Yenilik; Google Analytics Bilgi

google-analytics-yenilik-bilgi Merhaba arkadaşlar biraz önce Google Analytics istatistiklerime bakarken sol menüde Bilgi yeniliğini fark ettim.  Google Analytics hizmetine bir yenisini eklemiş.  Bu yenilik sayesinde özel raporlamalar oluşturabileceksiniz.

Bilgi sekmesini tıkladığımız zaman sağ tarafta karşımıza istatistiklerimiz hakkında bilgi uyarıları çıkartmakta. Bu uyarılar sayesinde internet sayfamızdaki istatistikleri daha iyi analiz edebileceğiz.  Resimde de görebileceğiniz gibi istatistiklerimiz ile ilgili değişimleri Google bize uyarı olarak belirtiyor ve bu değişimleri analiz edebiliyoruz.

Grafikte gördüğünüz gibi sabit giden eğrimde bir anda yükselme kaydedilmiş.  Bu yükselmenin sebeplerinide aşağıda uyarı olarak gösterebilmekte.  Bu sayede hitlerimizdeki artışlar, düşüşler ve diğer değişimlerin sebeplerini segmet oluşturarak rapor alabilmekteyiz.

Günlük, haftalık ve aylık olarak oluşturabileceğimiz segmentler sayesinde internet sayfamız yada blogumuzdaki ani değişimleri analiz edebileceğiz.  Bu sayede hangi yazınızın popüler olduğunu, ne kadar bağlantı aldığını ve sayfa görüntülemelerini inceleyebileceksiniz. Tabiki sadece bununlada kalmayacak. İstatistiklerinizdeki ani düşüşlerin hangi yazılarda ve neden olduğunuda bulabileceksiniz. Sadece bununlada kalmıyor yine sol menüde altta özel raporlar oluşturabileceğimizi görmekteyiz. Henüz beta olarak yayımlanan bu özellik istatistiki veri analizinde büyük önem taşıyacaktır.

Google bu yeniliği ile raporlama konusunda tam bir profesyonel hizmet getiriyor.  Analiz ve araştırma olarak derinlemesine inerek özel raporlarda oluşturabileceğimiz bu yenilik için Google ‘a teşekkürlerimi iletirim.

“Yenilik; Google Analytics Bilgi” üzerine 5 yorum

 1. istatistik iyidir de buna reklamcılar şöyle derler, “istatistiklere çok bağlı kalmak, 200km hızla giden bir arabanın aynasından geriye doğru bakmaya benzer, eğer çok bakarsanız kaza yaparsınız.”

  kitaptan okuduğum cümleyi tam hatırlamadım şimdi aklımda kaldığı gibi yazdım. Hatam varsa af ola.

  Cevapla
 2. emin :istatistik iyidir de buna reklamcılar şöyle derler, “istatistiklere çok bağlı kalmak, 200km hızla giden bir arabanın aynasından geriye doğru bakmaya benzer, eğer çok bakarsanız kaza yaparsınız.”
  kitaptan okuduğum cümleyi tam hatırlamadım şimdi aklımda kaldığı gibi yazdım. Hatam varsa af ola.

  çok doğru bir denemek isterim bende bu istatisliği

  Cevapla
 3. Ben de dün fark ettim hoşuma da gitti:) Hemen kurcaladım biraz, vaktim olsa birşeyler yazmayı isterdim bu yenilik hakkında, insan yazacağı zaman fazlaca araştıryor çünkü;) Hadi bakalım Googleciler çalışın:)

  Cevapla
 4. Hocam senin PR 5’den 3’e düşmüş… Hayırdır? Haa bu arada beniöki de 0 olmuş. Anlamadım gitti!…

  Cevapla
  • Google Amca’nın sağı solu belli olmuyor bekliyoruz işte 🙂 Bağlantıları bile kökten kaldırdım tık yok. Canı sağolsun Google amcamızın.

   Cevapla

Yorum yapın