Arena Bilgisayar’dan Stratejik Yatırım

Adeo-haberBilişim Teknolojileri sektörünün lider dağıtıcısı Arena Bilgisayar bugün KAP’ta yaptığı açıklama ile Bilişim sektörünün en önemli danışmanlık firmalarından ADEO Danışmanlık A.Ş.’ne %51 pay oranı ile yatırım yaptığını açıkladı.

Yapılan açıklamada ADEO “Bilişim sektörü üreticileri ile iş ortaklarına yurt içi ve yurt dışında bilişim ve iletişim teknolojileri ile bilgi güvenliği alanlarında danışmanlık, dış kaynak sağlama, verimli kaynak kullanımı ve eğitim hizmetlerini sunan ve çalışma modeli olarak sadece bilişim sektörü üreticileri ile iş ortaklarına hizmet vermeyi ilke edinen, dünyadaki Corp-To-Corp çalışma modelini Türkiye’de ilk uygulayan bilişim danışmanlığı ve eğitim firması” olarak tanıtıldı.

Arena Bilgisayar CEO’su Tarık Tüzünsü yaptığı açıklamada “Arena Bilgisayar olarak IT ürünleri dağıtımı işimizin şeklindeki değişimleri yakından takip ediyoruz. Dağıtım işi bundan 10 yıl önceki gerçeklere ve dinamiklere sahip değil. Biz de bu hızlı değişim içinde ileriye yönelik olarak Arena’yı yine pazarda lider ve yenilikçi konumunda tutmak üzere farklı alanlarda yatırımlar yapıyoruz.

2012 yılında elektronik güvenlik ürünleri sektöründe gördüğümüz önemli potansiyel üzerine kurduğumuz Sensonet firmasından ve yatırımından sonra; özellikle IT Danışmanlık Hizmetleri alanında stratejik bir yatırım arayışındaydık. ADEO, Bilişim Danışmanlığı, Bilişim Güvenliği, Sanallaştırma, Network, İş Sürekliliği, Server & Storage gibi özellikli ve detaylı teknik bilgi gerektiren alanlarda danışmanlık ve kurulum hizmet veren, son derece kaliteli bir uzmanlar ekibine sahip, tüm sektörün tanıdığı ve saygı duyduğu bir firma bu sebeple biz de IT Danışmanlık Hizmetleri alanında planladığımız stratejik yatırımımızı ADEO ile birlikte gerçekleştirmenin en doğru yol olduğuna karar verdik.”

Tüzünsü sözlerine şöyle devam etti, “IT servis hizmetlerinin toplam pazar içerisinde mevcut olan %12’lik payı, hem potansiyeli inceledigimizde hem de gelişmiş ülkelerin oranları ile karşılaştırdığımızda oldukça düşük. Bizim öngörümüz gelişmiş pazarlardaki servis & hizmet oranının bir süre sonra Türkiye’de de aynı oranlara sahip olacağı. Özellikle bulut teknolojileri ve IT güvenliği konularının son 2-3 yılda geldiği nokta bize bunu gösteriyor. Bu potansiyeli önemsiyoruz. Bu noktada, Arena’dan bağımsız bir organizasyon olarak IT servis ve eğitim alanında çalışmalarını sürdürecek olan Adeo’nun hem Türkiye’de hem de çevre ülkelerde bu alanda lider bir oyuncu olacağına inanıyoruz.

Şirketimiz ortaklarından olan ve Güney Asya, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin en büyük IT dağıtıcılarından olan Redington da bu yatırımımıza önem vermekte ve bu yatırım ile kurumsal ürünler alanında faaliyet gösteren üretici, bayi ve müşterilere sağlanmış olan katma değerli hizmetlerin niteliğini ve kapsamını geliştirmek ve her geçen gün çok daha fazla önem kazanan IT danışmanlığı ve bilgi güvenliği hizmetleri alanlarında daha etkin bir rol üstlenilmesini desteklemektedir.”

Şirket’in bundan sonraki yönetim stratejisine de değinen Tüzünsü “ADEO’nun kurulduğu günden bugüne kadarki hızlı ve başarılı gelişimini yönetmiş olan mevcut yönetim kadrosu aynı görev ve yetkileri ile şirketin yönetim kadrosunu oluşturmaya ve ADEO’yu Arena’nın kurumsal ilkeleri çerçevesinde ama bağımsız bir şirket olarak yönetmeye devam edeceklerdir. Bununla birlikte Adeo’nun en önemli özelliği olan üretici ve iş ortakları ile birlikte hareket etme olarak tanımlanabilecek Corp-To-Corp iş modeli de aynen devam edecektir.” dedi.

“Arena Bilgisayar’dan Stratejik Yatırım” üzerine bir yorum

Yorum yapın