Nokia ve Windows Phone 8

Verizon-Windows-Phone-Lumia-928Akıllı telefon piyasasında rekabette zorlanan Nokia’nın satışları son birkaç yıldır düşmeye başlamıştı. Elbette ki ardından Nokia bitiyor, Nokia teknolojiye ayak uyduramadı gibi söylentiler dolaşmaya başlamıştı.

 

Ancak, Microsoft ile anlaşmaya varıp, Windows Phone 8’li cihazlarla piyasaya “ben halen buradayım!” mesajını verdiğini görüyoruz. Daha ucuz ve daha basit cep telefonlarını tercih eden milyonlarca kişi için, Nokia hala tercih edilen markalar arasında yer alıyor.

Windows Phone 8 işletim sistemine sahip Lumia serileri ile Nokia, rakiplerine eski günlerini hatırlatmaya başladı. Nokia, her geçen gün de yeni modelleri ile ürün yelpazesini genişletiyor.

Hatırlarsanız Stephan Elop ani bir karar verip Symbian ve MeeGo projelerini askıya almıştı. Bu kararından dolayı eleştirilse de, (-ki ben takdir ettim) aslında ne kadar doğru bir adım attığını şu sıralar görmekteyiz.

Stephan Elop’un eleştirilmesinin en büyük sebebi, Windows Phone’a kadar olan tüm modellerini bir kalemde silerek, çöpe atması olmuştu. Zaten kan kaybeden Nokia için, büyük bir risk olacağı düşünülüyordu.

Nokia, şimdi yepyeni bir çizgide yoluna devam ediyor.

Microsoft’un mobil alandaki en ciddi destekçisi haline gelen Nokia, Lumia serilerinde en üst düzey olan Lumia 920, Lumia 820 gibi modellerinin yanı sıra, alt seviye modellerini de birbiri ardına çıkartmaya başladı.

Üst düzey modelleri Lumia 920 ve Lumia 820‘de pazarda yoğun bir ilgi gördüğü söyleniliyor. Nokia, Windows Phone 8 alanında şuan pazarın %80’ini elinde tutuyor. Bu alandaki en büyük rakibi ise HTC ve Samsung…

Stephan Elop ne kadar eleştirilirse eleştirilsin Lumia serileri ile biz Nokia fanlarının kalbini kazanmayı başarıyor.

Diğer bir yandan da bu pazarda olmak isteyen Microsoft için büyük bir avantaj haline gelmiş durumda.  Microsoft’un etkinliği, mobil arenadaki rekabetin çıtasını tüketicilerin lehine bir yönde artıracak gibi görünüyor.

Nokia, akıllı telefon piyasasındaki Samsung ve Apple gibi rakiplerine karşın ucuz Windows Phone 8’li telefonlarla vuracak gibi görülüyor. Aslında ZTE gibi firmaların cep telefonu piyasasında aynı taktiği uyguladığını biliyoruz.

Dikkat çekici bir diğer haber ise Nokia yakın bir zamanda 5 inçlik bir tabletle karşımızda çıkacağı.  Nokia’nın bu yıl tabletini görür müyüz? Bilemiyorum ama, yakın bir zamanda tablet piyasasının da ortaklarından olabileceğini düşünüyorum.

Aslında Nokia, pazarda ucuz akıllı telefon almak isteyen birçok kullanıcı olduğunun farkında. Eğer son tüketicilere ucuz fiyatlarda düşük model akıllı telefonları ulaştırabilirse, kaybettiği pazar payının büyük bir kısmını tekrar geri alabilir.

Giriş seviye ve orta seviyedeki akıllı telefon pazarının büyüdüğünü biliyoruz. Facebook, Twitter gibi sosyal ağları barındıran ucuz fiyatlı akıllı telefonlar Windows Phone 8 ile Nokia’ya ayrı bir güç kazandıracaktır.  Nokia’nın Lumia 620 ve Lumia 520 gibi modelleri piyasaya sürmesi Nokia’nın bu konuda nasıl bir hedef çizdiğini ortaya koyacaktır.

Diğerlerine göre her zamanki gibi bir diğer artısı da, Nokia’nın her zaman dayanıklı modeller ürettiğidir! En azından üzerine oturduğumda çatırt diye kırılmayacağını, eskise de zedelense de çalışmaya her zaman devam edeceğini hepimiz biliyoruz!

Diğer bir yandan da Nokia 301 ve Nokia 105 gibi giriş seviye modellerinden de vazgeçmiyor.  Bakalım Nokia önümüzdeki günlerde ve yıllarda güçlü rakipleri ile nasıl başa çıkacak? Ne olursa olsun, Microsoft ile yaptığı bu büyük iş birliğinin Nokia’ya pazarda can verdiği kesin. Yakın bir zamanda üst seviye cihaz olarak Lumia 928 ile de rakiplerine “buradayım!” diyeceğini de unutmayalım…

“Nokia ve Windows Phone 8” üzerine bir yorum

  1. güzel bir telefon, o da aşağıdaki linke bu ve diğer birçok ürün hakkında çok bilgi sahip bir telefon ve bir kameranın hem yetenekler.

    Cevapla

Yorum yapın