısındaki kelimelerin çevirisine sadece fare işaretini üzerine getirerek erişebilirler. Bu, aynı anda birkaç uygulamayla çalışıldığı zaman çok kullanışlı ve elle girişe harcanan zamandan tasarruf eden bir kabiliyettir.

 • ABBYY Lingvo x5 Professional Sürümü İngilizce-Rusça-İngilizce
 • ABBYY Lingvo x5 Professional Sürümü 9 Dil— sözcük ve ifadelerin Rusça’dan İngilizce’ye, Almanca’ya, Fransızca’ya, İspanyolca’ya, İtalyanca’ya, Portekizce’ye, Fince’ye, Yunanca’ya ve tersine çevirisini sağlıyor.
 • ABBYYLingvo x5 Professional Sürümü 20 Dil— Rusça’dan İngilizce’ye, Almanca’ya, Fransızca’ya, Çince’ye, İspanyolca’ya,
 • İtalyanca’ya, Portekizce’ye, Fince’ye, Yunanca’ya, Macarca’ya, Danca’ya, Felemenkçe’ye, Norveççe’ye, Türkçe’ye, Lehçe’ye, Ukraynaca’ya, Kazakça’ya, Tatarca’ya ve tersine çevirisini destekliyor.
 • Bağımsız lisans dışında ABBYY Lingvo x5 kurumsal müşteriler tarafından toplu lisans şeklinde de satın alınabilir.

“ABBYY Lingvo x5, Sözlük Yazılımının Kullanım Ufuklarını Genişletiyor” üzerine bir yorum

 1. dosya’dan sozluk yukle secenegi var ama;
  içerisinde olmayan sözlükleri ekleyebilecegimiz bi kaynak var mı ben bulamadım,

  Lingoes ( çinli ) kendi sitesinde çok sayıda sozluk dosyasını veriyor ve bunlar *.ld2 uzantılı,
  abby lingvo bunu desteklemiyor, dosyanın sadece uzantısını degistirince de kabul etmiyor,

  eklenebilecek sozluk uzantıları olarak da
  *.lsd *.lud *.ldp *.lod *.adc uzantılı dosyaları secebilirsiniz diyor,
  dosya turlerinin anlamları neler ? kaynak bulabilir miyiz ?

  Cevapla

Yorum yapın