ADSL Modem Üzerinde Mac Filtrelemesini Aktif Etmek

Kablosuz internet kullanan kişilerin en büyük sorunu birilerinin izinsiz olarak ağınıza sızıp internet bağlantınızı izinsiz olarak kullanmasıdır.  Buna karşı kablosuz modemlerimize şifre koyarız. Tabi sadece şifre koymak kötü niyetli kişileri engellemek için bazı durumlarda yetersiz kalacaktır.

Wlan ağınıza yani kablosuz internet ağınıza kötü niyetli kişiler şifrelerinizi bilmeseler dahi bir şekilde sızabilir ve internet bağlantınızı sömürebilirler. Özelliklede limitli ADSL kullanıcısıysanız maalesef ki bu tip kişiler yüzünden ruhunuz bile duymadan limitinizi aşabilir ve yüksek faturalar ödeyebilirsiniz.

Bu tip Wlan ağına sızan kişiler genelde illagal işlerini yapmak için kullandıklarını bilmeniz gerekir. Eğer ki birilerine saldıracaklarsa ilk olarak sizin internet bağlantınızı kullanarak yapmak isteyeceklerdir.

Peki kablosuz ağınıza şifre koymak bir çözüm mü?

Maalesef ki bir çözüm değil. 15-20 dakika içerisinde kablosuz ağınızın şifresini kırabileceklerini hatırlatmak isterim. Evet yanlış duymadınız bir Atheros chipsetli Wlan kartı birde ağ paketlerini toplayıp şifreyi kıracak yazılım sayesinde birkaç dakika içerisinde şifrenizi ele geçirebilirler.

Peki ne yapacağız?

Aslında çok basit bir çözümü var.  Mac şifreleme ile güvenliğinizi artırmak.  Mac filtreleme hemen hemen her modemin üzerinde mevcut bir özelliktir. Yapmanız gereken ufak bir ayarlama ben sizlere Zyxel P-660W modeli ADSL modem üzerindeki ekran görüntüleri ile anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle ağınız üzerindeki tüm aygıtların MAC adreslerini bilmeniz gerekiyor. Mac adreslerinize bakmanın en kolay yöntemi ADSL modem arayüzü içerisinde “İstemci Listesi” ne bakmaktır. İstemci listesinde kablosuz ağınızda bulunan dizüstü bilgisayarlarınız, cep telefonlarınız, tabletleriniz ve diğerleri kurulu olan ağımız üzerinde istemci listesine girip bağlı olan aygıtların yandaki resimde de görebileceğiniz gibi mac adreslerini öğrenebilirsiniz.

Mac adreslerimizi bir yere not aldıktan sonra modemimizin “Kablosuz Ağ” sekmesine geliyoruz ve “Mac Filtreleme” kısmından filtrelemeyi etkin hale getireceğiz.

Mac Filtrelemeyi aktif hale getirmek.

Öncelikle ağımızda bulunan bütün aygıtların Mac adreslerini resimde de görebileceğiniz gibi Mac tablosuna yazıyoruz. Bu tabloya Mac adreslerimizi yazdıktan sonra Mac filtresi eylemi olarak “İzin ver” seçiyoruz. Bu sayede tabloya yazdığımız Mac adresleri dışındaki tüm aygıtlar bloke edilecektir.  Mac fitremizide  resimdeki gibi aktif ettikten sonra değişikliklerimizi kayıt ediyoruz.

Bu işlemi bitirdiğimiz zaman kablosuz ağınıza artık şifreyi bilseler dahi bağlanamayacaklar.  Bağlanabilmeleri için sizin ADSL modeminiz içerisindeki Mac tablosuna mac adresi girmeniz lazım. Eğer ki Mac adresinizi hiçkimseye vermezseniz ki genelde bu tip durumlarda Mac adreslerini değiştirip doğru bir mac adresi girmek lazım tahmin etmeleri imkansız bir şekilde korunmuş olacaksınız.

Kısacası Mac filtreleme sayesinde artık güvendesiniz. Kablosuz ağınızın şifresini bilseler dahi yine de kablosuz ağınıza bağlanamayacaklar.  Tüm bağlantılar Mac tablosunda olmayan aygıtlar için reddedilecektir.

Dikkatle işlemleri yapınız ve yanlış bir şey yaparsanız kablonuzu takıp Mac filtrelemeyi iptal edeceğinizi unutmayın. En kötü ihtimal modeme reset atıp  tekrar baştan yapabilirsiniz.

Mac adresi bulunamaz mı? Bulunabilir. Fakat bu yöntemle güvenlikte bir adım daha atmış olacaksınız. Bu sayede işleri biraz daha iyiye götürürsünüz.

“ADSL Modem Üzerinde Mac Filtrelemesini Aktif Etmek” üzerine 31 yorum

 1. S.a arkadaşlar size bi sorum olacak lütfen yardımcı olursanız ;
  ben kendi masaüstü bilgisayarıma wifi aldım 1 yıl boyunca komşumun neti kullanıyodum haberi vardı. şimdi 12 gündür beniim pc den çocuğun neti göremiyorm ama telden bağlanabiliyorum arkadaşım modemin yerinide dğiştirmemiş hiçbirşey yapmamış nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim
  iyi günler….

  Cevapla
  • senin gibi yüzsüz sömürgenler yüzünden mac filtreliyoruz zaten. o arkadaşın da aynısını yapmıştır muhtemelen ama white list yapacağına black list yapmış yanlışlıkla.

   Cevapla
  • aleykum selam, yanlış anlamayın ama ben de aynı tepkiyi vericem size, 1 yıldır haberi olmak şartıyla komşumun netini kullanıyodum diyosunuz, muhakkak ki siz istemişsinizdir ilk olarak şifrelerini, haberi olması gönüllü olarak verdiği anlamına gelmez, çünkü benim başıma da geldi bu, komşular şifremizi istiyor, kırmak istemiyorum iradem dışı vermek zorunda kalıyorum ve sonra çok sinirleniyorum ne hakla nasıl isterler diye, ben 55 lira ödüyorum, onlar ücretsiz benim wifi mi kullanıyolar, hiç düşünmez misiniz ki, tamam bu internet sahibi bana şifresini verdi ama, ben istediğim için gönülsüz olarak verdi diye? lütfen el insaf, eğer internet kullanacaksanız bir zahmet parasını ödeyip bağlatıverin evinize..

   Cevapla
 2. ustatlar şimdi size bi sorum olcak ben kendi pc im de flitre programı kullanıyorum babam girmesin diye fakat bu sefer telefonundan modeme bağlanı giriyor nasıl engelleye bilirim bi yardımcı olbilirmisiniz acaba rica etsem

  Cevapla
 3. Hayırlı geceler bunu mac adresinden sınırlama getirdim şimdi internete hiç bağlanamıyorum yardımcı olurmusun

  Cevapla
 4. Şimdi şöyle bir hata yaptık hiç bir cihazın mac adresini eklemeden mac filtreyi aktif ettik ve hiç bir cihazla bağlanamıyorum ne yapacağım

  Cevapla
 5. mac filtresini aktif yaptıgım da MAC address is invalid. die bir yazı çıkıyor kimin baglanıp baglanmadığını göremiyorum bundan nasıl kurtulurum bilen bir yardım etsin

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)