Google Drive Artık Kullanıma Hazır!

‘Loch Ness Canavarı’ efsanesi gibi Google Drive hakkında da birçok söylenti duymuş olabilirsiniz. Artık bu iki söylentilerden biri olan Google Drive gerçek oldu.

Google Drive artık sizlerin kullanımına hazır.  Paylaşabileceğiniz, birlikte çalışabileceğiniz ve her şeyinizi saklayabileceğiniz bir depo. İster arkadaşınızla ortak bir araştırma projesi üzerinde çalışıyor olun, ister nişanlınızla düğün planları yapın, isterseniz de iş arkadaşlarınızla birlikte bütçe takip edin; tüm bunların hepsini Drive üzerinde yapabilirsiniz. Videolarınızı, fotoğraflarınızı, belgelerinizi ve çok daha fazlasını Drive’a yükleyip istediğiniz yerden bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Google Drive ile;

Ortaklaşa çalışın: Belgeleriniz, sunumlarınız ve tablolarınız üzerinde ekip arkadaşlarınızla eş zamanlı olarak çalışabilmeniz için Google Docs’u Google Drive’a entegre ettik. İçeriğinizi paylaşmayı kabul ettiğiniz herkesle PDF, resim, video ve benzeri tüm dosyalar üzerinde birlikte çalışabilir, çalıştığınız içerikler üzerinde yorum yapabilir ve başkalarının paylaştığınız içerik üzerindeki yorumlarının size bildirim olarak gelmesini sağlayabilirsiniz.

Her şeyi güvenle saklayın ve istediğiniz yerden ulaşın: Her şeyiniz artık ‘Google Drive Üzerinde’. Tüm dosyalarınıza artık her yerden ulaşabilirsiniz. İnternetten, evinizden, ofisinizden ya da isterseniz koşarken mobil cihazınızdan Google Drive’ı Mac’inize, PC’nize yükleyebilir, Drive Uygulamasını Android telefonunuza veya tabletinize indirebilirsiniz. Drive Uygulaması’nın iOS cihazlarda da kullanılabilmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ayrıca platform ayrımı olmadan; tüm görme engelli kullanıcılar Drive’a “ekran okuyucu” ile ulaşabilecekler.

Her şeyi arayın: Anahtar kelimenizle aramanızı gerçekleştirin, dosya tipine, dosya sahibine ve çok daha farklı alternatife göre sıralayın. Drive, “Optik Karakter Algılama” (OCR) teknolojisi ile görsel dosyaların içindeki yazılara ulaşarak, arama yapmanıza olanak sağlıyor. Aynı zamanda görsel algılama sistemi ile Büyük Kanyon gezinizin fotoğraflarını [büyük kanyon] yazarak arayabilir ve çektiğiniz vadi resimlerine aradığınız an ulaşabilirsiniz. Bu teknoloji henüz hala geliştirilme aşamasında olduğu için zaman içinde daha da iyileştirilmesini hedefliyoruz.

Google Drive’da size sunulmuş 5GB’lık alanı hemen ücretsiz kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu alan, size yaz tatilinizde çektiğiniz yüksek çözünürlüklü fotoğrafları, dedenizin anneanneniz için kaleme aldığı aşk mektuplarının taranmış hallerini, kariyerinizin en büyük teklif sunumunu saklamaya yeteceği gibi, üzerinde çalıştığınız yeni kitabınızı taslağını da saklamanıza olanak sağlıyor.

Aylık 2,49$ ödeyerek 25GB, 4,99$ ödeyerek 100 GB ve 49,99$ ödeyerek 1TB veri alanına sahip olabilirsiniz. Ücretli hesabı tercih ettiğinizde, Gmail hesabınız da 25GB’a yükselmiş olacak.

Drive, kullanıcılarımıza daha iyi bir Google tecrübesi yaşatmak ve diğer ürünlerimiz ile bir bütünlük içerisinde çalışmak üzere tasarlandı. Doğrudan Drive’dan Google+ hesabınıza içerik aktarabilirsiniz. Çok yakında Gmail’den göndereceğiniz e-postalarınıza Drive’dan istediğiniz dosyayı ekleme imkanına da sahip olacaksınız. Google Drive aynı zamanda açık bir platform; yani faks yollayabilmek, video düzenleyebilmek ve web sitesi şablonları tasarlayabilmek için Drive kullanımı konusunda birçok üçüncü parti ile de birlikte çalışıyoruz. Bu uygulamaları kullanabilmek için Chrome Web Mağazası’nı ziyaret edebilir, diğer uygulamalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Google Drive henüz başlangıç aşamasında ve yeni özelliklerin eklenmesi konusunda çalışmalara devam ediyoruz.

Drive’ı kullanmaya hemen bugün drive.google.com/start adresinden başlayabilirsiniz ve Loch Ness Canavarı ile ilgili hikayeleri aramaya devam edebilirsiniz.

Google Drive aşağıdakiler üzerinde kullanılabilir:

  • PC ve Mac
  • iPhone and iPad (coming soon)
  • Android cihazlar

“Google Drive Artık Kullanıma Hazır!” üzerine 3 yorum

  1. Şimdi 2 konu var:
    1. Google Drive’a yüklenen dosyaların kullanım hakkı tamamiyle Google’a geçiyormuş, hesabı kapatsak bile saklı tutuyormuş dosyaları; üstelik istediği yere de verebiliyormuş
    2. Bu Google’ıon kafası iyi 🙂 kişisel Gmail hesabıma Drive dışında her şeyi tanımlamıştı çıkar çıkmaz (wave, buz vs..) ama Drive’ı Google Apps hesabıma tanımlamış, Gmail hesabım için henüz uygun değilmiş, öyle diyor.

    Yanıtla

Yorum yapın