App Store ve Google Play için Okula Dönüş Raporu

adjust_standardÖğrencilerin okula başlamasına az bir süre kalması ile birlikte uygulama ölçüm ve analiz şirketi adjust ilkokul ve anaokulu çocukları için App Store ve Google Play uygulamalarını içeren yeni bir “Okula Dönüş” raporu yayınladı.

Mobil reklam ölçümlemesi ve uygulama analitik platformu adjust, uygulama pazarlamacılarına kapsamlı bir iş zekası platformu sunuyor. İleri analiz teknikleri ile reklam yatırımları ölçümlemesini bir araya getirirken bunun yanında uygulama mağazası sıralamaları, puanlamaları ve yorumları gibi istatistiksel verileri de aynı ortamda sunabiliyor.

App Store ve Google Play için Okula Dönüş Raporunda, (www.adjust.com/assets/downloads/back-to-school-app-report-2014-adjust.pdf adresinden inceleyebilirsiniz) dikkat çeken bazı istatistiklere yer vermek istedim.

 • App Store’da çocuklar için tahmini olarak 367.968, Google Play’de 318.674 uygulama bulunuyor.
 • App Store 80.203 uygulama ile 12 yaş altındaki çocuklar için özel bir Çocuk kategorisine sahip.
 • Google Play’de 924 ev ödevi uygulaması bulunurken Apple, ev ödevlerinde çocuklara yardımcı olacak 2.067 uygulama sunuyor.
 • App Store’da çocuk uygulamalarının 11.954’ü Türkçe iken 5,092’i İngilizce.
 • iOS çocuk uygulamaları, Avrupa veya Amerika’dakilere kıyasla ortalama olarak Türkiye’de daha ucuz.
 • Apple Uygulama Mağazasında 16.855 matematik uygulaması ve 698 ders programı uygulaması var.

adjust CEO’su ve kurucu ortağı Christian Henschel “Akıllı telefonların kullanımının yükselmesi ile çocuklara yönelik uygulamalara ilişkin bir piyasa ortaya çıktı. Çocuklar, okuma becerilerini, matematik, göz-el koordinasyonu ve daha fazlasını arttırmaya yönelik öğrenme uygulamalarını gittikçe daha çok kullanır hale gelmeye başladılar. Tabletler ve bilgisayarlar bazı okullarda öğretim amaçlı olarak kullanılıyor. Çocukların teknik açıdan daha çok faaliyette bulunması, bilgisayarlar ve telefonlar arasındaki çizginin daha bulanık hale gelmesi ile iOS ve Android uygulama mağazalarında eğitimsel, çocuklara uygun uygulamalarda bir artış olmasını bekliyoruz” diyor.

Sektörde halihazırda gençlere yönelik ürünler yoğun talep görüyor. Mağazadaki toplam 1.299.049 uygulamadan 80.203’ü App Store Çocuk kategorisine* ait yani iOS uygulamalarının %6.2’si, küçük çocuklar için uygun görünüyor. Almanya’da ilkokul çocukları tarafından akıllı telefon kullanımı, neredeyse %65’lere** ulaştı.

Apple App Store Çocuk kategorisinden ilginç istatistikler:

 • Çocuk kategorisinin yalnızca %60’i eğitici olarak etiketlendi ve Çocuk uygulamalarının neredeyse yarısını oyunlar oluşturuyor (46.5%).
 • Çocuk kategorisi uygulamalarının % 98’inden fazlası (79.109) İngilizce ve 5,092’ü ise Türkçedir.
 • Çocuk kategorisinin ücretli uygulamalarının ortalama fiyatı, Amerika’da $2.56, Avrupa’da 2.30 € veya Türkiye’de 4.63 TL yani döviz kuru oranından dolayı Türkiye’de çok daha ucuz.
 • Google Play’de 924 ev ödevi uygulaması bulunurken Apple, ev ödevlerinde çocuklara yardımcı olacak 2.069 uygulama sunuyor.

Google Play çocuk uygulamaları:

 • Google Play, genç kitle uygulamalarına yönelik bir “Çocuk” kategorisine sahip değil ve şuanda önerilen yaş aralıklarını belirtme imkanını geliştiricilere vermiyor.
 • Ayrıca Google Play, çocuklara yönelik uygulamalar arayanların araştırma yapmasını biraz daha zorlaştırıyor.
 • Çocuk ile ilgili anahtar kelime aramasını kullanarak (ve gebelik ile ilgili uygulamaları filtreleyerek) apptrace, 1.236.698 Google Play uygulamasından 318.674’ünün çocuklar ile ilgili ve App Store’da yapılan aynı araştırmada bulunandan daha az yani yaklaşık olarak % 25.8 olduğunu (367,968 uygulama, uygulama mağazasının % 28.3’i) tespit etti.
 • Google Play’de yaş sınıflandırması olmadığından, bunlardan hangilerinin çocuklarla ilgili olduğunu bilmek zor.

Veri kaynağı:

Bu bültende kullanılan veriler, ilkokul çocuklarına ve daha küçük çocuklara yönelik uygulamalara ilişkin adjust “Okula Dönüş” raporundan elde edilmiştir. App Store ve Google Play mobil uygulama performansı için sıralamalar, derecelendirmeler, gözden geçirmeler ve daha fazlası hakkında fikir veren adjust’ın ücretsiz online aracı kullanılarak orijinal veriler, adjust’un apptrace veritabanından elde edilmiştir.

* adjust’tan daha fazla bilgi ve tam raporu edinmek için, adjust.com/media adresindeki medya merkezini ziyaret ediniz.
* https://developer.apple.com/news/?id=8162013a Uygulama Mağazasındaki Çocuk Kategorisinin tanıtımı
* KAVAJ tarafından geçen ay yayınlanan raporda Almanya’daki ilkokul çocuklarının neredeyse %40’ının kendi akıllı telefonlarına sahip oldukları ve ayrıca % 25’inin ise ebeveynlerinin akıllı telefonlarını kullandıkları iddia edilmektedir.

Not: Veriler, 19 Ağustos 2014 tarihinde adjust’un apptrace.com veri tabanından edinilmiştir.

Yorum yapın