Acronis True Image Home Program Testi

Merhabalar Sizlere bu gün Acronis True Image Home programını tanıtacağım. Acronis True Image Home programı veri yedekleme disk clone Recovery gibi özellikleri ile göz doldurmakta. Sisteminizin backup unu alırken Partition larla beraber olarak aldığı için sisteminizi tekrar kurmak birkaç dakikanızı alıyor. Özelliklede görev atama olarak sisteminizi otomatik olarak yedeklettirebiliyorsunuz. Sisteminiz çöktüğü zaman CD si ile yada disketi ile boot edip disk üzerinde en son aldığınız yedeği tekrar aktif hale getirebiliyorsunuz.

Örnek olarak çift partition lu FAT sistemi acronis ile backup aldıktan sonra NTFS ye çevirip disklere format atıp daha sonra acronis ile RECOVERY yaptım bizzat test ettim ve dört dörtlük çalıştı. Programın fiyatı Acronis True Image 9.0 Home olarak 49,99$ a satılmaktadır. Bunun dışında CORPARATE SOLUTIONS ve HOME AND HOME OFFICE seçenekleriyle göz doldurmaktadır. Acronis in dikkat çeken özelliklerinden biriside veriyi sıkıştırarak alması sıkıştırma işlemi gerçektende çok iyi.

Basit ve rahat kullanımı olması ilgimi çekti açıkçası özelliklede bu tipteki programların binbir türlü ayarlarıyla uğraşılması son kullanıcıların kullanımını zorlaştırmaktaydı. isterseniz hemen programın kullanımına geçelim. Programı açtığımızda karşımıza sayfanın ortasında seçenekler gelmektedir.

BACKUP : Backup ikonunu tıkladığınızda hoşgeldiniz ekranı ile sizi karşılıyor. NEXT tuşuna basıp ilerlediğimizde bize seçenek sunmakta. Birinci seçenek sistemin komple Backup unu almak için ikinci yani diğer seçeneğimiz ise kendi seçtiğimiz veya seçebileceğimiz dosya ve klasörleri yedeklemek için kullanılmakta.
Birinci seçeneği seçip NEXT butonuna basarak ilerleyelim. Sisteminiz tek bölüm halinde ise Sistem (C:) olarak karşınıza geliyor eğer 2 yada daha fazla partition var ise o zaman alt alta sizin seçebileceğiniz bir biçimde karşınıza çıkartmakta. benim sistemim 2 partition halinde ben sadece (C:) yi seçerek yani sadece sistemimin kurulu olan bölümünü seçerek NEXT butonuna basıyorum. Karşınıza bir BİLGİ ekranı ( information penceresi ) çıkartabilir burada size isterseniz sol menüden dosya ve klasörleri seçebileceğinizi söylüyor. ben (C:) olarak seçtiğim için solda (D:) yi seçip D:\Sistem Yedek olarak dosya adını belirtiyorum. NEXT butonuna basarak bir sonraki ekrana geliyoruz. bu bölümde de backup alma seçeneklerini soruyor DEFAULT olarak gelen birinci seçenekten yine NEXT ile devam ediyoruz. Şimdi karşımıza gelen ekran da iki önemli seçeneğimiz var birincisi yani varsayılan ( DEFAULT ) olarak gelen USE DEFAULT OPTIONS bölümü standart olarak backup alabileceğimizi belirtiyor. İkinci seçeneği seçip ileri ( NEXT ) dersek Arşiv Şifresi , özel komutlar , sıkıştırma düzeyi ve ek seçenekler ile yani ADDITIONAL SETTING ile dataları yazdıktan sonra kontrol etmesini sağlayabiliyorsunuz. Ben bir önceki ekranımızda olan birinci seçeneğimiz ile ileri diyorum ( NEXT ) Karşıma gelen ekran yedek dosyasına ek bilgi girmek için ( Neyin yedeğini ne zaman aldın felan gibi birşeyler yazabilirsiniz ) NEXT butonuna basarak devam ediyoruz. ve son olarak karşımıza gelen ekranda PROCEED butonuna basarak sistemin GÖLGE KOPYALAMA özelliğini kullanarak YEDEKLEMESİNİ başlatmış oluyoruz. işlem birkaç dakika sonra bitmiş oluyor.

RECOVERY : Bu bölümde daha önceden aldığımız yedekleri sistemimize tekrar yedeklemek için kullanıyoruz. Açılan ekrandan yedek dosyamızı gösterip ileri dediğimizde sistem backup unu sisteme yazmaktadır.

CLONE DISK : bu bölümde sisteminize takmış olduğunuz ek diskin komple imajını alarak ( Nero da CD iso almak gibi ) bir başka diske aynen kopyalamakta kullanılmakta.

ADD NEW DISK : Bu bölümde ise sisteminize takmış olduğunuz SIFIR diski formatlama bölümlendirme ve yedekleme olarak ayarlayabilmektesiniz.

ve diğer seçenekleri ile disk mount etme sistem geri yükleme yedek dosyasını kontrol gibi bir çok özelliği ile sizi karşılamakta.

Gerçektende hızlı harika ve bir o kadar kolay kullanımlı bir program program işini yaparken saatin orada ufak bir simge olarak görebiliyorsunuz ve aynı zamanda bilgisayarınızı kullanmaya devam edebiliyorsunuz….

http://www.acronis.com.sg/ internet sayfasında download lar bölümünden FREE TRIAL tıklayarak 30 günlük demo sürümünü indirebilirsiniz.

“Acronis True Image Home Program Testi” üzerine 3 yorum

  1. Ben acronis true image home 2009 proğramını kurdum yanlıs bir bolume yedekledim ve simdi o bolumden yedegimi silemiyorum ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim simdiden tesekkurler

    Yanıtla

Yorum yapın