Alexa Verilerine Güvenerek Reklam Vermek Mi?

alexa-teakolik“Alexa sıralaması dikkate değer mi?” En çok sorulan sorulardan biri haline gelen bu konu üzerine biraz araştırma yaptım ve siz değerli okuyucularıma yorumlarımı ve tecrübelerimi katarak bilgi vermek istiyorum.

Alexa internet alemindeki popüler istatistik sitelerinden bir tanesi.  Ülkemizde ise reklam ajansları, iletişim ajansları, popüler internet araştırmaları ve birçok kuruluş tarafından kullanılan bir sistem olduğunu belirtmek isterim.  Peki ülkemizde Alexa verilerini dillate ne derecede alınmalı ? Nasıl kullanılmalı ? Alexa bu verileri nereden topluyor? Güvenli bir veri midir?

Açıkcası Google Analytics istatistikleri ve pagerank kavramı varken Alexa verilerine güvenmenin pekde mantığını görmüyorum.  Alexa’ya bakıpta reklam işlerini yöneten veya reklam vermek isteyen firmalarında bilgisiz olduklarını düşünüyorum.

Alexa değerlendirmesi içerisinde birçok faktör yer almakta.  Öncelikle Alexa’nın verilerinin büyük bir kısmını hatta tamamına yakınını Alexa toolbar üzerinden ve alexa bannerleri üzerinden topladığını belirtmek isterim.  Peki herkesde Alexa toolbar yada Alexa bannerleri var mı ? Hayır yok..!

Alexa rank verileri üzerinde malesef ki oynama olabileceğini söylemek isterim.  Özelliklede Alexa’nın sub domainleri dikkate pek almadığını ve ana domainle aynı sonuçları verebildiğinide sözlerime eklemek isterim.  Alexa üzerinde yüksek bir rank’a sahip bir sitenin aynı oranda trafik almadığınada şahit olabilirsiniz.  Bunların farklı sebepleri vardır.

Özelliklede site sahipleri Alexa toolbar indirip internet sayfalarına sürekli dolaşırlar.  Bununlada kalmaz alexa toolbar’ı kullanıcılarına yüklettirir ve Alexa sıralamalarını ve Rank değerlerini yükseltmeye çalışırlar.  Bu reklam veren ve Alexa verilerini kullananlar için tam bir aldatmacadır. En temel aldatmacalardan biride Alexa Widget kullanımıdır. Site sahipleri Alexa Widgetleri sitelerine yerleştirerek Alexa Rank değerlerini yükseltmektedirler.  Özelliklede blog sahiplerinin bunu yaptığını göz önüne alırsak 500bin hitli bir siteyi Alexa üzerinde 10bin hitli bir blogun geçmesi çok doğaldır.

Yapılan en büyük aldatmacalardan birisi ise site sahiplerinin site içerisinde Webmaster konuları ve Webmaster forumları kullanarak Webmasterlerin ilgisini çekmeye çalışanlardır. Çünkü Alexa toolbar kullananların büyük bir kısmı Webmaster arkadaşlardır ve bu kişilerin sitelerine girmesi (Toolbar yüklü olduğu için) onlara Rank kazandıracaktır.

Söylenen ve anlatılanlardan bir taneside site içerisinde Alexa’dan bahsetmek aslında şuan benim bir Alexa makalesi yazıyor olmam bile Alexa hitimin yükselmesine sebep olabilir.

Bazı Webmaster forumlarında, bloglarda hatta haber sitelerinde Alexa Toolbar’ın çok iyi olduğunu ve Toolbar yüklemek gerektiğinden bahsederler bu sayede insanlar o sitelerden Alexa toolbar yükleyecek ve güven duyacaktır. Tabi site Alexa sıralamasında yukarılara doğru kendini taşımasına sebep olacaktır.   Hatta kullanıcılarına Alexa Toolbar yüklemesini tembih eden hatta zorunlu kılanlar dahi var.

İnternette yapılan en büyük aldatmacalardan bir taneside Alexa yönlendirmesi yapanlar.   Yanlış duymadınız özelliklede blogunda yada sitesinde verilen bağlantı adreslerinde http://redirect.alexa.com/redirect? kullananlar otomatikman kullanıcıda Alexa toolbar yüklü olmasa bile Alexaya veri gönderilmesini sağlıyor bu sayede Alexa hitlerinde artış yakalıyorlar.

Gelelim Alexa toolbar’a  tamamiyle Alexa’ya veri iletmek amacında olan toolbar’ı bilgisayarınıza kurduğunuz zaman alexa’ya gün boyunca dolaştığınız tıkladığını tüm bağlantı adresleri çatır çatır ulaşacaktır.  Özelliklede kişisel verilerinizin Alexa’ya gittiğine emin olabilirsiniz. Yoksa Alexa nerden bilsin TEAkolik.com adresine gelenlerin 17-24 yaş aralığında ve %40’ını oluşturduğunu ?

Şunuda unutmamak lazım. Alexa toolbar yokken sizden alınan ve alexa’ya giden veriler 1 puansa Toolbar yüklü bir PC üzerinden alexa ‘ya giden veri 10 puan kazandıracaktır.  Tabiki bunun ne kadar büyük bir etken olduğunu düşünen Webmaster arkadaşlar kullanıcılarına Alexa toolbar tavsiye edecek ve yükletecektir.

Alexa bir şekilde televizyonların reyting ölçüm cihazları gibi algılanabilir.  Eğer bir bölgede reyting ölçüm cihazı varsa ve o bölgeye yayın yapıyorsanız kesinlikle reytingleriniz tavana vuracaktır.  Alexa’da da kullanıcılarınızda Alexa Toolbar yüklü ise otomatik olarak hitleriniz fırlayacak 100bin ‘i bile bulmayan hitinize karşın Alexa üzerinde ilk 1000 site arasına girebileceksiniz.

Sonuç olarak yukarıda anlattığım gibi Alexa yalnızda kendi kullanıcılarından veri toplayacaktır. Yada alexa bannerleri olan siteler üzerindeki link çıkışlarına göre verileri analiz edecek kullanıcılardan gelen veriler üzerine sıralama yapacaktır.  Birçok forumun, blogun ve diğer web sayfalarının bu veriler üzerine malesef ki değiştirme olasılığı vardır. Birçok forumuda okursanız Alexa toolbar yüklenmesi gerektiğinden kullanıcılara zorunluluk getirdiklerinden hatta alexa referanslı linkler kullanıldığından bahsedildiğini göreceksiniz.   Şimdi böyle bir ortamda kalkıpta Alexa verilerine göre reklam vermek yada değerlendirme yapmanın pekde bir mantığı yok aksine mantıksızlıktır.

Alexa’yı size kale almayın demiyorum.  Kaale alın fakat yanında Google Pagerank, Google Analytics istatistiki verilerinide alarak bir bütün olarak değerlendirme yapınız.  Bu sayede sağlam bir değerlendirme yapabilirsiniz.  Bu kadar şey söyledikten sonra ve Alexa verilerinin nasıl aldatmacaya yönelik olduğunu anlattıktan sonra bir iletişim ajansının yada reklam firmasının Alexa verilerine göre değerlendirme yapmasının aklı selim bir hareket olmadığını görmüşsünüzdür.

Özelliklede PR ajansları, reklam veren firmalar ve iletişim ajanslarına sözüm odur ki.  Mutlaka Google istatistiki verilerinide karşılaştırın.  Çünkü dünya www.google.com üzerine kurulu.  İnternetin büyük bir kısmı www.google.com üzerinden ziyaretçi alırken hatta kendileri bile bir siteye girecekken ilk önce www.google.com yazıyorlarsa o zaman bırakında bu işi profesyonelce yapan ve hilelere göz açtırmayan Google istatistikleri geçerli olsun …

Haksız mıyım ?  Aklınızı başınıza alın 🙂 Durum ortada…

“Alexa Verilerine Güvenerek Reklam Vermek Mi?” üzerine 9 yorum

 1. Çok doğru hocam ben de zamanında kafaya takmıştım bu olayı. Sakalımız yok ya belki de ondan olabilir. Adamın biri bana bu konuda yalancı bile demişti yani o derece 🙂

  Yanıtla
 2. @MatadoR
  Malesef ki ülkemizdeki birçok dijital ajans, pr ajansı, reklam firması ve iletişim ajansları bu tip işlerde Alexa’ya bakıyor. Google istatistiklerimi al desen yüzüne bile bakmazlar…

  Yanıtla
 3. Ben alexa değerlerini önemsemeyen biriydim.Pagerank her şeyimdi.Fakat zaman geçti blogu açtıktan 1 ay sonra baktım birçok blogda var baktım bazı reklam firmaları ona göre para kazandırıyor demek ki öenmli dedim.Onun için özel bir şey yapmıyorum hala en önceliğimi google pr oluşturuyor ama onu da yok sayamıyorum.En azından sağ tarafa bir banneri yerleştirdim ve büyük ilerleme oldu.3 milyonlarda 700.000’lere geldim.İlerlemek de istiyorum bence sahiden gereksiz işe yaramaz ve sahiden de saçma ama ne yapalım kuyuya taşı atmışlar bu saatten sonra çıkarmak zor.. 😀

  Yanıtla
 4. güzel bir tespit.ama dediğin gibi reklam verenler alexa değerini mutlaka gözönünde bulunduruyorlar.bundan sonra da böyle devam edecek gibi…

  teşekkürler

  Yanıtla
 5. iyi bir yazı emeğine sağlık hocam.
  daimi reklam verenlerin bu hususu atlaması skandaldır. Gerilla işi yapan reklam verenler ise bırakın batsın. ALEXA, KRAL ÇIPLAK!

  Yanıtla
 6. Ben alexa ile uğraşamam.Sahte ben sitenin güncelliğine bakarım.İyi bir yazı teşekkürler.Tespit müthiş.

  Yanıtla
 7. Ben hiç uğraşmadım onu yükseltcem bunu yükseltcem diye, sadece yazmam gerektiğini düşündüğüm ve yazmak istediklerimi yazdım. Ticari veya SEO amaçları için backlink kasmadım. Temiz bir bloğum olsun isterim. Tabi ki göz önüne alırım bu değerleri, yükselirse çok sevinirim ama reklamcılar işin sanırım bu “katakulle” kısmına bakmıyor. “Eğer alexa yüksekse ziyaretçisi fazladır” diyorlar. Onlar da haklı:)Anlayana davul zurna… hesabı:) Teşekkürler…

  Yanıtla
 8. Alexa banner ve Widget ile ilerlenmediğini okumuştum bir yerde, eskiden kullanılıyormuş bunlar diyorlardı. Benim de Alexa Toolbar ile ufak bir denemem olmuştu, 400 binlerden 180 binlere kadar inmiştim ama şu an kaç hiç bir fikrim yok. 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın