Acer Aspire 5520 Sistemi fabrika ayarlarına çevirmek.

acer_aspire_5520 Bazı model dizüstülerde malesef ki Orjinal Windows CD si vermilmemektedir.  Bu tip durumlarda genelde bilgisayarınızın diskinin bir bölümünü bu iş için ayrılmıştır.  Yani bilgisayarınıza format atmak istediğinizde HDD içerisindeki bu bölümde olan kurulum dosyaları özel bir programla başlatılarak sistem ilk kurululduğu hale getirilir.     Bilgisayarlar açılırken ALT SHIFT CTRL veya F tuşlarıyla yapılan kombinasyonlarda bu program çalışır ve sistemi geri yükleme işlemi gerçekleştirilir.

Acer ‘in Aspire 5520 modelinde de RECOVERY CD si verilmemektedir.  Yukarıda söylediğim gibi disk bölümlerinden bir kısmına yerleştirilmiş olan kurulum dosyaları sayesinde bilgisayarınızı eski haline getirebilirsiniz.  Bu modelde bilgisayarınızı açtığınızda ACER logosu karşınıza geldiği anda ALT + F10 tuşlarına basarsanız sistemi geri yükleme (Recovery) işlemi başlayacaktır.

Acer Manegement Programı ;

Acer logosunu gördüğümüz ekranda ALT ve F10 tuşlarına bastığımızda  Acer’in eManegement programı bizi karşılıyor.  Karşımıza sunduğu seçenekler arasında sistemi fabrika ayarlarına yükleye geliyoruz.  Bize şifre soruyor.  Şifre normalde standart olarak “000000”  yani 6 tane sıfırdan oluşan bir şifredir.  Eğer şifreyi değiştirdiyseniz ve unuttuysanız malesef ki yapacak 2 seçeneğiniz kalıyor.  Ya servise götüreceksiniz yada bundan sonraki işlemleriniz için kendinize bir Vista cd si bulacaksınız…

Konumuza dönersek şifremizi girdikten sonra bilgisayr sistemdeki tüm verileri silecek ve kurulum dosyalarından windows vista’yı yeniden kuracaktır. 45 dakika – 1 saat arasında süren bu işlemden sonra bilgisayarınız fabrika ayarlarına geri dönmüş olarak karşınıza gelecektir.

NOT: Lütfen bu işlemi yapmadan önce tüm bilgilerinizi yedekleyiniz. Bu işlem geri döndürülemez bir şekilde tüm verilerinizi silecektir.

“Acer Aspire 5520 Sistemi fabrika ayarlarına çevirmek.” üzerine 28 yorum

 1. benim bilgisayarım bozuldu bende resimleri kurtarmak için
  ubantuyu yükledim resimleri bulamadım harddisk söktüm bilgisayara satadan taktım resimler yoktu şimdi format
  ta atılmıyor kendi formatı ne yapabilirim

  Cevapla
  • evet ben yaptım alt+f10 yap entere bikaç kere bas sonra seçenekler cıkıyo en yukardakine bas bidaha cıkıyo yıne bas sonra oluyo ben yaptım sorunsuz ve yeni alınmış gibi kullanıyorum

   Cevapla
 2. Yeniden başlat başlama kismindayken boşluk tusunun sağındaki atl / f10 tusuna 2 saniye bas yeterli bilgilerini yedekle önemli olanları

  Cevapla
 3. acer fabrika ayarlari kurmaya çalişiyorum olmuyor bu konuda bana yardimci olurmusunuz saygilarimla teşekur ederim

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)