Apple’dan PR Atağı. Elleme Bozarsın..!

Apple firması bir süre önce Apple iPhone 4 ve iPad ürünlerini piyasaya sürdü. iPhone 4 ürünü henüz piyasada yeni olmasına rağmen Apple firmasına birçok Anten problemi ile ilgili şikayet geldi. iPhone 4 hiç kullanmadım. Açıkcası Apple’ın pazar stratejisi ve ürünün Apple tarafından belirli şartlar altında kullanıma sunulması gibi birçok etken bende Apple ürünlerine karşı bir antipati oluşturdu diyebilirim. Yinede Steve amcayı tebrik etmek isterim. Yaptığı ürün dünyada rekor bir şekilde satıyor.  “Yiğidi öldür hakkını yeme…”

Gelelim konumuza iPhone 4 ürünündeki anten problemi o kadar büyüdü ki Steve sonunda bir açıklama yapmak zorunda kaldı.  Cihaz üzerindeki metal şerite elle dokunduğunuz zaman cihazın anten problemi ortaya çıkıyordu. Cihaz çekmiyor veya sinyal gözle görülür derecede zayıflıyordu.

Kullanıcılar cihazı metal kısımdan tutmayın gibi saçma sapan bir açıklama okudum. Açıkcası cihaza o kadar para verip sonra metal kısmında tutma cihazımı gibi bir açıklama duymak insanı gerçektende çıldırtabilirdi.  Fakat Apple fanatikleri buna alışkın olsa gerek. Çünkü cihazın her yönüyle kullanımı, yazılımı, donanımı müdehale edilemez bir şekilde dizayn edilmiş ve Apple firmasından yasaklanmıştır. Kısacası cihazı böyle yaptım böyle kullanacaksın.

Ardından iPhone 4 için şeffaf kılıflar ortaya çıktı.  Neymiş elinizin anten kısmına temasını önleyerek anten problemini ortadan kaldırıyormuş… Steve cihazı sattı birde kılıf satacak 🙂 Apple’a bu sorundan dolayı birçok kişi ters tepmiştir.  Ayrıca üzerine gelen böyle bir açıklama tuzu biberi olmuştu.

Şimdi ise Apple internet sayfasında bir açıklama okudum.

http://www.apple.com/antenna/  sayfasında yapılan açıklamada  Apple iPhone 4,  BlackBerry Bold 9700, HTC Droid Eris, Samsung Omnia II ve iPhone 3GS ‘nin anten testlerini yaptıklarını belirtiyorlar.

Yapılan testte her cihazın anten kısmı parmakla yada acuç içine alınarak kapatılıyor ve cihazın sinyal seviyesi ölçülüyor.  Buradaki teste bakılınca Anten probleminin sadece iPhone4 üzerinde olmadığını anten kısmına dokunulan her cihazın sinyal seviyesinde önemli bir düşüş olduğunun gözlemlendiği ortaya çıkıyor.

Apple PR kazanmaya çalışıyor..!

Eğer burada okuduklarım doğru ise Apple karizmasını gerçektende düzeltebilir. Henüz böyle bir test yapmadım fakat bizzat bu cihazlar üzerinde bu testleri yapmayı düşünüyorum.

Apple firmasının iddasına göre anten problemi aynı konsepteki diğer akıllı cihazlarda da mevcut olduğu kısacası yaptıkları hatanın karizmalarına verecek olan zararı en aza indirmek oldu.  Bunun yanı sıra yeni yazılım güncelleştirmesini testin en altına ekleyerek anten problemini çözdüklerini idda  ettikleri 4.0.1 yeni yazılım güncellemesini eklemişler.

Bu problem gördüğüm kadarıyla (test etmedim) donanımsal bir probleme benziyor. Bunu yazılımla nasıl ve ne şekilde çözdükleri benim için ayrı bir merak konusu.  Yeni iPhone IOS 4.0.1 güncellemesi bakalım kullanıcılar tarafından ne gibi bir sonuçla karşılanacak. Daha doğrusu diğer firmalar “Apple’ın diğerleride çekmiyor” testine ne gibi bir cevap verecekler?

İlgili açıklama:  http://www.apple.com/antenna/

NOT: İlgili yazıda videoları izlemek için Apple QuickTime yüklemeniz gerekiyor 🙂

“Apple’dan PR Atağı. Elleme Bozarsın..!” üzerine 6 yorum

 1. Kılıf ücretli satılan bir şey tabii ki. Fakat “ben şikayetçiyim bu olaydan” diyene de bedava. Yazılımla da sorun çözülmez. Ancak tamamen donanımsal bir sorun da değil bu. Yazılımla iyileştirme yapılabilir. Nokia da yazılım ile resitif ekranların hassasiyetini geliştiriyor. Ancak donanımsal bir limit de var.

  Yanıtla
 2. @Simto Alev
  Temennim bu yönde. Yüzbinlerde iPhone sahibi var. Giderek de artıyor. Bari cihazı kılıfı ile birlikte verselerdi?

  Yanıtla
 3. Iphone’a aşık gibiyim gerçekten bu cihazı böyle de olsa kullanırım sanırım 😀 Bence yeni çözüm kılıfı ücretli dağıtmamak olacaktır, çünkü ücretli kılıf çok tepki gördü. En azından mevcut ürünler geri iade edilmesin diye. Yeni üretimlerde çözümü bulup uygulayabilirler. Tabi böyle bir durumda ilk kullananların suçu ne? Bilemiyorum bence başını biraz ağrıtacak bu iş.

  Yanıtla
 4. Bir efsane tanrıya dönüşümünü tamamlarken resmen kötü bir el ( sol el 🙂 ) tarafından durduruldu. Iphone sevmesemde, opensource aşkımdan dolayı hep desteklemişimdir. Steve Jobsu değil Apple ı destekledim. Bill Gates i değil Microsoft u eleştirdim. Bu iki isim hatalarıyla doğrularıyla u sektörü adam eden ve kendinlerinden çok daha fazlasını katan insanlar.

  Sözün özü iphone gibi bir efsanenin böyle bir durumda kalması, iphone u sevmesemde, beni üzdü. Kılıf yerine daha önemli bir adım atması, alttan alması Apple i bu pazarda tek yapabilir. Steve Jobs duy sesimizi 🙂

  Yanıtla
 5. 🙂 Blackberry koymuşlar. demekki rakip olarak HTC yi göremiyorlar 🙂 Aslında üç telefonunda kulvarları çok farklı. Iphone multimedia ağırlıklı size heran bir eğlenti verebilecek bir aygıt. Blackberry bildiğimiz posta kutusu mübarek. Çok rahat mail olayı var. Ama HTC gerçek bir PDA. HTC için artık Iphone killer değil netbook yada laptop killer demek gerekir. piyasaya çıkması beklenen HD3 ün özellikleri :

  1.5 Ghz Snapdragon 1 GB Ram ve 1 GB Rom … Netbooklar piyasadan kalkar.

  Bu arada bir müjdeli haber. HTC Snapdragon işlemciyi geliştirerek çift çekirdekli ve 2.8 Ghz hızında yeni bir işlemci çıkaracak. 😉

  Yanıtla

Yorum yapın