Android Telefonlarda Güvenlik Riski

Android telefon kullanıcıları için geçtiğimiz günlerde ciddi bir güvenlik açığı bildirildi. Ancak gördüğüm kadarı ile maalesef ki birçok kişinin halen daha haberi yok.

Checkpoint uzmanları bu hatayı Qualcomm şirketi tarafından üretilen yonga setlerinde tespit ettiler. Artık nasıl buldular, nereden buldular bilemiyorum. Ancak Qualcomm bir milyara yaklaşık telefona çipler üretiyor!

Şuan için İnternet dünyasında bu açığı kullanan veya kullanıldığını belirten bir yazıya denk gelmedim. Zor olsa gerek? Ya da kullanıyorlarsa haberim yok…

Bir açık tespit edildi mi kötü niyetli kişiler tarafından da mutlaka kullanılacaktır. Peki hangi cihazları etkiliyor? Aslında tespit etmesi kolay.  Android telefonunuzda Google Play’i açıp QuadRooter Scanner uygulamasını indirin ve kontrol edin derim. Uygulama bu açığın olup olmadığını size söyleyecektir.

Kabaca bakacak olursak…

  • Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 6P
  • HTC One, HTC M9, HTC 10
  • LG G4, LG G5, ve LG V10
  • OnePlus One, OnePlus 2 ve OnePlus 3
  • Samsung Galaxy S7 ve Samsung S7
  • Sony Xperia Z Ultra
  • ve daha nice cihazlar…

Bunu kullanan bir kötü niyetli hacker cihaz üzerinde kontrolü sağlayabiliyor ve belirtildiğine göre cihazdaki verileri ele geçirebileceği düşünülüyor.

Daha ne olsun?

Qualcomm tarafında henüz neler oluyor bir bilgi göremedim. Ancak Checkpoint firması globalde ciddiye alınan firmalar arasında yer alıyor. Artık telefon üreticilerimizin de bu cihazlara birer güncelleme yapmaları gerekli. Ancak bu dünyada kolay kolay bir ROM güncellemesi geleceğini düşünmüyorum.

Hele ki Sony gibi bir firmadan 6-10 ay sonra güncelleme gelirse öpüp başınıza koyun derim!

QuadRooter Scanner uygulaması ile telefon cihazlarında güvenlik zaafı bulunup bulunmadığı kontrol edebilirsiniz. Sonrasında ise telefon üreticinize baskı yapmaya şimdiden başlayın derim!

Yorum yapın