Google Kişiler, Takvim ve Windows Phone!

Windows_Phone_Google_Contacts (6) Windows Phone 8 işletim sistemini uzun bir süredir kullanıyorum. Özellikle de Nokia Lumia 920 ile başladığım Windows Phone 8 işletim sistemi, bana Android’i bıraktıracak kadar umut verdi.

Halen daha birçok hata ve eksiklikle karşılaşıyorum. Birçok yerde geri bildirimlerimi not edip, Microsoft’a ve Nokia’ya iletiyorum.

Son olarak Windows Phone 8 GDR2 güncellemesini ve Amber güncellemesini telefonuma kurdum.  Şimdi ise ikinci telefonumu da bir kenara atarak Nokia Lumia 925 ile, Windows Phone 8’e devam ediyorum.

Eksiklikler bir yana, hatalar da karşımıza çıkabiliyor. Bu hata ve eksiklikleri mutlaka Microsoft ve Nokia el ele verip çözecektir diye düşünüyorum. Sonuçta bir işletim sistemi uzmanı koskoca Microsoft ile donanım ve cep telefonu uzmanı Nokia şirketlerinin el ele vererek geliştirdiği Lumia serileri…

Gmail ana e-postam ve kişi listem ile telefon rehberimi Gmail üzerinde tutuyorum. Dosyalarım da Google Drive üzerinde. Bu sayede telefondan telefona geçerken hiçbir sıkıntım olmuyordu. Bas formatı devam yola! Yedek almaya ne gerek var?

Nokia’nın Lumia serilerine terfi ederken en büyük korkum Google üzerindeki e-postalarım, kişilerim, takvimim, fotoğraflarım ve dosyalarım olmuştu!

Nokia Lumia 920’ye geçiş yaptığımda telefonu kurarken ilk olarak “E-postalar & hesaplar” bölümüne baktım. Evet Google vardı! Hem de öyle bir vardı ki, kişilerimi ve takvimimi de senkronize edebiliyordu.

E-mail, kişiler ve takvim tamamdı. Geriye bir tek fotoğraflarım ve dosyalarım kalmıştı. Bunun için de Skydrive ile Google Drive‘ı birleştirdim. Nasıl mı? Skydrive klasörü içerisine Google Drive klasörünü yerel bilgisayarımda koyarsam, Skydrive, Google Drive klasörünü de senkronize edecekti.  Oldu da hem de mükemmel bir biçimde!

Windows_Phone_Google_Contacts (1)   Windows_Phone_Google_Contacts (2)   Windows_Phone_Google_Contacts (6)

Windows_Phone_Google_Contacts (5)   Windows_Phone_Google_Contacts (4)   Windows_Phone_Google_Contacts (3)

Yalnız işin bir de gıcık tarafı var!

Hatırlarsanız Microsoft ve Google arasında uzun bir süredir rekabet var. Artık bu rekabet biz tüketicileri de etkileyecek bir hale gelmiş durumda. Bu senenin başında Google, Exchange ActiveSync protokolünü kapatmayı planlamıştı. Eğer Google bunu yaparsa protokolü kullanan Windows Phone kullanıcıları büyük bir sıkıntı yaşayacaktı. Çünkü Google hesabımız bu protokol üzerinden Windows Phone telefonumuza ekleniyordu.

Daha sonra Microsoft, Windows Phone 8 için CardDAV ve CalDAV desteğini yerleştirmişti. Kısacası Windows Phone 8 kullanıcıları için çözüm haline geldi. Maalesef ki bu protokoller, 31 Temmuz 2013’e kadar kullanılabilecekti. CardDAV ile Google kişilerimizi Windows Phone 8 telefonumuza aktarıyorduk. CalDAV protokolü sayesinde de Google takvimimiz telefonumuza senkronize olabiliyordu.

31 Temmuz geldi geçti.

Fakat Microsoft bu hizmeti Google’ın bitirmemesi için bir süre daha uzatılmasını istedi. Bir çözüm bulabilmek için Microsoft cephesi Google’ı zorlasa da, Google’ın bu bakış açısı açıkçası hayallerimi yıktı diyebilirim. Neyse ki 31 Aralık 2013 tarihine kadar bu iki protokolü de kullanabiliyoruz. Google, Microsoft’a bir süre daha vakit vermiş oldu…

Microsoft’tan yapılan açıklamada şirketin Google ile anlaşmaya vardığı ve Google’ın Windows Phone takvim ve kişi eşleme desteğini 31 Aralık tarihine kadar uzattığı belirtilmişti.

Microsoft’un Windows Phone 8 için hazırladığı son güncelleme ile CardDAV ve CalDAV desteklerini kullanıyoruz. Şuan Nokia Lumia 920 ve Lumia 925 telefonlarımda Gmail hesabı eklediğimde CardDAV ve CalDAV destekleri görülüyor. Amber güncellemesini henüz herkes almadı ama Amber güncellemesinden önce yapılan GDR2 güncellemesi ile bu desteklere sahip olabiliyoruz.  Şuan iki Lumia cihazımda da Amber güncellemesini almış durumdayım. Lumia telefonlarımda Gmail, Google kişiler ve Google takvim’i rahatlıkla kullanabiliyorum.

Eşleme desteğinin uzatılması konusunda varılan anlaşma Google ile Microsoft arasındaki savaş giderek kızışıyor. Yarın Google’ın tepesi atar da Microsoft’a rest çekerse Lumia telefonlarım elimde kara kara düşünmeye başlayacağım.

Yine de çözüm bulunur!

En kötü sırf Nokia Lumia telefonlarımı ve Windows Phone 8’i kullanabilmek için, kontaklarımı ve takvimimi Microsoft hesaplarıma aktarmak zorunda kalacağımı düşünüyorum. Tabi ki böyle bir durumda Google ilk defa beni hayal kırıklığına uğratmış olacak.

Her şeyin bir ilki vardır elbet de, Google ve Microsoft vazgeçemeyeceğim iki dev firma haline gelmişken, ikisine de müthiş sempati duyarken birbirleri arasında yaşanan savaştan zarar görmek istemem! Benim şimdilik en büyük korkum bu! Elbette ki sadece ben değil, tüm Nokia ve HTC, Samsung Windows Phone kullanıcıları bu savaştan zarar görmüş olacak.

İkisi arasında tercih yapmak zorunda kalırsam?

Sanırım şimdilik Microsoft cephesinde kalırım.  Gmail aynen devam eder ama, kişiler, takvim ve diğer tüm online dünyam Microsoft cephesine geçecektir. Kısacası savaş beni ikiye böler ve onların kavgası yüzünden uzun uzun uğraşlar veririm…

Ne yapayım, marka bağlısıyım kolay kolay markalarımı bırakmıyorum. Onlar da beni bırakmasın arkadaş…

“Google Kişiler, Takvim ve Windows Phone!” üzerine 2 yorum

  1. harika fikir aha 😀 “Skydrive ile Google Drive‘ı birleştirdim. Nasıl mı? Skydrive klasörü içerisine Google Drive klasörünü yerel bilgisayarımda koyarsam, Skydrive, Google Drive klasörünü de senkronize edecekti. Oldu da hem de mükemmel bir biçimde!”

    Yanıtla

Yorum yapın