Microsoft’un arama motorları

bing Merhaba arkadaşlar bu sabah şöyle bir FriendFeed’de dolaşırken John’un bir gönderdiği mesaj dikkatimi çekti.  Microsoft’un yeni arama motoru arama bing.com.

Microsoft’un arama motorlarını biliyorsunuzdur.  Daha önceden hotmail üzerinden kullandığımız arama motorunun birkaç kez evrim geçirdiğine şahit olduk.  Sonraları Live.com olarak arama motoru değişti ve yeni isimlerle farklı arama motorları ortaya çıkardılar.  Hatta MS Dewey bile vardı.  Sonradan MS Dewey artık alan adı mı düştü? Yoksa Microsoft birine hediye mi etti bilmem ama bir blog olarak karşımıza gelmeye başladı.

Microsoft uzun bir süredir arama motorları üzerine geliştirme ve atak yapmaya çalışıyor.  Özelliklede Google’nin sahip olduğu arama motoru piyasasında gücünü göstermek için çabaladığı aşikar olarak ortada.

Eski arama motorlarına ne oldu ?

Gördüğüm kadarıyla projeler sonlandırıldı ve Live Search alan adında birleştirildi.  Tahminimcede hepsi bir database içerisine yerleştirilmiş durumda.  Alan adlarının tek tek Live’a yönlendirilmesi malesef ki Microsoft’un arama motoru piyasasında istediği payı alamadığının bir göstergesi olduğunu düşünüyorum.

En son Kumo.com haberleri yapılmıştı.  Hatırlarsınız internette birçok haber sitesi Microsoft’un Google’a karşı çıkarttığı yepyeni arama motoru başlığı ile tanıtılıyordu.  Gördüğüm kadarıyla yepyeni bir isimle tekrar arama motoru piyasasında boy göstermek isteyen Microsoft firması kumo.com ve diğer aramalarını bing.com’a yönlendirmiş.   Fakat şunu söylemek isterim hiçbir değişiklik görmedim. Aslında en azından kendi tarzı olacağını düşündüğüm bing.com ile Live.com aramaları aynı sonuçları karşıma getirdi.

Yani bing.com’da Live Search’in altyapısını kullanıyor.

Nasıl bir farklılık isterdim ?

Aslında bu piyasada Google zaten malı götürüyor.  İnternet öyle bir derya haline geldi ki arama motoru kullanmadan malesef ki istediğiniz yada araştırdığınız içeriği bulamıyorsunuz.  Bu da kullanılar için arama motoru kullanma zorunluğunu getirdiğini belirtmek isterim.  Eğer bir arama motoru kullanıyorsak bir iki aramadan sonra bize istediğimiz bilgiyi verebilmelidir. Yoksa saatlerce arama motoru başında bir o site bir bu site dolaşırsak o arama motorunun gereksiz bilgiyi bize sunduğu kanaatine varır ve malesef ki bir daha kullanmayız.

Arama motoru bize istediğimizi nasıl verecek ?

Gelişen teknoloji ve artan veri sayısını göze aldığımızda bu kadar fazla veri arasından cımbızla veri çekip kullanıcıya sunmak en zor işleyiştir.  Arama motorları aldıkları verilere göre kullanıcıya arama seçeneklerini sunarken şöyle bir alternatif yol izlemelerini isterdim.

Yapay Zeka..!

Mesela ben bir arama motorunda  LCD,  Samsung,  TV kelimelerini ayrı ayrı aradığımda 3. arama kelimemde bana SAMSUNG LCD TV ‘lerle alakalı içerik sunabilmeli.

1. Arama :  “TV”

2. Arama :  “Samsung”

3. Arama :  “LCD”

3. Aramayı yaptıktan sonra eğer arama motorum bana Samsung LCD TV leri arama sonuçlarında sunabiliyorsa buna başarı diyebilirim.

Yani ne istediğimi anlayabilmeli.  Aslında arama motorlarının dünyalar kadar bilgiye sahip olduğunu milyonlarca internet sayfasını takip ettiklerini ve tüm değişiklikleri anında sistemlerine girebildiğini biliyoruz.  Böyle bir kaynak varken ellerinde neden yapay zeki bir bilgisayar ile kullanıcının düşüncelerini tahmin edebilen bir arama motoru yapmazlar ?  Ayrı mesele…

Microsoft firması bence her yıl yeni bir alan adıyla yeni bir arama motoru tanıtıp aynı database ve aynı işleyişi kullanarak ve daha sonra yenisini çıkarttığında diğer domainleri yeni diye aynı domaine yönlendirmektense  yapay zeki bir arama motoru oluşturarak kullanıcının isteklerini kavrayabilen bir sistemle piyasaya girmesi gerekiyor.

Yoksa böyle yeni bir domain alıp eskileri ona yönlendirerek Google gibi bir devi alt etmeyi bıraktım yanına bile yanaşamayacağına eminim…

Umarım Bing.com domaininede bir sürü uğraşıp bir sene sonra çıkabilecek olan arama motoruna yönlendirmez… (Ör:  Kumo.com –> Bing.com…)

“Microsoft’un arama motorları” üzerine 8 yorum

 1. Anlamsız kelimeler ile marka yaratma şeysine iyi kaptırmış MS.
  Kumo, bing. live.com gibi güzel bir domainin ardından yine 4 harf üzerinden gidiyorlar.

  Anlayamadığım şey: Neden öyle bir arkaplan koymuşlar? Ayrıca sonuçlarda düzelme olduğunu düşünüyorum. Bizzat gördüm bunu Hamza abi 🙂

  Görsel arama motoru güzel olmuş.
  Zamanla internette iyi bir yer edinir umarım..

  Yanıtla
 2. Hafta sonu isim değişikliği ile Microsoft’un yaptığı lansmanda en büyük değişiklik maalesef marka ve alan adı oldu diye düşünüyorum. Bunun yanında iyileştirmeler de oldu.
  Birincisi, ve şu anda en belirgin olanı kullanıcı arayüzü. Sonuç sayfalarında çok ilgi çekiçi ve işe yarar ekler gelmiş. Sonuçların sağ tarafında yönlendirdiği sitenin ana menüsünden tut, arama geçmişimize kadar.. Microsoft’un arayüz ve kullanıcı deneyimi hakkında küvvetli olduğu tartışılmaz zaten.
  İkincisi ise, geçmiş Temmuz ayında hatırlarsanız Microsoft Powerset firmasını satın almıştı. Bu firmayı satın alarak elde ettiği teknoloji ile arka planda algoritmik değişikliler yapmış olduğunu düşünüyorum. Bu değişikliğin pek belirgin olmaması bence gayet doğal. MS robotları daha yeni hem olan veritabanı, hem de yeni taradığı web alanlarını yeni algoritmalara göre değerlendirecek ve ancak ondan sonra farkları göreceğiz. Bu konuda yorum yapabilmek için en azından 3-4 hafta beklemeliyiz bence..
  Yapılan değişikliklerden ayrı dikkat edilmesi gereken bir olay daha.. MS’un bu lansmana harcadığı para. Live.com maalesef istenilen sonuçları elde etmedi, ve insanlar artık kullanmıyorlardı. Şimdi ise, kullanılmaya (veya en azından tekrar denemeye) değer bir arama motoru ve arayüzü ile reklam kampanyasından elde edeceği yeni ziyaretçilerin birazını bile tutmayı başarırsa, ilerki zamanlarda Google’u biraz olsun zorlayabilecek bir temel oluşturmuş olacağını düşünüyorum..

  Hayırlısı..

  Yanıtla
  • @John Serra ;

   Haklısın. Umarım diğer arama motorları gibi kalmaz. Zaten yazımada not düşmüştüm 🙂 Microsoft büyük bir firma ondan büyük adımlar bekliyoruz…

   Yanıtla
 3. Şunu söyleyeyim bu arama motoru google ile kafa kafaya gidecektir.. Hatta google’den daha iyi işler yapacaktır.. Hatta öyle bir zaman gelecekki “bing” hakkındaki başarılı bir makalede buradaki yorumumun tarihini vereceğim 🙂 Bing gümbür gümbür geliyor.. Birde adsense işine girerse süper olur 🙂

  Yanıtla
 4. Hamza abi az önce ben Bing hakkında makale yayımladım şimdi sen yazmışsın 🙂

  Benim içim ısındı açıkcası .net platformunda oluşturulması bile bir artı zaten.Fakat Google’a rakip olması için bayağı beklemesi ve yenilikler yapması lazım.Şuan Google’da yapay zeka olayı mevcut Resimlerde resim rengine göre sıralama yapıyor mesela.Python ve javanın dansı diyebiliriz 🙂

  Sonuç olarak toparlarsak.Kararlılık,azim,ekip,yenilik,tecrübe,sabır kriterleri Bing’ü yükseltebilir,tabi seneye yeni bir site kurulmazsa 🙂

  Yanıtla
 5. Microsoftun arama motorları devlet dairesi gibi. Google ise özel sektör. Yani microsoft yetişemez google’ye. Arama yaparken live.com da yada yeni adıyla bing.com da aradıgınız şeyi bulmak neredeyse imkansızdır. Google’nin 2 günde indexledigi sayfayı live nerdeyse 6 ayda indexliyor.

  Yanıtla
 6. Aslında bu yaptıkları da bir reklam yöntemi. Bunu yaparak tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Microsoft bunu bilerek yapıyor ve 1 yıl sonra medya (!) tekrar aynı şeyler ile onu gündeme oturtuyor.
  Savaş strateisi mi? Belki. Başarılı mı? Hayır.

  Yanıtla

Yorum yapın